Sieci z gniazdka


Bezpieczeństwo

Niestety, nie ma róży bez kolców. Jeżeli chodzi o zabezpieczenia, to widać, że technologia ma już ładnych parę lat. Przesyłane dane szyfrowane są jedynie 56-bitowym systemem DES, co wydaje się już mocno anachroniczne. Trzeba także pamiętać o zmianie hasła dostępu do sieci, gdyż nie wszystkie urządzenia wymagają tego podczas instalacji. Na szczęście adaptery HomePlug mają jeszcze jedno narzędzie do obrony przez intruzami. Jest nim… licznik poboru prądu. Skuteczny atak na tego typu sieć wymaga fizycznego podłączenia, zwłaszcza że dodatkowe adaptery są dla protokołu TCP/IP niewidoczne.

Wydajność

Sieć dLAN działa stabilnie i nie ma zauważalnych strat pakietów. Jedyna wada to zakłócenia, jakie instalacja może wywołać w połączeniach radiowych, zwłaszcza gdy jest ich dużo (na przykład rozbudowane sieci WLAN).

Już standard 1.1 umożliwiał wygodną i w miarę szybką wymianę plików, pozwalającą na przykład korzystać z gier komputerowych. Produkt noszący nazwę DLAN HomePlug oferuje łączność asynchroniczną z przeciętną prędkością transferu rzędu 50-60 Mb/s. Czas przenoszenia dużych plików między dwoma maszynami też w pełni zadowala. Ponieważ dane przesyłane są na znacznie wyższej częstotliwości niż zwykle wykorzystywana w sieci energetycznej, możemy używać wszystkich urządzeń AGD czy RTV bez obawy, że zmniejszy się wydajność któregoś z nich (póki wytrzymają bezpieczniki). Pobór mocy jest tak niewielki, że może być pominięty. Niestety, jak już wspominaliśmy należy wystrzegać się wszelkiego rodzaju rozdzielaczy, gdyż każdy z nich może radykalnie zmniejszyć wygodę korzystania z sieci.

Cyfrowe domy już wkrótce?

Sieci z gniazdka

devolo MicroLink Informer, program monitorujący sieć dLAN.

HomePlug Alliance, sojusz promujący omawianą technologię, ma strukturę otwartą, dzięki czemu przyłącza się do niego coraz więcej firm, przynajmniej wstępnie zainteresowanych rozwijaniem standardu. Już teraz pracują nad jego wykorzystaniem tacy giganci, jak Sharp czy Sony. Ich szczególne zainteresowanie wzbudza nowa generacja, zaprojektowana specjalnie do obsługi szerokopasmowego Internetu i dystrybucji olbrzymiej ilości danych. Umożliwi na przykład udostępnianie przez gniazdka elektryczne doskonałej jakości muzyki czy telewizji HDTV (takie rozwiązanie przedstawił w zeszłym roku Panasonic).

Analitycy rynku IT uważają, że właśnie w tym kierunku technologia będzie się rozwijać niezwykle prężnie. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Dzięki szerokopasmowemu dostępowi do Internetu w gniazdku niemal każde urządzenie domowej elektroniki będzie mogło skutecznie komunikować się z pozostałymi. Lodówka zamówi nam dodatkowe piwo, korzystając z informacji, że właśnie oglądamy mecz. Telewizor zamieni się w centrum sterowania, którego używać będziemy, jednocześnie oglądając na nim filmy w formacie HDTV, strumieniowane z dysku naszego komputera w gabinecie. W tym samym czasie w dwóch innych pomieszczeniach odtwarzana będzie muzyka z płyty kompaktowej, fizycznie znajdującej się w odtwarzaczu na strychu. Oczywiście w dowolnej chwili będziemy mogli zadzwonić po kolegów, korzystając z protokołu VoIP. Wszystko to przy wykorzystaniu wyłącznie istniejących sieci energetycznych. Komputer, stare punkty dostępowe i karty WLAN będą porastać kurzem.

Niestety, tę beczkę miodu psuje łyżka dziegciu. Już poprzednia generacja HomePlug nie była tania w porównaniu z innymi rozwiązaniami (instalacja tej sieci na trzech komputerach kosztuje około 900 złotych). Sieci dLAN High Speed obecnie są jeszcze droższe - sam zestaw początkowy, składający się z dwóch adapterów, kosztuje 189 euro, czyli około 780 złotych. Za każdy dodatkowy adapter trzeba zapłacić ponad 400 złotych. Jest też dobra wiadomość: urządzenia objęte są 3-letnią gwarancją

Wyłącznym dystrybutorem urządzeń Devolo w Polsce jest firma HSF.

HomePlug AV

W sierpniu br. organizacja HomePlug Alliance (HPA) ratyfikowała standard AV. Technologia umożliwi płynne przesyłanie danych wideo i audio nawet z prędkością 200 Mb/s. Oparte na niej urządzenia będą także znacznie lepiej zabezpieczone. Zamiast 56-bitowego algorytmu DES wykorzysta 128-bitowe szyfrowanie AES (Advanced Encryption Standard - zaawansowany standard szyfrowania). Ponadto będzie można ją zastosować także w zwykłych kablach telefonicznych oraz normalnym kablu koncentrycznym.

Nowa technologia posłuży nie tylko do przesyłania danych między komputerami. Umożliwi korzystanie z protokołu VoIP (Voice over IP) oraz zwykłych połączeń telefonicznych (a więc częściowo przywróci idee HomePNA). Co więcej, można ją będzie wykorzystać do przesyłania obrazu HDTV oraz zastosować w systemach bezpieczeństwa i monitorowania budynku.

W oświadczeniu prasowym Pete Griffin, prezes zarządu HPA, nazwał technologię HomePlug AV "przełomem, którego już od dawna oczekiwał rynek konsumencki". Zmieni ona dotychczasowe postrzeganie cyfrowego domu. Główny producent układów scalonych wykorzystywanych w urządzeniach HomePlug, Intellon, ogłosił, że pierwsze układy tego typu gotowe będą pod koniec września 2005 roku,. zatem pierwsze adaptery pojawią się na rynku na początku 2006 roku. Niestety, najprawdopodobniej inne urządzenia domowej elektroniki wykorzystujące ten standard (kamery, lodówki, telewizory) można będzie kupić nie wcześniej niż za rok.