Sieciowa akademia

W Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych otwarto pierwsze w kraju laboratorium Cisco Networking Academy.

Cisco Systems stworzyło globalny program współpracy ze szkołami i uczelniami, mający złagodzić występujący na rynku niedobór specjalistów od technologii sieciowych. W ramach programu Cisco będzie dostarczać materiały dydaktyczne oraz wyposażać laboratoria sieciowe chętnych do współpracy jednostek edukacyjnych. Program Cisco Networking Academy na świecie jest realizowany już od 1997 r. Uczestnictwo w szkoleniach umożliwi słuchaczom uzyskanie wiedzy na poziomie Certified Networking Associate (CCNA).

Biorące udział w programie uczelnie podzielone są na tzw. akademie regionalne i podległe im akademie lokalne. Pierwszym z nich Cisco funduje sprzęt o wartości 20 tys. USD, natomiast drugie mogą zakupić niezbędne wyposażenie laboratoriów z 50-proc. zniżką. W Polsce pierwsze laboratorium sieciowe Cisco zostało uruchomione w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Do programu przystąpiły już także Politechnika Łódzka, Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Rzeszowie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Politechnika Szczecińska.

Według danych Cisco, w bieżącym roku w dziedzinie technologii sieciowych i internetowych będzie się kształcić ponad 70 mln osób. Przewiduje się także, iż w nadchodzącej dekadzie ponad miliard miejsc pracy będzie wymagało znajomości obsługi Internetu.


Zobacz również