Sieć zastąpi płyty

Internetowe kanały dystrybucyjne plików muzycznych i filmowych zastąpią fizyczne nośniki takie jak CD i DVD – wynika z ostatniego raportu Forrester Research.

Zgodnie z przewidywaniami Forrester Research, w przeciągu pięciu lat jedna trzecia sprzedaży muzyki odbywać się będzie poprzez Internet. Zwiększy się również wymiana plików filmowych w sieciach P2P. Raport "Od płyt do plików do pobrania" ujawnił również, że 20% Amerykanów korzysta z internetowych serwisów muzycznych i filmowyh, zaś ponad połowa z tej liczby przyznaje, że kupują coraz mniej płyt CD.

"Przedstawiciele firm fonograficznych i koncernów filmowych patrzą bardzo krótkowzrocznie, skupiając się jedynie na zagadnieniu piractwa w Sieci" - skomentował Josh Bernoff, analityk z Forrester Research - "Ważne jest w tej chwili ustalenie polityki dalekosiężnej, w której uwzględniony zostanie fakt, że internetowa sprzedaż rozrywki będzie coraz bardziej rozwijać, a to doprowadzi do eliminacji nośników fizycznych."

Forrester prognozuje również, że sprzedaż muzyki wzrośnie o 500 mln USD w 2004 roku dzięki sprzedaży online. Za sprawą głośnych działań RIAA i doniesień o kolejnych procesach piratów, wzrasta wśród użytkowników świadomość praw autorskich. Nie mniej jednak Forrester prognozuje, że w najbliższym czasie wzrośnie piractwo filmów i przemysł filmowy zacznie borykać się z takimi samymi problemami, jakie trzy lata temu trapiły branżę muzyczną.

Dystrybucja filmów w Internecie wygeneruje 1,4 mld USD przychodów do 2005 roku. W tym samym czasie o 8% spadnie sprzedaż płyt DVD.

Popularyzacja pobierania filmów z Internetu związana jest z coraz lepszą jakością łącz internetowych, które posiadają użytkownicy.