Sieciowa ofensywa Adobe


Photoshop Express na deser

Photoshop Express - po zalogowaniu do serwisu wyświetlony zostaje ekran główny.

Photoshop Express - po zalogowaniu do serwisu wyświetlony zostaje ekran główny.

Rodzina Photoshopa składała się do niedawna z czterech pozycji: wchodzące w skład pakietu Creative Suite 3 profesjonalne wydania Extended i Standard, Elements (okrojona wersja dla amatorów) oraz Lightroom dla fotografów. Najnowszym członkiem rodziny jest Photoshop Express, czyli sieciowa wersja edytora grafiki, przeznaczona dla "niedzielnych" fotografów - osób, które z obróbką zdjęć mają do czynienia okazjonalnie. Warto w tym miejscu zauważyć, że nie jest to pierwszy flirt Adobe z usługami SaaS (Software as a Service, oprogramowanie jako usługa). W Sieci funkcjonuje też Premiere Express, czyli internetowy odpowiednik komercyjnej aplikacji do wideoedycji Adobe Premiere. Poprzedni dyrektor wykonawczy spółki, Bruce Chizen, przekonywał swego czasu, iż model SaaS w ciągu najbliższej dekady stanie się obowiązującym standardem dystrybucji oprogramowania.

Aby móc skorzystać z Photoshop Express, konieczna jest rejestracja (trzeba utworzyć profil użytkownika - podać imię, nazwisko, miejsce urodzenia oraz adres poczty elektronicznej). Po zakończeniu tego procesu wyświetlony zostaje ekran główny, umożliwiający jedną z trzech czynności - porządkowanie i edycję zdjęć (opcja My Photos), tworzenie i publikowanie albumów fotograficznych (My Albums) oraz przeglądanie udostępnionych online galerii innych użytkowników (Browse). Nawigacja w programie bardzo przypomina rozwiązanie zastosowane w Media Playerze. Na górnym pasku wyświetlane są informacje, gdzie aktualnie znajduje się użytkownik, w samym zaś interfejsie główne miejsce zajmują dwa panele: lewy - nawigacyjny i prawy - pokazujący zawartość danej podstrony. Na pasku informacyjnym, w prawym głównym rogu znajduje się przycisk przełączający aplikację w tryb pełnoekranowy (znikają wtedy opcje i menu przeglądarki oraz systemowy pasek narzędzi, a Photoshop Express wypełnia cały ekran monitora). W tym trybie nie można korzystać z przycisków klawiatury.

W sekcji My Photos można segregować zdjęcia i tworzyć albumy fotograficzne.

W sekcji My Photos można segregować zdjęcia i tworzyć albumy fotograficzne.

Specjalny pasek, umieszczony na dole okna, w zależności od tego, w jakiej sekcji się znajdujemy, udostępnia odpowiedni zestaw opcji. Np. w sekcji My Photos można przejść do okna edycji obrazu, wysłać plik pocztą elektroniczną, stworzyć album lub usunąć zdjęcie. W dziale My Albums za jego pomocą m.in. dodamy album do ulubionych oraz wygenerujemy kod źródłowy wybranej galerii, aby można go było wkleić do źródła strony WWW. Utworzone albumy można przeglądać w formie pokazów slajdów i umieszczać je np. w serwisie MySpace. Oprócz dodawania plików do biblioteki My Photos istnieje możliwość umieszczania zdjęć w nowej bądź istniejącej galerii. Obrazy w dziale MyPhotos można organizować wg oceny (rating) bądź daty utworzenia, możliwa jest także zmiana podglądu - widok miniatur (ich wielkość można zmieniać suwakiem Adjust Thumbnail Size - zmiany zachodzą w trybie rzeczywistym, jak w eksploratorze Windows w Viście), lista szczegółowa oraz "przezrocza". Aplikacja jest zintegrowana m.in. z serwisami internetowymi Facebook, Photobucket i Picasa (po zalogowaniu można opublikować w nich swoje albumy).

Jeśli chodzi o edycję zdjęcia, podstawowy zestaw funkcji dostępny jest już po najechaniu kursorem na miniaturę pliku - można w ten sposób szybko usunąć efekt czerwonych oczu, przekonwertować zdjęcie z kolorowego na czarno-białe, wykadrować lub zmienić rozmiar. Aby przeprowadzić poważniejsze modyfikacje, należy kliknąć przycisk Edit Photo we wspomnianym dolnym pasku opcji.

Funkcje fotoedycyjne zostały zgrupowane w trzy kategorie: Basics (podstawowe - m.in. kadrowanie, usuwanie "czerwonych oczu", nasycenie, automatyczna korekcja), Tuning (m.in. balans bieli i wyostrzanie, wypełnienie światłem) i Effects (efekty zniekształcenia, szkic, obraz czarno-biały). Kliknięcie niektórych opcji (np. Fill Light) sprawia, że w panelu głównym, tuż nad edytowanym obrazem, wyświetla się siedem jego miniatur: oryginał i sześć wersji zmodyfikowanych w różnym stopniu. Umożliwia to dynamiczny podgląd (po najechaniu kursorem na miniaturę wyświetlone zostanie powiększenie, ale zmiany nie zostaną wprowadzone, dopóki ich nie zatwierdzimy). W wypadku kilku opcji edycyjnych (np. Distort) zamiast wspomnianych miniatur pojawiają się ikony symbolizujące typy danej modyfikacji.

Widoczny na dole okna edycji pasek kontrolny umożliwia powiększanie lub zmniejszanie fotografii, cofnięcie lub ponowienie ostatnio wykonanej operacji, wgląd w listę dokonanych już zmian, podgląd oryginału oraz usunięcie wszystkich zmian. Co ważne, wszystkie użyte modyfikacje są oznaczane w lewym panelu nawigacyjnym programu ikoną zaznaczonego pola wyboru - kliknięcie jej odznacza pole i usuwa daną modyfikację.

Będą zmiany

Funkcje fotoedycyjne aplikacji podzielono na trzy kategorie: podstawowe, tuning i efekty.

Funkcje fotoedycyjne aplikacji podzielono na trzy kategorie: podstawowe, tuning i efekty.

Obecnie Photoshop Express udostępnia każdemu użytkownikowi 2 GB miejsca na serwerze na pliki. Niestety, jedyny obsługiwany format to JPG. Ponadto objętość wczytywanych do programu obrazów nie może przekroczyć 10 MB. Producent zapowiada zwiększenie pojemności konta, dodanie możliwości edycji offline (wykorzystanie zalet środowiska AIR) oraz implementację kolejnych funkcji edycyjnych, w tym zapis przetworzonego zdjęcia na lokalnym dysku. Photoshop Express reprezentuje bardzo modną ostatnio wśród wielu producentów ideę "wspierania kreatywności" wszystkich posiadaczy pecetów. Założenie programu jest proste - udostępnić podstawowy pakiet funkcji najczęściej wykorzystywanych w fotoedycji, a przy tym nie odstraszać skomplikowanym interfejsem. Cele te udało się twórcom zrealizować, do poprawy pozostaje na pewno wydajność programu, zwłaszcza pod względem czasu kopiowania plików na serwer oraz edycji obrazów.

Photoshop w Sieci

Adobe Photoshop Express jest obecnie dostępny w wersji testowej pod adresem www.photoshop.com/express/landing.html. Teoretycznie z aplikacji mogą korzystać wyłącznie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych - w momencie rejestracji na liście rozwijanej lokacji widnieje tylko pozycja "United States". Nie przeszkadza to jednak polskiemu użytkownikowi w utworzeniu konta i zalogowaniu się do usługi - jest to zatem ograniczenie czysto wirtualne.