Sieć Maszyn

W ciągu kilku najbliższych lat liczba połączeń internetowych utworzonych przez maszyny przekroczy liczbę sieciowych połączeń nawiązywanych przez ludzi.

Wielu wizjonerów przewidywało nadejście czasów, w których maszyny staną się ważniejsze od ludzi, ale niewielu twierdziło, że w pierwszej kolejności opanują one sieć. Tymczasem już dzisiaj coraz więcej maszyn wykorzystuje zaawansowane programy sztucznej inteligencji i "rozmawia ze sobą" online - bez najmniejszego udziału człowieka.

Rozwój technologii sieciowych zmierzał do uczynienia z Internetu środowiska jak najbardziej przyjaznego dla człowieka, ale wraz ze zmianą standardów komunikacji między ludźmi zmieniły się też relacje między maszynami. Masowe pojawienie się bezprzewodowych, przenośnych urządzeń z dostępem do sieci urzeczywistniło ideę "bycia online" zawsze i wszędzie, ale także stworzyło sytuację, w której maszyny i bazy danych mogą się porozumiewać bez ludzkiej pomocy. Wkrótce domowe urządzenia klimatyzacyjne będą komunikować się z elektrownią, ciężarówki z bazą spedycyjną, lodówka z chłodnią najbliższego supermarketu.

Internet ma za zadanie dostarczać ludziom potrzebnych informacji, ale kiedy maszyny spędzają coraz więcej czasu online i stają się najbardziej aktywnymi użytkownikami łączy, bardzo szybko sieć może zmienić swoje oblicze, tak aby w większym stopniu zaspokajać ich (maszyn) potrzeby. Oczywisty do dzisiaj był fakt, że Internet jest przede wszystkim dla ludzi, ale sieciowy "plac zabaw" staje się coraz bardziej skomplikowany i zatłoczony.

"W nadchodzącej w zastraszającym tempie przyszłości maszyny będą nawet zakładały ci buty i odbijały za ciebie piłkę golfową. Twoim jedynym zajęciem będzie sączenie piwa" - twierdzi Dave Barry, dziennikarz zajmujący się problemami sieci.

Więcej informacji: www.idg.net