Sieć LAN w gniazdku sieciowym

Niemiecka firma devolo produkuje urządzenia standardu HomePlug, które pozwalają łączyć ze sobą komputery przez domową sieć energetyczną. Można w ten sposób zbudować lokalną sieć LAN i podłączyć np. pracujące w niej pecety do Neostrady.

HomePlug ma wobec klasycznego okablowania Ethernet tę przewagę, że każde gniazdko elektryczne stanowi punkt dostępu do sieci. Użytkownik ma do wyboru dwa typy adapterów MicroLink dLAN, z interfejsem Ethernet (MicroLink dLAN Ethernet) i z interfejsem USB (MicroLink dLAN USB). Pozwalają one przesyłać pakiety na odległość 200 metrów z szybkością do 14 Mb/s. Adapter kosztuje 65 euro i jest dostępny w HSF Poland.

Na tegorocznych targach CeBIT devolo AG zaprezentuje ulepszone adaptery dLAN (linia High-Speed dLAN), które pozwalają przesyłać dane z prędkością 85 Mb/s. Innymi nowościami tej firmy będą adaptery MicroLink dLAN duo, posiadające zarówno gniazdo Ethernet jak i USB.

Nowy standard High-Speed, ze zwiększoną szybkością przesyłania danych, pozwala błyskawicznie przesyłać duże pliki przez sieć energetyczną. Ważne jest to, że oferowane już adaptery HomePlug firmy devolo są w pełni kompatybilne z nowymi adapterami.

Ceny i termin dostępności nowych adapterów MicroLink dLAN Highspeed Ethernet i MicroLink dLAN duo będą ogłoszone przez devolo podczas zbliżających się targów CeBIT (10.03.2005 - 16.03.2005) w Hanowerze. Aktualne informacje cenowe dotyczące adapterów MicroLink dLAN można znaleźć na stronie polskiego dystrybutora firmy devolo: HSF Poland.


Zobacz również