Sieć w domu!

Do niedawna idea zainstalowania sieci komputerowej w domu była zbyt przerażająca dla większości użytkowników domowych.


Do niedawna idea zainstalowania sieci komputerowej w domu była zbyt przerażająca dla większości użytkowników domowych. Nawet jeśli miałeś doświadczenie w łączeniu pecetów i urządzeń peryferyjnych, wciąż stawałeś przed problemem ukrycia wszystkich kabli. Ale nowa fala zestawów do sieci domowej może sprawę uprościć do takiego poziomu, jak podłączenie wieży stereo.

Sieć w domu!

Połącz swe komputery bezprzewodowym HomeFree Wireless Desktop Pac...

Czemu miałbyś połączyć w sieć swe komputery domowe (jeśli w ogóle masz ich więcej niż jeden)? Producenci twierdzą, że dostęp do Internetu jest najpopularniejszym zastosowaniem: zestawy do sieci domowej zawierają oprogramowanie, które pozwala kilku komputerom uzyskać jednoczesny dostęp do Internetu poprzez jedno konto u dostawcy usług. Zestawy te umożliwiają także użytkownikom korzystanie ze wspólnych urządzeń i granie w kilka osób.

ActionLink Home Networking Kit firmy ActionTec i HAN Kit firmy Boca (oba testowane w wersjach beta) wykorzystują istniejące w Twym domu okablowanie telefoniczne. Ponieważ karty używają wyższej częstotliwości niż zakres mowy, można jednocześnie rozmawiać przez telefon i pracować w sieci. Stosowane przez urządzenia kodowanie linii modulacją czasową (TMLC) to standard opracowany przez konsorcjum producentów HomePNA (patrz "Domowe sieci dla każdego?", PCWK 11/98, str. 18).

Sieć w domu!

...albo kablowym ActionLink Home Networking Kit.

Oba zestawy łatwo się podłącza. Po zainstalowaniu kart sieciowych PCI w komputerach szybko i bezproblemowo przeszliśmy przez resztę procesu dzięki świetnej dokumentacji i mechanizmowi Plug and Play z Windows, który rozpoznał karty. Podłączyliśmy się do gniazdka telefonicznego najbliższego od karty, uruchomiliśmy narzędzie instalacyjne i to wszystko.

SZYBKA INSTALACJA

Zestaw ActionLink zawiera wszystkie składniki potrzebne do podłączenia systemów biurkowych: dwie karty PCI, kable telefoniczne i oprogramowanie DynaSyGate, które służy jako inteligentna bramka internetowa. DynaSyGate nie wymaga rezerwowania któregoś peceta na serwer i jest bardzo proste w obsłudze. Potrafi automatycznie przełączać ruch na najmniej obciążony komputer, blokować dostęp do niektórych adresów i chronić domową sieć przed włamaniem z zewnątrz. Jest więc oprogramowaniem proxy bez serwera.

Również zestaw Boca HAN Kit zawiera kable telefoniczne, dwie karty PCI i dwa rozgałęziacze gniazda telefonicznego (pozwalają na jednoczesne podłączenie telefonów i sieci), a także oprogramowanie instalacyjne i narzędziowe. Karty Boca HAN są trochę bardziej rozbudowane od tych z ActionTec. Na przykład, w zależności od okablowania w domu, można tak skonfigurować karty, by z jednego gniazdka łączyć się z dwiema oddzielnymi liniami telefonicznymi.

Oba zestawy okablowania telefonicznego pozwalały na transfer 10 MB plików pomiędzy dwoma pecetami w czasie około 90 sekund. Dotychczas jedynym sposobem na przeniesienie dużych plików między komputerami w domu było bezpośrednie połączenie kablowe portów równoległych dwóch maszyn. Oznaczało to jednak postawienie pecetów obok siebie - podstawowa wada tej metody.

Oba zestawy mają też pewną wadę: wymagają usytuowania gniazd telefonicznych w pobliżu komputerów. Jeśli nie podoba Ci się to ograniczenie, zastanów się nad HomeFree Wireless Desktop Pac firmy Diamond Multimedia, który wykorzystuje bezprzewodową transmisję radiową do połączenia kilku pecetów.

Zestaw HomeFree daje użytkownikom jedną kartę PCI i jedną ISA; każda z nich ma z tyłu antenę.

BEZPRZEWODOWE CUDO

Tak jak dwa zestawy kablowe, bezprze-wodowy HomeFree był prosty w instalacji. Dzięki HomeFree można połączyć w sieć pecety będące w domu w odległości od siebie do 45 metrów. Sądząc jednak po osiągach, bezprzewodowa propozycja Diamonda nie dorównuje rozwiązaniom kablowym. HomeFree przesyłał 10-MB plik przez około 3,5 minuty (Diamond planuje niedługo wprowadzić urządzenie oparte na okablowaniu telefonicznym).

Jeśli w Twym domu jest tylko jedno gniazdko telefoniczne albo gniazdka są źle rozlokowane, zapewne wyjdziesz lepiej na sprzęcie bezprzewodowym, takim jak zestaw HomeFree Diamonda. Lecz jeśli masz okablowanie telefoniczne w całym domu i blisko komputerów, to szybszy transfer i trochę niższa cena produktów wykorzystujących linię telefoniczną, takich jak zestawy ActionTec czy Boca Research, czynią z nich lepsze rozwiązanie.