Sieć z gniazdka - kolejne próby

Pilotażowy program testujący działanie szerokopasmowego dostępu do internetu z wykorzystaniem zwykłych gniazdek elektrycznych został uruchomiony w amerykańskim Houston. Według szacunków Telecom Trends International, przychody z rozwoju i popularyzacji technologii BPL (Broadband over PowerLine) wyniosą 4,4 mld USD w 2011 roku (wobec 57 mln USD w roku 2004).

Dwie spółki, CenterPoint Energy oraz IBM udostępnią usługi szerokopasmowego dostępu do sieci w technologii BPL na początku sierpnia. Użytkownicy w 220 domach zostaną wyposażeni w specjalny modem, pozwalający na odbiór danych przesyłanych w sieci elektrycznej. Obecnie wykorzystywane modemy osiągają przepływności 256 kb/s - 2,7 Mb/s. Technologia BPL ma być alternatywą dla tradycyjnych usług dostępowych xDSL.

Broadband over PowerLine wykorzystuje linie średniego napięcia (do 40 tys. V). Jednym z wyzwań, przed którymi stoją producenci jest sposób, w jaki doprowadzić sygnał do domowego gniazdka elektrycznego. Zwykłe transformatory, obniżając napięcie z kV do 110/220 V skutecznie obcinają też dostępne pasmo. CenterPoint Energy i IBM twierdzą, że znają już teraz sposoby na ominięcie tej niedogodności.

Wykorzystywane pasmo częstotliwości w BPL to 2 MHz - 80 MHz (różne wartości dla konkretnych regionów). Niektóre organizacje wskazują, że ten zakres częstotliwości obejmuje zasięg fal krótkich (3 MHz - 30 MHz) i w związku z tym może zakłócać stacje radiowe i łączność niektórych służb ratunkowych. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: "Czy BPL zakłóca sygnały radiowe?".

Technologie przesyłania danych przez sieć elektryczną działają już w Europie, zarówno w tej zachodniej (Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Luksemburg, Szwajcaria), jak i w Polsce. Ich popularność jest jednak stosunkowo niewielka.


Zobacz również