Sieć przez telefon

Firma Diamond Multimedia przedstawiła ciekawe urządzenie pozwalające połączyć komputery w sieć lokalną za pomocą istniejącej linii telefonicznej.

Firma Diamond Multimedia przedstawiła ciekawe urządzenie pozwalające połączyć komputery w sieć lokalną za pomocą istniejącej linii telefonicznej.

Sieć przez telefon
HomeFree PhoneLine USB, bo tak brzmi pełna nazwa tego wynalazku, to niewielkie pudełko przypominające wyglądem modem zewnętrzny. HF wykorzystuje jednak linię telefoniczną w sposób niestandardowy - jako okablowanie sieci lokalnej. Konstruktorzy z Diamonda uznali, że niemal każdy ma w swoim domu kilka gniazdek telefonicznych, które można z pożytkiem wykorzystać.

HF umożliwia utworzenie sieci składającej się maksymalnie z 25 komputerów, przy czym dla użytkownika zastosowane rozwiązanie niczym nie różni się od klasycznej sieci lokalnej. Wszystkie podpięte komputery widoczne są w Otoczeniu sieciowym. Lista potencjalnych zastosowań HF jest długa. Obejmuje przede wszystkim współdzielenie plików i drukarek, jednoczesne korzystanie z łącza internetowego czy granie w trybie multiplayer. Przepustowość sieci lokalnej wynosi 1Mb/s, co w zupełności wystarcza do domowych zastosowań, np. do kopiowania plików. W przypadku modemowego połączenia z Internetem mogą z niego w tym samy czasie korzystać trzy osoby.

Ze względu na fakt, że HF podłączany jest przez port USB, nie współpracuje z systemem Windows NT. Nie ma natomiast żadnych problemów z większością pozostałych systemów, włączając w to Windows 2000 i MacOS.

Co najciekawsze, korzystanie z HF w żaden sposób nie przeszkadza w jednoczesnym prowadzeniu rozmów telefonicznych. Wynika to z faktu, że sieć pracuje w wyższym zakresie częstotliwości niż zwykłe połączenia głosowe. Dzięki temu HF stanowi idealne rozwiązanie dla użytkowników domowych i małych firm, umożliwiając szybkie założenie sieci przy niewielkim nakładzie pracy.