Sieć przez telefon

Firma Diamond Multimedia przedstawiła ciekawe urządzenie pozwalające połączyć komputery w sieć lokalną za pomocą istniejącej linii telefonicznej.

Firma Diamond Multimedia przedstawiła ciekawe urządzenie pozwalające połączyć komputery w sieć lokalną za pomocą istniejącej linii telefonicznej.

HomeFree PhoneLine USB, bo tak brzmi pełna nazwa tego wynalazku, to niewielkie pudełko przypominające wyglądem modem zewnętrzny. HF wykorzystuje jednak linię telefoniczną w sposób niestandardowy - jako okablowanie sieci lokalnej. Konstruktorzy z Diamonda uznali, że niemal każdy ma w swoim domu kilka gniazdek telefonicznych, które można z pożytkiem wykorzystać.

HF umożliwia utworzenie sieci składającej się maksymalnie z 25 komputerów, przy czym dla użytkownika zastosowane rozwiązanie niczym nie różni się od klasycznej sieci lokalnej. Wszystkie podpięte komputery widoczne są w Otoczeniu sieciowym. Lista potencjalnych zastosowań HF jest długa. Obejmuje przede wszystkim współdzielenie plików i drukarek, jednoczesne korzystanie z łącza internetowego czy granie w trybie multiplayer. Przepustowość sieci lokalnej wynosi 1Mb/s, co w zupełności wystarcza do domowych zastosowań, np. do kopiowania plików. W przypadku modemowego połączenia z Internetem mogą z niego w tym samy czasie korzystać trzy osoby.

Ze względu na fakt, że HF podłączany jest przez port USB, nie współpracuje z systemem Windows NT. Nie ma natomiast żadnych problemów z większością pozostałych systemów, włączając w to Windows 2000 i MacOS.

Co najciekawsze, korzystanie z HF w żaden sposób nie przeszkadza w jednoczesnym prowadzeniu rozmów telefonicznych. Wynika to z faktu, że sieć pracuje w wyższym zakresie częstotliwości niż zwykłe połączenia głosowe. Dzięki temu HF stanowi idealne rozwiązanie dla użytkowników domowych i małych firm, umożliwiając szybkie założenie sieci przy niewielkim nakładzie pracy.