Sieć mówi

Motorola opracowała platformę komunikacyjną MIX (Mobile Internet Exchange), umożliwiającą odsłuch informacji wyświetlanych w telefonie komórkowym.

MIX (Mobile Internet Exchange) opracowany przez Motorolę to platforma oparta na otwartym protokole sieciowym, wykorzystującym do przekazywania danych bramki i serwery WAP (Wireless Application Protocol) oraz VoxGateway do transmisji głosu. Według dyrektor Julie Freund Roth z Motoroli, MIX pozwala na otrzymywanie i odsłuchiwanie informacji z Internetu w telefonach komórkowych mogących wyświetlać strony WWW (Web-enabled mobile phone), jak też w zwykłych telefonach i pagerach. "Twój telefon może odczytać to wszystko, co pojawi się na jego wyświetlaczu" - twierdzi Julie Freund Roth.

Dla tych, którzy chcą korzystać z możliwości głosowych MIX, Motorola przygotowała specjalną usługę - cyberasystentkę - o imieniu Mya, która kobiecym głosem odczytuje zawartość witryn zapisanych w języku XML. "Wystarczy wybrać numer i spytać o coś, a Mya poszuka informacji w Internecie i odczyta je. Wyobraź sobie np. że zgubiłeś się w obcym mieście, dzwonisz do Mya, która znajdzie potrzebne informacje w sieci i wskaże ci drogę. Podpisaliśmy już porozumienie z serwisami informacyjnymi Reuter's i Accuweather" - twierdzi Julie Freund Roth. Serwis zawiera również bazę teleadresową, kalendarz, terminarz i zegarek, a według zapewnień firmy w ciągu 3 miesięcy zaoferuje również możliwość wysyłania e-maili. Obecnie bezprzewodowe usługi Mya są testowane w USA, Argentynie, Rosji i na Węgrzech.


Zobacz również