Sieć pełna usług

Twoja domowa sieć lokalna może być pełna użytecznych usług. Podpowiadamy, jak je wdrożyć.


Twoja domowa sieć lokalna może być pełna użytecznych usług. Podpowiadamy, jak je wdrożyć.

Babcia przeglądająca zdjęcia przeniesione z tradycyjnego albumu do galerii dostępnej na stronie WWW . Żona informująca męża za pośrednictwem komunikatora internetowego, że trzeba wyprowadzić psa na spacer. Kuzyn wysyłający na lokalny, dostępny dla każdego domownika serwer FTP film z ostatniej wyprawy do Ameryki... To wcale nie musi być utopia, nie trzeba być komputerowym guru ani rozumieć tych wszystkich akronimów, żeby wygodnie z nich korzystać.

Sieć pełna usług

To interesująco wyglądające urządzenie jest bardzo wydajnym serwerem, produkowanym przez koncern IBM.

Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka przykładów, co może dziać się w twoim domu po uruchomieniu w sieci lokalnej kilku podstawowych usług. Czy chcesz wiedzieć więcej o serwerach oferujących przeglądanie stron WWW, odbieranie i wysłanie wiadomości e-mail, rozmawianie za pośrednictwem komunikatora Jabber, wymianę

plików przez FTP lub DirectConnect? Chciałbyś, aby podłączanie nowych komputerów do swojej sieci lokalnej ograniczało się do włożenia kabla w odpowiedni port peceta? Jeśli tak, zapoznaj się z dostępnymi na kolejnych stronach poradami.

W dalszej części działu zamieściliśmy poradniki dokładnie omawiające instalację, konfigurację oraz administrowanie kilkoma serwerami usług: Direct Connect, DHCP, WWW, FTP, Jabber, e-mail w dwóch systemach operacyjnych - Linux i Windows.

Sieć pełna usług

SuSE 9.3 to jedna z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux.

Usługa DHCP dynamicznie przydziela numery IP oraz automatycznie konfiguruje ustawienia sieci, takie jak adres bramki internetowej, DNS itp. w urządzeniach podłączonych do sieci lokalnej. Serwery DHCP są stosowane przede wszystkim w dużych LAN, gdzie ręczna konfiguracja wymagałaby sporego nakładu pracy oraz często dochodziło do konfliktów adresów IP związanych z wprowadzaniem nieodpowiednich wartości w ustawieniach sieci. Na kolejnych stronach podajemy informacje dotyczące instalacji i konfiguracji serwera DHCP w środowisku Linuksa (dystrybucja SuSE 9.3).

Usługi WWW nie trzeba przedstawiać nikomu, kto korzystał kiedykolwiek z Internetu. Mówiąc w skrócie, polega ona na udostępnianiu odpowiednio sformatowanego wcześniej dokumentu, który interpretowany przez przeglądarkę internetową pozwala na oglądanie uporządkowanego dokumentu zawierającego tekst, zdjęcia, animacje, filmy itp. Z naszego tekstu dowiesz się, jak uruchomić i skonfigurować serwer Apache z poprawnie funkcjonującymi modułami PHP oraz bazą MySQL w środowisku Linuksa oraz Windows XP.

Protokół FTP jest związany z wymianą danych. Jego działanie polega na odbieraniu plików od uprawnionego użytkownika oraz przechowywaniu ich na twardych dyskach. Oczywiście dane umieszczone na serwerze FTP mogą być w dowolnej chwili pobrane przez innego użytkownika lub skasowane. Na kolejnych stronach zamieszczamy instrukcję instalacji i konfiguracji serwera FTP w środowisku Linuksa i Windows XP oraz krótki poradnik, w jaki sposób skorzystać z tej usługi po jej uruchomieniu.

Sieć pełna usług

Za Windows Server 2003 trzeba słono zapłacić.

Protokół Jabber służy do natychmiastowego przesyłania wiadomości między dwoma użytkownikami. Jego główne cechy to uniwersalność, czyli współpraca z większością systemów operacyjnych, oraz otwartość kodu. Co ciekawe, większość obsługujących komunikatorów obsługuje także inne systemy natychmiastowej komunikacji, takie jak ICQ, Gadu-Gadu, MSN, Tlen itp. Z naszego poradnika dowiesz się, jak poprawnie uruchomić serwer Jabber w środowisku Linuksa, oraz poznasz najpopularniejsze komunikatory obsługujące ten protokół.

E-mail jest jedną z najpopularniejszych usług używanych w Internecie. Właśnie z nią wiąże się tzw. spamowanie, czyli rozsyłanie niechcianych listów do bardzo wielu odbiorców. Czytając nasze artykuły dowiesz się, jak uruchomić serwer poczty elektronicznej i umożliwić użytkownikom jednej sieci lokalnej korespondowanie ze sobą.

Usługa DirectConnect pozwala na wygodną i efektywną wymianę plików przez Sieć. Prostota i użyteczność są głównymi zaletami tego sposobu na dzielenie się danymi. Direct Connect (w skrócie DC) w przeciwieństwie do niewygodnego kopiowania plików z dysku na dysk, za pomocą najprostszych funkcji udostępniania danych systemu Windows jest wyjątkowo przydatny w małych sieciach lokalnych - pozwala dokładnie określić, które pliki chcesz udostępniać, z jaką maksymalną prędkością, ilu osobom itp. Nasz poradnik obejmuje uruchamianie serwera DC z systemami Linux oraz Windows.

Open Source kontra Windows Server 2003

Sieć pełna usług

YaST jest wygodną w użyciu aplikacją, która pozwala kontrolować większość aspektów pracy systemu operacyjnego SuSE 9.3.

Przed wprowadzeniem w sieci lokalnej określonych usług warto zastanowić się nad systemem operacyjnym komputera, na którym będą uruchomione. Szczególną uwagę należy poświęcić Linuksowi, jako najpopularniejszemu przedstawicielowi kodu open source, oraz Windows Ser-ver 2003.

Windows Server 2003 to sztandarowy produkt Microsoftu przeznaczony na platformy serwerowe. W najtańszej wersji kosztuje około 2000 zł, a cena jego najbardziej rozbudowanych wydań, których licencja obejmuje kilka stanowisk, sięga 20 tysięcy zł. Cechuje się bardzo wygodną obsługą, rozbudowanym systemem pomocy oraz raportowania, niezawodnością i wydajnością, a co ważne, położono w nim bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo. To idealne oprogramowanie do serwerów, łączące prostotę użytkowania z zaawansowanymi funkcjami potrzebnymi administratorom.

Na temat wad i zalet systemów operacyjnych typu open source mówi się bardzo wiele. Przeciwnicy bardzo intensywnie rozwijanego "pingwina" zarzucają mu przede wszystkim, że jest toporny, trudny dla początkującego użytkownika, zawiera wiele błędów oraz... bardzo dużo wad zabezpieczeń. W ostatnich miesiącach poznaliśmy sporo raportów dotyczących bezpieczeństwa zarówno Linuksa, jak i Windows. Okazuje się, że oba systemy mają wiele wad i trudno określić, który jest łatwiejszy dla hakerów. Dobrze dobrana i skonfigurowana dystrybucja Linuksa daje duże poczucie bezpieczeństwa, ale nie każdy administrator śledzi wszelkie doniesienia o lukach w kodzie oraz odpowiednio reaguje. Do zalet przemawiających za korzystaniem z Linuksa, poza dyskusyjnym bezpieczeństwem, zali- czyć można intensywne rozwijanie pakietów, nieodpłatność oraz doskonałą dokumentację, która przy odrobinie cierpliwości umożliwi administrowanie nim nawet początkującym.

DHCP - IP dla leniwych

Sieć pełna usług

Korzystając z narzędzi administracyjnych systemu SuSE, czasem trzeba podać hasło użytkownika root.

DHCP to usługa, której zadaniem jest przydzielanie między innymi adresów IP podłączanym do sieci urządzeniom. W poniższym poradniku znajdziesz opis instalacji i konfiguracji serwera DHCP do współpracy z Linuksem.

Serwery DHCP są stosowane najczęściej w dużych sieciach LAN, gdzie użytkownicy komputerów często błędnie wprowadzali ustawienia, m.in. adres IP. Jeśli uważasz, że usługa DHCP przyda się w twojej sieci, przeczytaj poniższy poradnik, który krok po kroku opisuje instalację i konfigurację omawianej usługi na przykładzie dystrybucji SuSE 9.3 Linuksa, opra- cowanej przez programistów Novella.

1. Przed uruchomieniem serwera DHCP w systemie SuSE 9.3 ustal nazwę komputera, w którym będzie funkcjonować. W tym celu kliknij K Menu / System / Yast / Usługi sieciowe i z nowej listy modułów znajdujących się po prawej stronie okna aplikacji wybierz opcję DNS i nazwa komputera. W nowym oknie może się pojawić pytanie, czy dane pobrane z serwera DHCP (prawdopodobnie obsługiwanego przez dostawcę usług internetowych) mają zostać zachowane - kliknij przycisk Modify i na liście opcji, które można zmodyfikować - w pole Host name wpisz nazwę swojego komputera - będzie ona używana do identyfikacji w sieci lokalnej. Zmiany zatwierdź, klikając przycisk Finish.

2. Domyślnie dystrybucja SuSE 9.3 nie kopiuje podczas instalacji plików potrzebnych do uruchomienia serwera DHCP - w celu uzupełnienia swojego systemu o niezbędne pakiety, kliknij K Menu / Control Center. Pojawi się okno przypominające Panel sterowania Windows - kliknij w nim podmenu YaST2 i z kolejnej lista narzędzi systemowych wybierz Software / Install and Remove Software. Jeśli nie zalogowałeś się wcześniej na konto administratora systemu, będziesz musiał kliknąć przycisk Administrator Mode i podać odpowiednie hasło użytkownika root.

Dlaczego SuSE?

Z wielu powodów dystrybucja Novella jest obecnie jedną z najpopularniejszych. Przede wszystkim nawet osoby, które nigdy wcześniej nie słyszały o Linuksie, będą mogły szybko i bez większych problemów zainstalować ten system operacyjny i używać go. SuSE wyposażone jest w YaST2, doskonałe narzędzie do konfigurowania systemu i administrowania nim. Co ważne, SuSE w wersji 9.3 jest dość dobrze spolszczone.

Wbrew obiegowym opiniom, ta dystrybucja Linuksa jest bezpłatna - obrazy płyt z jego najnowszą wersją są dostępne na oficjalnych serwerach FTP, np.ftp://ftp.suse.com/pub/suse/i386/9.3/iso/ czy teżftp://ftp.icm.edu.pl/mirrors/ftp.suse.de/pub/suse/i386/9.3/iso/ .