Sieci bezprzewodowe, które potrafią więcej

Chcesz współdzielić połączenia, udostępniać urządzenia i skonfigurować domowe centrum rozrywki? Przeczytaj, jaki sprzęt kupić i jak używać go w sposób niezawodny i bezpieczny.


Chcesz współdzielić połączenia, udostępniać urządzenia i skonfigurować domowe centrum rozrywki? Przeczytaj, jaki sprzęt kupić i jak używać go w sposób niezawodny i bezpieczny.

Problem z siecią? Bez względu na to, czy dopiero planujesz założyć bezprzewodową sieć, czy już z niej korzystasz, nasz przewodnik z pewnością ci się przyda. Znajdziesz w nim mnóstwo wskazówek, dzięki którym twoja sieć osiągnie bardziej zaawansowany poziom.

Przydatność każdej sieci, w domu czy w biurze, zależy od tego, do czego można ją wykorzystać. Omówimy najlepsze sposoby współdzielenia posiadanych zasobów, takich jak drukarki. Pokażemy, jak zwiększyć wydajność sieci i jak przegonić intruzów ze swojego bezprzewodowego poletka. Podamy łatwe rozwiązania najczęstszych problemów z siecią. Pomożemy ci zmienić sieć w szybki i nowoczesny system cyfrowej rozrywki.

Współdzielenie urządzeń

D-Link AirPlus DI-614+ Enhanced 2,4 GHz Wireless Router.

D-Link AirPlus DI-614+ Enhanced 2,4 GHz Wireless Router.

Choć najczęstszym powodem zakładania sieci jest współdzielenie połączenia internetowego, zalety współdzielenia urządzeń są równie oczywiste. Windows pozwala udostępniać drukarki, skanery, modemy i dyski - nie trzeba biegać po schodach z dyskietką w ręku, żeby otworzyć plik w jedynym komputerze, który jest podłączony do drukarki. Ponadto zezwolenie innym użytkownikom na dostęp do różnych dysków twojego komputera ułatwia współdzielenie plików. Gdybyś chciał jednak udostępnić inne urządzenia, takie jak kamery lub odtwarzacze MP, mamy złą wiadomość: Windows nie pozwala im ujawnić się przed innymi komputerami w sieci. Według menedżera produktów Microsoftu Grega Sullivana, ma się to zmienić w ciągu kilku najbliższych lat. Universal Plug and Play Forum pracuje nad standardami łączności i sterowania innymi typami urządzeń (więcej informacji pod adresemhttp://upnp.org ).

SMC Networks Barricade Plus 2,4 GHz Wireless Cable/DSL Broadband Router SM7004WFW.

SMC Networks Barricade Plus 2,4 GHz Wireless Cable/DSL Broadband Router SM7004WFW.

Linksys Wireless Access Point Router BEFW11S4 Version 2.

Linksys Wireless Access Point Router BEFW11S4 Version 2.

Actiontec Wireless-Ready Cable-DSL Router GEU404000-01.

Actiontec Wireless-Ready Cable-DSL Router GEU404000-01.

Współdzielenie drukarki. Kiedy zakładałeś sieć, prawdopodobnie aktywowałeś współdzielenie wszystkich drukarek podłączonych do poszczególnych komputerów. Jeśli tego nie zrobiłeś - albo niedawno zainstalowałeś nową drukarkę, którą chcesz udostępnić w całej sieci - Windows XP i Windows 2000 upraszczają procedurę. Najpierw wybierz polecenie Start | Drukarki i faksy (albo Start | Ustawienia | Drukarki w Windows 2000); następnie kliknij nazwę drukarki prawym przyciskiem myszy, wybierz polecenie Udostępnianie i zaznacz opcję Udostępnij jako albo Udostępnij tę drukarkę.

W Windows 98 lub Windows Me kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Otoczenie sieciowe, wybierz polecenie Właściwości, a następnie kliknij przycisk Udostępnianie plików i drukarek. Musisz mieć pod ręką sterowniki drukarek do każdej używanej wersji Windows. Sprawdź, czy masz sterownik do Windows 98, który pozwoli na podłączenie drukarki do komputera Windows 98, sterownik XP do współpracy z komputerem Windows XP itd.

Współdzielenie dysku. W Windows XP i 2000 pierwszym etapem udostępniania folderów lub stacji dysków jest kliknięcie folderu albo dysku prawym przyciskiem myszy w oknie Mój komputer i wybranie z menu opcji Udostępnianie. Szczegóły zależą od wersji Windows. (Oczywiście na wstępie musisz zdecydować, czy chcesz ograniczyć opcje udostępniania, czy też pozwolić na swobodny dostęp do każdego komputera w sieci). Krótki opis znajdziesz w tabeli.

Wybierając udostępniane foldery, możesz zabezpieczyć je hasłem i przyznać różne prawa dostępu różnym użytkownikom. Rozsądny administrator sieci zaleciłby utworzenie jednego folderu na współdzielone dokumenty w każdym komputerze zamiast otwierania całych dysków przed siecią (nawet jeśli masz firewall).

Zwiększanie wydajności

Teoretycznie łączność bezprzewodowa jest bardzo prosta: wystarczy zainstalować bezprzewodową kartę sieciową w każdym komputerze i zapomnieć o wierceniu dziur i przeciąganiu kabli. Niestety, gdy masz do czynienia ze sprzętem opartym na standardzie 802.11b (czyli Wi-Fi), rzeczywistość nie do końca zgadza się ze specyfikacją. Sieć ma ograniczony zasięg - prawdopodobnie zauważasz spadek prędkości w pewnej odległości od punktu dostępowego. Dlatego warto dostosować położenie i konfigurację sprzętu bezprzewodowego w taki sposób, aby uzyskać optymalną wydajność, zasięg i niezawodność. Jeśli uwzględnisz nasze wskazówki, połączenia będą szybsze, dalsze i bardziej stabilne.

Belkin Wireless Cable/DSL Gateway Router F5D6231-4.

Belkin Wireless Cable/DSL Gateway Router F5D6231-4.

Wybierz najlepsze miejsce. Im dalej znajduje się komputer od bezprzewodowego punktu dostępowego - i im więcej obiektów wchodzi w drogę - tym wolniejsze jest połączenie. Aby zoptymalizować prędkość i zasięg sieci, umieść punkt dostępowy przynajmniej metr nad podłogą i z dala od metalowych obiektów, zwłaszcza dużych urządzeń, takich jak lodówki. Choć większość podręczników radzi umieścić punkt dostępowy w środku pokrywanego obszaru, często lepiej ustalić miejsca, w których spodziewasz się używać komputera, i ulokować punkt dostępowy tam, gdzie będzie bezpośrednio (albo niemal bezpośrednio) widoczny z jak największej liczby takich miejsc. Nie przejmuj się "martwymi punktami", jeśli nikt nie będzie używał w nich komputera. Kiedy sieć zacznie działać, nawet niewielka zmiana w położeniu bezprzewodowej karty sieciowej (np. przekręcenie laptopa podczas siadania na kanapie) może znacznie zwiększyć przepustowość, a nawet przywrócić utracone połączenie.

Microsoft Broadband Networking Wireless Base Station MN-500.

Microsoft Broadband Networking Wireless Base Station MN-500.

W wypadku większych obszarów - albo obszarów z wieloma przeszkodami - jedynym wyjściem może się okazać wyłożenie gotówki na kilka punktów dostępowych. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, przekonasz się, że konfiguracja jest bardzo prosta: upewnij się tylko, że punkty dostępowe mają identyczne ustawienia. Praktycznie wszystkie bezprzewodowe karty sieciowe obsługują "roaming". W miejscach, gdzie zasięg punktów dostępowych się pokrywa, karta dostroi się do najsilniejszego sygnału.

Zmiana kanałów. Zatłoczone spektrum 2,4 GHz używane przez standard 802.11b bywa podatne na interferencję, ale spektrum 5 GHz standardu 802.11a (szybszego następcy 802.11b) zwykle jest wolne od zakłóceń. W zależności od układu domu lub biura, kuchenki mikrofalowe, telefony bezprzewodowe działające w paśmie 2,4 GHz, przewody sieci elektrycznej, urządzenia Bluetooth i kapryśna instalacja oświetleniowa - nie mówiąc już o uciążliwych sąsiadach, którzy mają własne sieci bezprzewodowe Wi-Fi - mogą zmniejszać przepustowość sieci lub prowadzić do zrywania połączeń. Problem można często rozwiązać, eksperymentując z kanałami Wi-Fi - zwłaszcza jeśli odkryjesz, że sieć sąsiada używa tego samego kanału. Pasmo 802.11b, 83-megahercowe, dzieli się na 11 kanałów, każdy o szerokości 22 MHz.

NetGear Cable/DSL Wireless Router MR814.

NetGear Cable/DSL Wireless Router MR814.

W rezultacie tylko kanały 1, 6 i 11 nie nakładają się na siebie. Aby zmienić kanał domyślny, musisz pogrzebać w programach instalacyjnych punktu dostępowego oraz każdej bezprzewodowej karty sieciowej i wszystkie ustawić na ten sam nowy kanał (procedura zależy od producenta sprzętu). Zwróć uwagę, że urządzenia 802.11a są znacznie bardziej elastyczne, ponieważ dysponują dwunastoma nienakładającymi się kanałami. Przedsiębiorstwa często wybierają standard 802.11a właśnie dlatego, że pozwala im uruchomić wiele przylegających sieci bez zakłóceń (prędkość pięciokrotnie większa niż w standardzie 802.11b też jest nie do pogardzenia).