Sieciowa układanka

Elementy cyfrowej sieci domowej łączyć można na wiele sposobów. Poszczególne rozwiązania sieciowe mają swoje wady i zalety, dlatego warto zastanowić się, które z nich będą najlepiej pasowały do ściśle wyspecjalizowanych zadań.


Elementy cyfrowej sieci domowej łączyć można na wiele sposobów. Poszczególne rozwiązania sieciowe mają swoje wady i zalety, dlatego warto zastanowić się, które z nich będą najlepiej pasowały do ściśle wyspecjalizowanych zadań.

Cyfrowy dom to pojęcie bardzo rozległe. Obejmuje podstawową infrastrukturę sieciową, urządzenia do magazynowania, przekazywania i wyświetlania multimedialnych treści, a także źródła tych treści, czyli własne zasoby użytkownika lub zewnętrzne, najczęściej internetowe biblioteki, dostępne jako serwisy płatne.

Aby cyfrowa pajęczyna mogła w ogóle funkcjonować, niezbędne jest poprowadzenie w cyfrowym domu rozbudowanej sieci połączeń. Niegdyś najpopularniejszym sposobem połączenia kilku urządzeń w sieć było poprowadzenie kabla między wbudowanymi w nie kontrolerami sieciowymi. Teraz coraz częściej stosuje się ponadto połączenia bezprzewodowe. Zapewniają taką przepustowość, że przesyłanie materiału wideo, nawet bardzo wysokiej jakości, nie stanowi już problemu.

Ostatni z wariantów przesyłania danych w sieci domowej to wykorzystanie sieci energetycznej. W zależności od standardu sieci PLC zapewniają one małą lub dużą przepustowość i nie wszystkie nadają się do komunikacji tam, gdzie trzeba transmitować dużo danych.

Sieci LAN

Sieciowa układanka

Belkin Powerline Ethernet Adapter - wystarczy umieścić te wtyczki w gniazdach domowej instalacji energetycznej, aby połączyć ze sobą dwa pecety.

Przewodowe sieci LAN często są niezastąpione. Bardzo szybkie interfejsy oferują transfer nawet do 1 Gb/s - to wymarzony sposób połączenia, gdy dużo danych trzeba przesyłać szybko i niezawodnie. Właśnie niezawodność w dużym stopniu decyduje o atrakcyjności sieci kablowych. Sieci bezprzewodowe wciąż narażone są na spadek wydajności spowodowany przeszkodami terenowymi czy odległością między komunikującymi się punktami, natomiast w sieciach kablowych te problemy po prostu nie występują. Producenci sprzętu sieciowego coraz częściej oferują routery wyposażone w gigabitowe kontrolery sieci LAN, dlatego oprócz interfejsu bezprzewodowego są do dyspozycji superszybkie połączenia kablowe.

{{z:pcwk:3}Kablową sieć najlepiej zaprojektować już na etapie budowy lub remontu domu. Wtedy najłatwiej opracować system kanałów, którymi poprowadzone będą kable do poszczególnych pomieszczeń - estetycznie, w specjalnych kanałach albo pod płytami kartonowo- gipsowymi lub podwieszanymi sufitami.

Połączenie kablowe radzimy doprowadzić do komputera, który ma pełnić funkcję multimedialnego serwera będącego składnicą danych. Pozwoli na sprawne dostarczanie do peceta informacji pobieranych z Internetu. Zaletą sieci kablowej jest niski koszt takiej instalacji. Kabel sieciowy jest tani, a kontrolery sieciowe są zintegrowane z większością nowszych płyt głównych. Jeśli siecią zamierzasz doprowadzać do wyświetlaczy w innych pokojach sygnał wideo najwyższej jakości (np. HDTV 1080p), również w tym wypadku sieci kablowe okażą się niezastąpione. Sygnał o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, czyli najlepsza odmiana standardu HDTV (1080p), wymaga transferu do 10 MB/s, czego nie oferuje żaden powszechnie wykorzystywany standard bezprzewodowej transmisji. Jednakże podczas tegorocznej premiery najnowszych projektorów Panasonic zaprezentował już zestaw bezprzewodowy, którym można przesyłać sygnał wideo o tej jakości. Sieć działała sprawnie, a płynnie wyświetlany obraz wideo był znakomity.

Sieci Wi-Fi

Sieciowa układanka

Philips Streamium TV 23iF9946 - sygnał wideo do nowoczesnego telewizora Streamium marki Philips można doprowadzić w tradycyjny sposób, kablem, lub mniej uciążliwy - bezpośrednio z peceta bezprzewodowo.

Bezprzewodowe sieci doskonale nadają się do transmisji multimediów wszędzie tam, gdzie instalacja kablowa byłaby za kosztowna lub wymagała okablowania szpecącego wnętrza. Do transmisji większości rodzajów danych sieć Wi-Fi jest najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie docenią je osoby chcące w cyfrowy dom zamienić duże, wielopokojowe mieszkania czy mieszkańcy domków jednorodzinnych. Wydajny router sieci Wi-Fi rozprowadzi sygnał audio-wideo do wszystkich zakamarków domu. Należy pamiętać, że popularne routery Wi-Fi zapewniają pokrycie sygnałem sieciowym w promieniu około 100 m od miejsca instalacji. Na zewnątrz, w niezabudowanej przestrzeni sygnał może się rozchodzić nawet w promieniu do 300 m. W praktyce zasięg w pomieszczeniu zamkniętym w dużej mierze zależy od miejsca zainstalowania routera oraz od materiałów, z których zbudowano dom czy mieszkanie. Cienkie ścianki działowe nie są dla sygnału radiowego dużą przeszkodą, ale jeśli sieć Wi-Fi stosuje się w pomieszczeniach przedzielonych grubymi ścianami, transmisja sygnału będzie z pewnością trudniejsza, a zasięg samej sieci - mniejszy.

Sieciowa układanka

Linksys Wireless-B Music System - przesyłanie plików dźwiękowych z peceta nie musi się odbywać wyłącznie za pośrednictwem przekaźników audio-wideo. Radio Linksysa pozwala na odbiór internetowych stacji radiowych, komunikując się z pecetem za pośrednictwem sieci Wi-Fi.

Sieć Wi-Fi, wyposażona w zabezpieczenia w postaci filtrowania adresów MAC oraz dobrze skonfigurowany protokół szyfrowania transmisji (najlepiej WPA-PSK), pozwala bezpiecznie przesyłać dane bez obawy, że dotrze do nich niepowołana osoba. Jeśli instalujesze router sieci Wi-Fi, pamiętaj, że najlepsze rozprowadzenie sygnału uzyskasz, umieszczając go pod sufitem. Do bezprzewodowej transmisji filmów w formatach MPEG4 czy MPEG2 niezbędny będzie router standardu g, zapewniający transmisję danych na poziomie 54 Mb/s. Część nowoczesnych routerów wyposażona jest w różnego rodzaju systemy zapewniające uzyskanie transferów przekraczających obowiązujące dla standardu g 54 Mb/s. Obiecywane transfery to najczęściej 108 Mb/s. Jak dowodzą redakcyjne testy, wyniki takie rzeczywiście można uzyskać, jednak warunkiem jest połączenie sieciowe realizowane obydwoma urządzeniami przystosowanymi do "niestandardowych" sposobów transmisji. Jeśli jedno z urządzeń oferuje transmisję 108 Mb/s, a drugie to standardowa karta sieciowa lub router g, nie ma szans na uzyskanie maksymalnego transferu. Należy to wziąć pod uwagę, kupując urządzenia sieciowe. Do transmisji sygnału audio wystarczą urządzenia zgodne ze standardem b, oferującym transfery do 11 Mb/s. Router powinien być zgodny ze standardem g lub szybszą jego odmianą, ale urządzenie będące często tylko przystawką, pozwalającą np. na wieży audio w sypialni odtwarzać pliki MP3 pobierane z serwera domowego, zapewni płynność transmisji danych już przy transmisji 11 Mb/s.

Bezprzewodowe USB

Nowy standard bezprzewodowego USB 2.0 ma pracować w paśmie Ultra Width Band (UWB), które do tej pory służyło armii amerykańskiej i sprawdziło się w sytuacjach krytycznych. UWB pracuje w paśmie 7 GHz. Pozwala na bardzo szybkie przesyłanie danych na niewielką odległość (do 10 m w pomieszczeniach zamkniętych i 100 m na otwartej przestrzeni). Uzyskiwane transfery mogą dochodzić nawet do 1 Gb/s. Do przesyłania sygnału używa się technologii OFDM, która pozwala na impulsowe, różniące się amplitudą przesyłanie pakietów danych. To odróżnia np. ten sposób transmisji od konkurencyjnych standardów, które polegają na transmisji ciągłej. OFDM pozwala także na wybranie wolnej przestrzeni pasma w czasie rzeczywistym. Nie ma obaw, że część zakresu, zarezerwowana np. dla osób prowadzących amatorskie radia, zostanie zakłócona. WUSB 1.0 występuje na razie pod zaproponowaną przez Intela nazwą standardu 802.15.3a. Będzie kompatybilne praktycznie ze wszystkimi innymi standardami transmisji bezprzewodowej: Bluetooth, W1394 oraz UPnP. Będzie się to odbywało na zasadzie emulacji urządzeń tego typu.

Sieciowa układanka

MicroLink dLAN Wireless - sygnał audio-wideo w sieciach domowych będą mogły przekazywać także najnowsze konsole do gier. Xbox 360 ma wbudowany kontroler sieci LAN i Wi-Fi oraz może komunikować się z systemem operacyjnym Windows XP Media Center.

WUSB pozwoli na pozbycie się kabli w wielu środowiskach. Urządzenia audio-wideo bez problemu będą mogły komunikować się za pośrednictwem tych sieci. Telewizja wysokiej rozdzielczości wymaga 19,2 Mb/s do przesłania sygnału (obraz po kompresji), dźwięk 5.1 - 13,8 Mb/s, a przeciętny monitor - 63 Mb/s. W początkowej fazie WUSB będzie dysponowało transferem na poziomie 100 Mb/s, ale jak wspomnieliśmy, przepustowość może być zwiększona nawet do 1 Gb/s.

Organizacja MBOA (Multiband OFDM Alliance) stworzyła MBOA Special Interest Group, liczącą ponad 160 członków, w tym bardzo znane firmy, jak Intel, Texas Instruments, HP czy Sony. Grupa sfinalizowała specyfikację UWB, a tym samym zdecydowanie przyspieszyła wdrożenie UWB w różnych grupach urządzeń. Obecnie trwają prace nad warstwą MAC (media access control).

Są już laboratoryjne wersje urządzeń pozwalających na uzyskanie transferów UWB na poziomie 480 Mb/s. Do końca przyszłego roku zostaną opracowane procesory pracujące z przepustowością 1 Gb/s na odległość powyżej 10 m.

Transmisja ma być kodowana, a funkcje które obsługuje obecnie dostępny interfejs USB, czyli sleep, listen oraz wake, "odziedziczy" bezprzewodowy następca.

<hr size=1 noshade>

Sieciowa układanka
PLC

Przesyłanie danych za pośrednictwem instalacji elektrycznej to stosunkowo nowy rodzaj połączeń sieciowych, w Polsce mało popularny ze względu na wysokie ceny urządzeń PLC. Druga wada to stosunkowo niewielka przepustowość takiej sieci, która w wersji standardowej nie bardzo się nadaje do przesyłania plików o dużej objętości. Wystarczy do odtwarzania muzyki za pośrednictwem sieci muzycznych, ale format wideo wymaga większej wydajności. W wielu krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych rozpowszechniają się sieci PLC nowej generacji, które oferują parametry znacznie lepsze niż pierwsze wersje tego standardu, niezbyt przychylnie przyjęte przez polskich odbiorców. Standardem podstawowym sieci PLC jest HomePlug 1.0.