Sieć w kosmosie po nowemu - testy od końca 2008 roku

W trakcie wystąpienia w Kuala Lumpur (Malezja), Vint Cerf, współtwórca TCP/IP i naczelny ewangelista Google, zahaczył o temat nowego protokołu sieciowego, który ma być stosowany w kosmosie i którego testy powinny rozpocząć się pod koniec 2008 roku. Protokół o nazwie IPN zastąpi TCP/IP.

Dotychczas we wszelkiej maści pojazdach kosmicznych wykorzystywano poważnie zmodyfikowaną odmianę protokołu TPC/IP. Jako że szybkość fal elektromagnetycznych w próżni jest wielkością skończoną, a pochodzące z Ziemi urządzenia nierzadko odlatują na minuty i godziny świetlne od macierzystej planety, protokół należało przystosować do olbrzymich opóźnień.

Oczywiście dało się to zrobić, ale komunikację uznano za raczej nieefektywną. Stąd pomysł na stworzenie nowego protokołu o nazwie InterPlanetary Net (IPN). Po kilku latach badań prace nad nimi zakończono - nowe wersje oprogramowania zostaną załadowane do sondy kosmicznej Deep Impact do końca bieżącego roku.

Jeśli testy IPN zakończą się sukcesem, protokół znajdzie zastosowanie we wszystkich pojazdach w 2009 roku. Stosowanie go przyspiesza komunikację o 10-15 razy w porównaniu do zastosowań, w których użyto TCP/IP.

Warto zajrzeć: "Vint Cerf says new Web space protocols ready for testing" (w języku angielskim)