Sieci łączące... procesory?

Połączone w sieć serwery? Klastry? Gigabajty danych przesyłane przy pomocy kart sieciowych? "Dajcież spokój, toż to staroć" - zdaje się mówić Cisco. Firma bowiem rozpoczęła bardzo intensywne badania w dziedzinie, która w przyszłości prawdopodobnie pozwoli na tworzenie sieci nie z komputerów, lecz... procesorów.

Jak stwierdził Charles Giancarlo na konferencji Networkers 2005 w Las Vegas, superszybkie sieci dadzą wkrótce możliwość stworzenia już nie super-, lecz hiperkomputerów. Idea wydaje się być rewolucyjna: zamiast spinać kolejne serwery, należy ze sobą połączyć zainstalowane w nich procesory i pamięć.

Kluczem w rozwiązaniu jest zastosowanie opracowywanego właśnie switcha Cisco, którego przepustowość ma sięgać nawet 100 Gb/s (czyli 12,5 GB na sekundę). Zdaniem Giancarlo przy takich szybkościach łączenie maszyn jest mało opłacalne - wąskim gardłem systemów stają się karty sieciowe.

Tymczasem w hiperklastrze procesory mogłyby nawzajem "pożyczać" od siebie moc obliczeniową i bezpośrednio odwoływać się do danych zgromadzonych w RAM-ie - niezależnie od fizycznej lokalizacji kości.

Technologia wygląda bardzo obiecująco, ale nie wiadomo, kiedy pojawi się na rynku - Giancarlo nie podaje żadnych dat. Rewelacji Cisco nie skomentowali również producenci procesorów, płyt głównych czy systemów operacyjnych.