Sieć zawsze pod ręką

Mobilny Internet w Polsce ewoluuje w najlepsze i dziś jego możliwości są naprawdę zadowalające. Dostawcy tego rodzaju usług prześcigają się w promocjach i oferują mobilny dostęp do Sieci w różnych konfiguracjach, także wraz z dodatkowym sprzętem, takim jak laptop, notebook czy tablet.


Oferta mobilnego Internetu potrafi skusić wielu użytkowników. O ile pod względem szybkości transferu danych nie może on konkurować z ofertami stacjonarnymi, o tyle dzięki wykorzystaniu takiej opcji uzyskujemy dużą swobodę działania i możliwość dostępu do Internetu w praktycznie każdym miejscu - oczywiście, jeśli pozwala nam na to zasięg sieci. Dziś możemy wykorzystać ofertę mobilnego Internetu zarówno w abonamencie, jak i na kartę. Oferta operatorów jest na tyle szeroka, że nie sposób przedstawić wszelkich, możliwych konfiguracji w jednym artykule. Dlatego też skupiliśmy się na ofertach dla nowych klientów (dokupujący ofertę bądź przedłużający umowę mogą liczyć na dodatkowe profity).

Internet stacjonarny ogranicza nas do jednego miejsca, ale ma też niezaprzeczalne plusy, jakimi są bardzo duża szybkość łącza oraz brak limitów na pobieranie danych (może się to różnić w zależności od oferty dostawcy). Jeśli jednak niepotrzebna nam możliwość pobierania dziesiątek gigabajtów danych w szybkim czasie, możemy śmiało postawić na rozwiązania mobilne. Modemy mobilne mają rozmiary przenośnych pamięci flash, czyli popularnych pendrive'ów. Możemy je podłączyć do domowego komputera, a w każdej chwili włożyć do kieszeni i użyć w notebooku choćby podczas zajęć na studiach. Wiele z mobilnych urządzeń, takich jak notebooki czy tablety, jest wyposażonych we własne modemy - tam wystarczy włożyć kartę SIM i cieszyć się dostępem do Sieci w każdej chwili.

Propozycje dostawców dla nowych klientów (oferty dla abonentów są zwykle bardziej atrakcyjne) zbieraliśmy w dniach 3-7.10.2011. Do chwili publikacji artykułu oferty operatorów mogły się zmienić.

Dostawcy, zasięg i szybkość transmisji

Mobilny Internet jest domeną operatorów komórkowych. Najważniejsi gracze na rynku to doskonale nam znane firmy: Orange, Play, Plus i T-Mobile (dawniej Era). Mobilna Sieć nierozerwalnie związana jest z zasięgiem sieci danego operatora, a kwestia zasięgu jest szczególnie istotna dla mieszkańców mniejszych miast oraz wsi. Mieszkańcy dużych miast są w bardziej uprzywilejowanej sytuacji, bowiem tam infrastruktura jest zdecydowanie bardziej rozbudowana. Jak sprawdzić, czy znajdujemy się w zasięgu danej sieci? Każdy z operatorów udostępnia na swojej stronie WWW mapy zasięgu, ale należy pamiętać, że są to mapy orientacyjne.

Najlepszym możliwym sposobem sprawdzenia zasięgu - w miejscu, gdzie zamierzamy korzystać z mobilnego Internetu - jest osobisty kontakt z operatorem i podanie dokładnego adresu. Wtedy uzyskujemy dużą pewność, że usługa będzie działać zgodnie z zapewnieniami operatora. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że lokalizacja może znajdować się na granicy zasięgu i operator nie będzie mógł zagwarantować idealnego działania sieci. W takim przypadku dobrym pomysłem jest wypróbowanie usługi - operatorzy zwykle oddają użytkownikom możliwość wzięcia ich oferty "na próbę" na określony czas.

Operatorzy najczęściej podają jedynie maksymalną, osiągalną szybkość transmisji. Powodem tego jest mnóstwo czynników, które mogą wpływać na działanie. Maksymalny (lub też zbliżony do maksymalnego) transfer jest możliwy, jeżeli znajdujemy się w zasięgu najszybszych sieci (np. 3G). Dlatego przed decyzją o wyborze danej oferty warto ją najpierw przetestować (dostawcy oferują odpowiednie usługi, które to umożliwiają).

Limit danych, które możemy pobrać, określa się w gigabajtach (GB) lub megabajtach (MB). Po jego przekroczeniu zwykle szybkość działania Internetu jest ograniczana do minimum, ale limit można odnowić za dodatkową opłatą.

Warto zwrócić uwagę, że operatorzy mówią o prędkości działania "do klienta" - a więc gdy zdecydujemy się na wybór oferty z transmisją dochodzącą do 42 Mb/s, możemy oczekiwać, że Sieć będzie działać maksymalnie z taką prędkością, ale zwykle może też działać z niższą. Wyjeżdżając ze strefy zasięgu sieci 3G, szybkość działania nawet najszybszej opcji zmniejszy się do możliwości osiągalnej sieci (GPRS, EDGE). Operatorzy lubią się również zabezpieczać adnotacjami w rodzaju "Zwiększenie maksymalnej prędkości transmisji danych nie gwarantuje osiągnięcia prędkości przekraczającej x Mb/s. Prędkość transmisji danych uzależniona jest m.in. od obciążenia stacji nadawczej, warunków atmosferycznych". Poza tym warto pamiętać, że komfortowe przeglądanie stron WWW jest możliwe już przy Internecie o szybkości transmisji 2-4 Mb/s, a "szaleńcze" prędkości oferowane przez niektórych operatorów są dostępne jedynie w określonych lokacjach i przy wykorzystaniu konkretnych modeli modemów.

Porównanie ofert mobilnego Internetu z abonamentem (z modemem)

Zanim zdecydujesz się podpisać umowę z operatorem, określ precyzyjnie swoje potrzeby limitu pobierania danych. Nie ma sensu wykupywać większego limitu, jeśli miesięcznie zużyjesz tylko połowę (niewykorzystany limit przepada). Miesięczna opłata, szybkość transferu i jego limit to jednak nie wszystko. Warto dokładniej poznać ofertę każdego z operatorów i rozejrzeć się w promocjach, aby zobaczyć, jakimi dodatkami kuszą nas dostawcy. Pakiety darmowego pobierania nocnego mogą się różnić w zależności od operatora (godziny bezpłatnego pobierania).

Orange (Orange Free z modemem):

- nielimitowany transfer nocny

- prędkość do 42 Mb/s

- modemy od 1 zł

- dodatkowe bonusy w postaci nocnego transferu (Szczęśliwe Godziny), pakietów SMS i minut oraz półrocznej e-prenumeraty tygodnika Wprost. W przypadku abonamentu 39 zł pakiet Szczęśliwe Godziny jest płatny (20 zł miesięcznie)

- dodatkowy miesięczny limit przy zakupie w sklepie internetowym

Osoby niepotrzebujące modemu powinny zwrócić uwagę na opcję Orange Free bez modemu (10% niższa opłata za abonament). Ciekawą ofertą jest również Orange Free Day-by-Day 0, w której płacisz tylko za dni, w których korzystasz z Sieci - bez opłaty abonamentowej ani doładowań.

Orange chwali się swoją technologią HSPA+DC (do 42 Mb/s - dostępna w 28 miastach w Polsce), ale nie podaje dokładnie maksymalnego transferu poza tymi okolicami. Warto też zauważyć, że najdroższy abonament zawiera opcję 42 Mb/s (a nie "do"). Przed zakupem warto sprawdzić na jakie transfery możemy liczyć realnie w miejscach, gdzie będziemy korzystać z zalet mobilnej Sieci.

Play (Play Online All Inclusive):

- darmowy dostęp do portali społecznościowych

- nielimitowany transfer każdej nocy

- modem 4G już za 1 zł (w zależności od taryfy)

- w najtańszej taryfie możesz zdecydować, czy chcesz otrzymać dostęp do Sieci na godziny czy na gigabajty; cena modemu zależy od taryfy - modem może nas kosztować od 1 do 109 zł; warto sprawdzić możliwość zakupu w sklepie internetowym, bowiem może się ona wiązać z promocjami, np. niższa cena modemu, lub zwiększeniem miesięcznego limitu (wielkość zależy od wybranej taryfy)

- maksymalny transfer zależy od wybranej taryfy - w najtańszej jest to tylko 512 Kb/s, w najdroższej 6 Mb/s

Plus (iPlus prywatnie):

- do 40 GB miesięcznie na transfer danych

- nieograniczony transfer danych w ramach usługi iPlusopobieracz, dostępny w dwóch wariantach: od północy do południa oraz od północy do 9 rano

- dostęp do usług wideo na żądanie, Plusoczytelnia czy Muzodajnia na prośbę

- 2-letnia licencja na pakiet antywirusowy Kaspersky Internet Security 2012 za 1,23 zł

- możliwość wykupienia opcji iPlusopobieracz (pobieranie w określonych godzinach bez limitu danych) - miesięczna cena zależna od abonamentu oraz wyboru godzin pobierania (od 24.00 do 9.00 bądź od 24.00 do 12.00)

Osoby, które mają już modem, powinny zwrócić uwagę na opcję bez modemu, która oferuje wyższe limity transferu danych (nawet do 60 GB) przy umowie tylko na 18 miesięcy.

T-Mobile (Blueconnect):

- ceny modemów od 1 zł

- nieograniczony transfer danych w ramach usługi Bluetooth noc (od 24.00 do 9.00 rano) w cenie 9 zł miesięcznie

- w przypadku abonamentów za 59 i 79 zł, zamawiając przez Internet, otrzymasz dodatkowo 50% zniżki na abonament przez 6 miesięcy

Firma T-Mobile obecnie oferuje dwie wersje modemów: Huawei E173 (1 zł w każdym abonamencie) lub też ZTE MF 60 (1 zł od abonamentu 79 zł, 49 zł w abonamencie 59 zł, 69 zł w abonamencie 49 zł i 149 zł w abonamencie 39 zł. Osoby mające już modem mogą skorzystać z oferty Blueconnect bez urządzenia (49 zł miesięcznie przez 12 miesięcy) i otrzymać większy limit transferu danych.

Artykuł pochodzi z raportu specjalnego PC World "Internet PL. 20 lat Internetu w Polsce". Wydanie można pobrać bezpłatnie ze strony pcworld.pl/internet.