Sieć Mesh vs tradycyjny router - jakie rozwiązanie wybrać?

Przyglądamy się różnicą pomiędzy routerami Mesh, a tradycyjnymi routerami Wi-Fi.


Zastanawiasz się, czy zdecydować się na system sieci Mesh, czy pozostać przy tradycyjnym routerze Wi-Fi? Oto co powinieneś wiedzieć o tych rozwiązaniach.

Czym jest Mesh Wi-Fi?

Mesh Wi-Fi (zwane czasami także Whole Home Wi-Fi) to domowe rozwiązania sieciowe, które decentralizuje sieć Wi-Fi i w ten sposób radzi sobie z problemami z łącznością. Zamiast podłączać każde urządzenie w domu do jednego urządzenia sieciowego w przypadki sieci Mesh Wi-Fi twój telefon lub laptop łączy się do najbliższego urządzenia w siatce Mesh, która scala wszystkie podpięte do niej urządzenia w jedną sieć.

Sieć Mesh vs tradycyjny router - jakie rozwiązanie wybrać?

Źródło: pcworld.idg.com.au

Jeden węzeł (oznaczony jako główny router) jest bezpośrednio podłączony do internetu. Pozostałe węzły działają jak satelity razem tworząc pojedynczą sieć. Jeśli jesteś w salonie, połączysz się z najbliższym węzłem Wi-Fi. To samo stanie się, gdy będziesz łączył się z kuchni lub tarasu. Za każdym razem połączysz się do urządzenia, które znajduje się najbliżej Ciebie i oferuje najlepszy sygnał. Urządzenia znajdujące się w sieci Mesh, do której się łączysz w inteligenty sposób oferują Ci najszybszą możliwą wydajność połączenia i stabilny zasięg.

Ogólnie rzecz biorąc, sieć Mesh Wi-Fi może zapewnić większą szybkość, niezawodność i zasięg sieci bezprzewodowej w Twoim domu. Są one również łatwe w rozbudowie, co pozwala na stworzenie rozwiązania sieci lokalnej, które ma największy sens w domu. Są także rozwiązaniem na problemy z zasięgiem w pewnych zakamarkach twojego mieszkania.

Sieć Mesh vs tradycyjny router - jakie rozwiązanie wybrać?

Źródło: pcworld.idg.com.au

Jaka jest różnica pomiędzy klasycznym routerem a siecią Mesh Wi-Fi?

Kluczową różnicą między systemami opartymi na siatce Mesh, a tradycyjnymi routerami jest to, że pierwszy z nich jest zdecentralizowany, podczas gdy drugi jest scentralizowany.

Sieć Mesh vs tradycyjny router - jakie rozwiązanie wybrać?

Źródło: pcworld.idg.com.au

W przypadku klasycznego routera cały ruch bezprzewodowy będzie obsługiwany przez pojedynczy punkt dostępu. W systemie Wi-Fi Mesh istnieje wiele punktów dostępu. Ta zasadnicza, strukturalna różnica może pozwolić sieci Mesh Wi-Fi oferować większą szybkość, zasięg i niezawodność.

Na co należy zwrócić uwagę szukając rozwiązań Mesh Wi-Fi?

 • Design: ponieważ zamierzasz umieścić co najmniej kilka urządzeń Mesh Wi-Fi wokół domu, nie zaszkodzi, aby wyglądały one atrakcyjnie lub jak najmniej rzucały się w oczy. Wielu producentów sieciowych produkuje jak najmniejsze urządzenia o minimalistycznym wyglądzie.
 • Sieć Mesh vs tradycyjny router - jakie rozwiązanie wybrać?

  Źródło: pcworld.idg.com.au

 • Prędkość: Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju połączenia bezprzewodowe, zawsze lepiej jest mieć większą prędkość niż odwrotnie. Systemy Wi-Fi Mesh nie różnią się pod tym względem. Większa prędkość pozwala na uzyskanie większej przepustowości, np. w przypadku strumieniowego przesyłania multimediów 4K. Pomaga to również umożliwić większej liczbie urządzeń wykonywanie tych samych czynności w tej samej sieci bez spowolnień. Z reguły większe prędkości są lepsze. Jest to również dobra forma zabezpieczenia na przyszłość - szybsze urządzenia wystarczą na dłużej.
 • Pokrycie zasięgiem: Choć dobrze jest wiedzieć, że zawsze można uzyskać więcej węzłów (urządzeń) siatki Mesh, aby poradzić sobie z każdym martwym punktem w Twoim domu, równie ważne jest dobre rozplanowanie umieszczenia poszczególnych węzłów. Im lepsze pokrycie każdego węzła siatki w systemie Mesh Wi-Fi, tym mniej węzłów siatki będziesz potrzebować, aby pokryć cały dom.
 • Sieć Mesh vs tradycyjny router - jakie rozwiązanie wybrać?

  Źródło: pcworld.idg.com.au

 • Oprogramowanie: Znacznym plusem rozwiązań sieci typu Mesh Wi-Fi jest łatwość obsługi, a wiele systemów jest zintegrowanych z aplikacjami, które pomagają w tym celu. Przed zakupem sprawdź, czy wybrane przez ciebie rozwiązanie posiada funkcje, na których Ci zależy np. kontrolę rodzicielską.
 • Sieć Mesh vs tradycyjny router - jakie rozwiązanie wybrać?

  Źródło: pcworld.idg.com.au

  Mesh Wi-Fi vs tradycyjny router: Które rozwiązanie jest lepsze?

  Jeśli mieszkasz w domu lub dużym mieszkaniu, a z twojej domowej sieci Wi-Fi korzysta wiele osób zastosowanie systemu Mesh Wi-Fi ma wiele zalet.

  Jeśli jednak mieszkasz samemu lub w małym mieszkaniu tradycyjny router nadal jest świetnym wyborem. System typu Mesh Wi-Fi o podobnej wydajności będzie dużo droższy od tradycyjnego routera.

  Sieć Mesh vs tradycyjny router - jakie rozwiązanie wybrać?

  Źródło: pcworld.idg.com.au

  Podsumowując: Rozwiązania typu Mesh Wi-Fi oparte na siatce wielu urządzeń sieciowych, które łączą sieć w całość to świetne rozwiązanie. Docenią je najbardziej osoby mieszkające w domach o znacznej powierzchni, gdzie tradycyjny router Wi-Fi ma problem z zapewnieniem odpowiedniego zasięgu. Dodatkowo system Mesh Wi-Fi pozwala na zwiększenie przepustowości sieci domowej. Tradycyjne routery nadal ewoluują, a producenci co chwilę wprowadzają nowe rozwiązania. Jeżeli mieszkasz w mniejszym domu lub mieszkaniu może się okazać, że rozwiązania typu Mesh Wi-Fi są dla Ciebie zupełnie zbędnę, ponieważ dobrej jakości klasyczny router spełni twoje potrzeby oferując te same funkcjonalności za mniejsze pieniądze. Dodatkowo sam proces konfiguracji będzie szybszy. Nie musisz w końcu planować, gdzie rozstawić poszczególne urządzenia wchodzące w skład sieci Mesh WiFi.