Sieciofon na trzy sposoby

Gdy rozważasz kupno urządzeń umożliwiających telefonowanie przez Internet, najlepszym wyborem będzie jedno z trzech: wielofunkcyjny ruter z bramką VoIP, bezprzewodowy czy biurkowy telefon do sieci PSTN/IP lub prosta centralka.


Gdy rozważasz kupno urządzeń umożliwiających telefonowanie przez Internet, najlepszym wyborem będzie jedno z trzech: wielofunkcyjny ruter z bramką VoIP, bezprzewodowy czy biurkowy telefon do sieci PSTN/IP lub prosta centralka.

Sieciofon na trzy sposoby

Linksys WRP400-G2 jest wielofunkcyjnym urządzeniem sieciowym, zawierającym: ruter, czteroportowy przełącznik, punkt dostępowy Wi-Fi oraz bramkę VoIP, wyposażoną w dwa porty FXS.

Nie każde z tych urządzeń będzie idealne dla wszystkich użytkowników. Jeśli masz w domu kilka komputerów i korzystasz z laptopa łączącego się z Internetem przez Wi-Fi, dobrym rozwiązaniem jest kupno bramki, będącej elementem tzw. sieciowego kombajnu, czyli jednego produktu pełniącego wiele funkcji - punktu dostępowego sieci bezprzewodowej, rutera, przełącznika serwera plików i bramki VoIP. Argumentem przemawiającym za tego typu sprzętem jest oszczędność zarówno miejsca - małe pudełko z jednym zasilaczem sieciowym może zastępować cztery czy pięć - jak i energii (po co używać kilku urządzeń

pobierających kilkanaście watów prądu, działających przez całą dobę). Jeśli masz już domową infrastrukturę IP, a potrzebujesz tylko bramki, dobrym pomysłem będzie zakup dwufunkcyjnego telefonu, przez który możesz rozmawiać, korzystając zarówno ze stacjonarnej, tradycyjnej telefonii PSTN, jak też połączeń przez Internet. Aparat tego typu może być bezprzewodową "słuchawką" DECT, jak też rozbudowanym telefonem biurkowym. Jeśli mieszkasz w dużym domu lub prowadzisz małą firmę, przyda ci się prosta centralka PBX z możliwością podłączenia do dwóch rodzajów sieci telefonicznej - PSTN i VoIP. Urządzenia tego typu nie kosztują

kroci, a pełnią bardzo pożyteczne funkcje - pozwalają na tworzenie sieci telefonów wewnętrznych, nagrywanie prowadzonych rozmów i pozostawianych wiadomości głosowych, mogą przekierować połączenia na telefony komórkowe czy obsługiwać bramofony. Centralka z funkcją VoIP może się okazać bardzo przydatnym elementem infrastruktury tak zwanego inteligentnego domu.

Wszystko w jednym

Sieciofon na trzy sposoby

Siemens Gigaset C470IP to bezprzewodowy telefon DECT umożliwiający wykonywanie połączeń przez tradycyjną sieć PSTN oraz Internet. Dodatkową funkcją jest prezentacja prognozy pogody.

Wybraliśmy dwa nowe modele kombajnów, które nie tylko umożliwiają wykonywanie połączeń VoIP, ale także realizują kilka zadań przydatnych w domowej sieci.

Linksys proponuje ruter m.in. do współdzielenia Internetu - użytkownik ma do dyspozycji przełącznik z czterema portami LAN. W urządzenie WRP400-G2 wbudowano także punkt dostępowy działający w standardzie 802.11 g/b, umożliwiający konfigurację dwóch identyfikatorów SSID. Wbudowany ruter zapewnia priorytetyzację ruchu zgodnie ze standardem 802.1 p. Jest to istotne, gdy często korzystasz z transmisji RTP, a więc np. przesyłania głosu.

Funkcjonalność VoIP, jak na możliwości sieciowego kombajnu, jest niezła. Urządzenie dysponuje dwoma portami typu FXS, obsługuje większość stosowanych w bramkach VoIP funkcji, takich jak likwidacja echa, Voice Activity Detection (VAD) ograniczająca zbędną transmisję danych, gdy rozmówca milczy, czy sztuczne dodawanie szumu, wywołujące wrażenie ciągłości rozmowy -Comfort Noise Generation (CNG). Niestety, model WRP400-G2 pozwala na konfigurację tylko dwóch kont SIP.

Linksysem WRP400 można zarządzać zdalnie, np. przez dostawcę usług internetowych. Nieco inne funkcje ma model DVA-G3670B, oferowany przez firmę D-Link. W ten kombajn wbudowano bowiem modem ADSL - urządzenie zainteresuje zatem osoby korzystające z Internetu przez łącze telefoniczne, czyli za pośrednictwem takich usług, jak Neostrada. Ponieważ model DVA-G3670B nie pozwala na wyłączenie modemu i nie dysponuje portem WAN, dla pewnej grupy użytkowników (abonentów sieci osiedlowych) będzie bezużyteczny. Został wyposażony w czteroportowy przełącznik oraz interfejs USB do podłączenia drukarki (może pełnić funkcję domowego serwera wydruku), a także w punkt dostępowy pracujący w standardzie 802.11b/g.

Wbudowana w D-Linka bramka VoIP dysponuje dwoma portami FXS oraz jednym FXO, który może awaryjnie łączyć rozmowy przez miejską linię PSTN. Użytkownik skonfiguruje do 10 kont SIP. Niestety, nie można prowadzić rozmów między portami FXS, więc DVA-G3670B nie będzie pełnił dodatkowej funkcji - domowej centralki telefonicznej.

Telefon do dwóch sieci

Sieciofon na trzy sposoby

Kombajn sieciowy wyposażony w modem ADSL, punkt dostępowy WLAN, czteroportowy przełącznik oraz bramkę VoIP, z dwoma portami FXS i jednym FXO. Urządzenie pozwala na konfigurację do 10 linii internetowej telefonii opartej na protokole SIP.

Jeśli dysponujesz już rozbudowaną infrastrukturą domowej sieci i nie potrzebujesz zmieniać rutera czy kupować kolejnego punktu dostępowego, a brakuje tylko bramki VoIP, rozważ zakup telefonu pozwalającego na wykonywanie połączeń zarówno przez tradycyjną sieć stacjonarną (przydatne podczas awarii łącza internetowego), jak i telefonię IP. Masz do dyspozycji aparaty bezprzewodowe i rozbudowane modele telefonów biurkowych. Na ilustracji przedstawiamy bezprzewodowy aparat DECT proponowany przez Siemensa. Model C470IP składa się ze stacji bazowej, podłączanej zarówno do sieci telefonii tradycyjnej (PSTN), jak i sieci LAN, oraz słuchawki z przejrzystym kolorowym wyświetlaczem LCD o wymiarach 30x30 mm. Telefon Siemensa jest przystosowany do współpracy z systemami opartymi na protokole SIP (zatem nie obsługuje komunikatora Skype). Ciekawą funkcją, która wyróżnia Gigasety, także model C470IP, jest prezentowanie na wyświetlaczu prognozy pogody lub informacji ściąganych z serwisów internetowych kanałem RSS. Siemens razem z MeteoGroup oferuje użytkownikom serwis pogodowy - zamiast wygaszacza ekranu słuchawki może pokazywać temperaturę powietrza (z podziałem na dzień i noc) oraz stopień zachmurzenia.

Domowa centrala

Sieciofon na trzy sposoby

Prosta centralka z funkcją VoIP sprawdzi się w dużym domu lub firmie. Cena 1300 zt, www.elektronix.pl

Coraz częściej do naszego laboratorium trafiają urządzenia polskich producentów. Tym razem otrzymaliśmy do testów wieloliniową centralkę PBX warszawskiej firmy Elektronix, umożliwiającą nie tylko utworzenie telefonicznej sieci domowej (lub firmowej), ale także nawiązywanie połączeń zewnętrznych przez sieć IP oraz tradycyjną PSTN. Elnix IP-PBX M został wyposażony w 12 gniazd RJ-11 (dwa porty do zewnętrznej linii telefonii PSTN i 10 portów FXS do linii wewnętrznych), jedno RJ-45, łączące centralkę z siecią komputerową, oraz gniazdo na karty pamięci CompactFlash.

Urządzenie przystosujesz do współpracy z ośmioma różnymi dostawcami usług telefonii VoIP za pomocą dostarczanej przez producenta aplikacji programującej ustawienia centralki przez sieć LAN (oprogramowanie w języku polskim). Możliwe jest także zdalne sterowanie i serwisowanie urządzenia przez Internet.

Wybrane funkcje

Sieciofon na trzy sposoby

Bramki Voip

Prosta centralka z funkcją VoIP sprawdzi się w dużym domu lub firmie. Cena 1300 zt, www.elektronix.pl

Centralka dysponuje, oczywiście, większością funkcji typowych dla bramek VoIP. Dodatkowo wykona zadania, których nie realizuje sieciowy kombajn, m.in. może nagrywać rozmowy podczas trwania połączenia. Wystarczy wybrać odpowiedni skrót klawiaturowy, a rozmowa będzie rejestrowana na umieszczonej w centralce karcie CompactFlash. Ciekawą funkcją jest także DISA VoiceEmail, rodzaj poczty głosowej - pozostawione przez dzwoniącego nagrania są wysyłane e-mailem (jako załącznik w formacie WAV) na adres, który podał użytkownik. Elnix IP-PBX M zapewnia też typowe funkcje centralki - odbieranie połączeń przychodzących za pomocą wszystkich lub tylko wybranych aparatów i przełączanie ich na dowolny numer wewnętrzny. Urządzenie obsługuje także rozmowy grupowe lub włączanie się do rozmowy z trzeciego aparatu wewnętrznego. Osoby, które pozostawiają w pokoju śpiące dzieci, zainteresuje funkcja "niańka" - zdalny podsłuch, obsługiwanym przez wybrany telefon wewnętrzny. Użytkownik ma możliwość zmiany melodii słyszanej przez rozmówców w trybie podtrzymania rozmowy (hold). Wystarczy wgrać plik dźwiękowy w formacie WAV lub MIDI. Jeśli chcesz mieć pewność, że sieć telefonów wewnętrznych funkcjonuje prawidłowo, możesz skorzystać z automatycznego monitoringu stanu linii - centralka kontroluje sprawność systemu, mierząc napięcie na poszczególnych liniach telefonicznych. W razie pojawienia się problemów będzie informować o nich. Do ciekawostek należy także możliwość rozbudowania sieci wewnętrznej o dodatkowe linie, realizowane nie przez łącze FXS i aparat telefoniczny, a komputer z zainstalowanym programem Softphone czy PC-Phone. Pozwala to na połączenie wewnętrzne z właścicielem laptopa podłączonego do Internetu w dowolnym miejscu na świecie.

Utwórz własną sieć telefoniczną

Jeśli prowadzisz firmę, która ma filie w różnych miejscach (sieć sklepów, biuro podróży itp.), możesz użyć kilku central ELNIX IP-PBX, tworząc jedną sieć telefoniczną. Dzięki temu powstanie system telefonów wewnętrznych komunikujących się ze sobą zarówno bezpośrednio, przez znajdującą się w jednym oddziale centralkę, lub przez Internet, wykorzystując połączenie IP dwóch central znajdujących się w dowolnych lokalizacjach. Zestawianie w większą sieć centralek tego samego typu pozwoli na zastosowanie jednolitej numeracji poszczególnych telefonów wewnętrznych oraz znacznie obniży - czy wręcz wyeliminuje - wydatki na połączenia między filiami.