Sieciowe Party Line

''W dawnych czasach przeciętny człowiek znał około 200 osób ze swego sąsiedztwa. Wynalazek pociągu i samochodu zwiększył tysiąckrotnie jego ruchliwość i krąg możliwych znajomych. Technologia informatyczna mnoży tę liczbę przez kolejny tysiąc, a to już 200 milionów...''


''W dawnych czasach przeciętny człowiek znał około 200 osób ze swego sąsiedztwa. Wynalazek pociągu i samochodu zwiększył tysiąckrotnie jego ruchliwość i krąg możliwych znajomych. Technologia informatyczna mnoży tę liczbę przez kolejny tysiąc, a to już 200 milionów...''

Gadu, gadu, ble ble ble - nawet jeśli nie jesteście w stanie tego zrozumieć, z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że w tej chwili, w Sieci ktoś używa takich sformułowań do... porozumiewania się.

Jeżeli wciąż używasz swojego "gołębia pocztowego" do wymiany informacji, wiedz, że popełniasz błąd. Istnieje kilka programów, które usprawnią Twój kontakt ze światem. ICQ, Talking Heads czy Microsoft V-Chat stwarzają naprawdę ciekawe rozwiązania komunikacyjne. Jeśli nie zainteresują Cię, pamiętaj, że zawsze mogą zainteresować Twojego "gołębia".

Czy możecie wrócić pamięcią do chwili, w której otrzymaliście pierwszy list przesłany pocztą elektroniczną? Zapewne pomyśleliście wówczas - Internet, cóż to za wspaniałe osiągnięcie naszej cywilizacji - błyskawiczna, tania możliwość przesyłania wiadomości z jednego krańca świata na drugi!

Wszystko sprawiało wspaniałe wrażenie... do czasu. Któregoś dnia odkryliście, że niekiedy przesyłka elektroniczna może iść od nas do adresata znacznie dłużej niż powinna. Co gorsza, czasami nawet nie dociera do zainteresowanej osoby. Poczta elektroniczna, niestety, nie zastąpi telefonu, kiedy potrzebujemy natychmiastowej, dwustronnej komunikacji.

Jednak Internet oferuje nam także wiele innych metod szybkiego porozumiewania się na odległość. Rozwiązania takie pozwalają na błyskawiczne nawiązanie komunikacji realizowanej w czasie rzeczywistym. Jeśli nasz rozmówca podłączony jest w danej chwili do Sieci, wiadomość po prostu pojawia się na ekranie jego komputera, zmuszając go do udzielenia natychmiastowej odpowiedzi. Systemy tego typu miały początek jeszcze w czasach dużych komputerów i terminali. Windows 95 także dostępny jest z prostym systemem, służącym do sieciowych pogaduszek.

Rozwiązania, służące do natychmiastowego przekazywania wiadomości, różnią się trochę od dostępnych w Internecie pokojów pogaduszek (tzw. chat room). Są szybsze i bardziej osobiste (zazwyczaj rozmawiamy raczej z tym, z kim pragniemy wymienić poglądy, a nie z osobami przypadkowymi, korzystającymi po prostu z tego samego chat roomu).

Pierwszym i nadal najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest IRC - Internet Relay Chat (IRC - internetowy kanał pogaduszek). Jest to system oryginalny, oparty wyłącznie na komunikatach tekstowych, który wciąż gromadzi ogromną rzeszę zwolenników zawzięcie dyskutujących głównie o... seksie. Ciągły postęp i rozwój graficznych interfejsów spowodował pojawienie się na rynku kilku kolejnych, ciekawych rozwiązań. Niestety, przepustowość Internetu nadal jest na tyle słaba, że plotkowanie w dwu- i trójwymiarowych pokojach sprawiać może więcej kłopotów niż przyjemności.

IRC (Internet Relay Chat - internetowy kanał pogaduszek)

CO TO?

IRC to pradziadek wszystkich internetowych systemów, służących do plotkowania. Pierwszy, oryginalny i najbardziej kontrowersyjny.

POPULARNOŚĆ

Olbrzymia, największa z opisywanych produktów.

JAKIEGO OPROGRAMOWANIA POTRZEBUJEMY?

Ponieważ IRC jest systemem jednorodnym, istnieje wiele dobrych programów - klientów dostępnych jako shareware. Dla komputerów PC najwygodniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest użycie programu mIRC, który znajduje się na stroniehttp://www.micr.co.uk/ lub na naszym dysku CD-ROM. Użytkownicy Maca mogą posłużyć się aplikacją M_ircle -http://www.xs4all.nl/~ii/.

ZALETY:

Do korzystania z IRC nie potrzeba specjalnego, rzadko występującego i trudnego w konfiguracji oprogramowania. Za pomocą IRC możemy także przesyłać i otrzymywać pliki.

WADY:

Może być skomplikowany i sprawiać wrażenie zdezorganizowanego. Wiele kanałów i dyskusji wymaga umiejętności szybkiego pisania na klawiaturze. Użytkownicy bezpłatnych łączy internetowych TP SA nie mogą korzystać z IRC (monopolistyczna praktyka).

CO TRZEBA ZROBIĆ, ŻEBY ROZPOCZĄĆ DYSKUSJĘ?

1 Gdy pobrałeś z Sieci lub zainstalowałeś z naszego dysku CD-ROM klienta IRC, powinieneś go odpowiednio skonfigurować. W zależności od programu, będziesz musiał dokonać rejestracji, czyli wpisać swoje nazwisko, adres poczty elektronicznej itd. i wybrać pseudonim. Następnie należy podłączyć się do serwera IRC (podstawowy zestaw serwerów dostarczony jest wraz z oprogramowaniem).

2 Jeśli wreszcie udało Ci się podłączyć do serwera, napisz list, aby uzyskać listę wszystkich dostępnych na nim kanałów. Interfejs mIRC-a korzysta z linii poleceń, zatem aby uruchomić jakąś funkcję, musimy wpisywać komendy poprzedzone slashem. Jednakże zarówno interfejs mIRC-a, jak i innych programów IRC dysponuje przyciskami, którym przypisano pewne, typowe zadania.

Możesz spędzić wieki, penetrując kanały, poszukując interesującej rozmowy, w której głównym tematem nie jest erotyka. mIRC dostępny jest z niewielkim zasobem kanałów przeznaczonych dla początkujących, może więc spróbujcie rozpocząć zabawę, posługując się nimi.

3 Wpisz nazwę kanału (np. /join #nazwakanału lub w mIRC-u - kliknij dwukrotnie na nazwie) i już możesz rozpocząć pogaduszki. Wystarczy wpisać w oknie wszystko, co masz zamiar przekazać. Lista uczestników dyskusji pojawia się po prawej stronie ekranu. Mimo iż początki są proste, IRC dysponuje także wieloma innymi komendami, a nawet możliwością korzystania ze specjalnych, tworzonych przez użytkowników skryptów. "Przebicie" się przez zaawansowane możliwości może zająć Wam kilka ładnych dni. Na szczęście, wraz z mIRC-em otrzymacie pliki pomocy i zestaw FAQ. Sprawdźcie stronę WWW producenta mIRC-a, a znajdziecie tam wiele linków do przewodników dla początkujących.

ICQ (I Seek You - Szukam Ciebie)

CO TO JEST?

Kolejny, tym razem najnowszy, system służący do natychmiastowego przekazywania informacji. ICQ oferuje bardziej zaawansowane możliwości niż IRC.

POPULARNOŚĆ

ICQ ma już ponad 7 mln użytkowników.

JAKIEGO OPROGRAMOWANIA POTRZEBUJEMY?

Po pierwsze, należy pobrać program-klienta z serwisuhttp://www.mirabilis.com/downloadicq.html. Obecnie program ten nadal jest wersją beta, dostępną bezpłatnie dla systemów Windows i Mac.

ZALETY:

Program dostarcza obszerny zestaw funkcji. Możemy prawie półautomatycznie wysyłać i przyjmować pliki, a nawet zgłaszać znajomym użytkownikom chęć natychmiastowego rozpoczęcia sieciowej rozgrywki np. w Quake'a czy nawiązania wideokonferencji. Na stroniehttp://www.mirabilis.com/icqchat/index.html znajdziecie publiczne "pokoje" do plotkowania.

WADY:

Praktycznie nie znaleziono.

CO TRZEBA ZROBIĆ, ŻEBY ROZPOCZĄĆ DYSKUSJĘ?

1 Po pobraniu z serwera odpowiedniej wersji oprogramowania (ponieważ mamy do wyboru kilka różnych opcji, warto postępować dokładnie według instrukcji ,dostępnych na stronie WWW) - należy uruchomić instalację i przeczytać intro. Na razie nie musimy jeszcze podłączać się do Sieci.

2 Po zainstalowaniu ICQ zostanie automatycznie uruchomiony kreator rejestracji (Registration Wizard). Każdy użytkownik ICQ, zamiast adresu poczty elektronicznej. korzysta z oznaczenia unikalnym kodem - Uniwersalnym Numerem Internetowym (UIN - Universal Internet Number). Proces rejestracji ma za zadanie przydzielić nam konkretny "numerek". Wybierz pierwszą propozycję i przejdź dalej.

3 Kolejne ekrany powinny być zrozumiałe, nawet dla laików. Musimy po prostu wpisać nazwisko, adres poczty elektronicznej i inne informacje, które ICQ gromadzi w specjalnym katalogu (miejsce zamieszkania, numer telefonu, wiek, płeć, adres naszej strony WWW, a nawet przygotowaną przez nas informację o nas). Na koniec zostaniemy poproszeni o podanie jeszcze, wybranego przez nas hasła. Wpiszcie je, ale przed naciśnięciem przycisku Next (w celu kontynuacji), podłączcie swój sprzęt do Sieci, ponieważ ICQ rozpocznie proces rejestrowania. Po chwili oczekiwania, gdy wszystko wypełniliście prawidłowo, rejestracja powinna zakończyć się otrzymaniem numeru UIN. Nie ma potrzeby zapisywania go, jest on bowiem przechowywany w ICQ.

4 Kilka kolejnych ekranów poprowadzi Was przez proces nawiązywania pierwszych kontaktów. Możecie rozpocząć od przeglądania katalogu ICQ w poszukiwaniu przyjaciół. Jednak najlepiej skonfigurujcie program tak, by miał "na oku" znajomych (podajcie ich adresy poczty elektronicznej), którzy - jak sądzicie - w najbliższym czasie również mogą rozpocząć korzystanie z ICQ. W odpowiednim momencie aplikacja samodzielnie poinformuje Was o tym fakcie. Możecie także przesłać komunikat "join up" lub nawet cały program wszystkim znajomym, z którymi zamierzacie wspólnie oddawać się szaleństwu bezustannych pogawędek.

5 Początkowo ICQ pojawi się na Waszym ekranie w postaci małego okienka. Aby dodać kontakt do "rozmownego" znajomego, należy kliknąć na przycisku Add Users (dodaj użytkowników) i wyszukać w katalogu odpowiedni adres poczty elektronicznej lub numer UIN. Kiedy już raz go odnajdziemy, pojawi się on na specjalnej liście. Jeżeli użytkownik jest podłączony do Sieci i uruchomił ICQ, jego nazwisko znajdzie się w sekcji on-line listy.

6 Kliknijcie prawym przyciskiem myszy na nazwisku użytkownika, aby otworzyć okno z dodatkowymi opcjami. Istnieją dwa podstawowe sposoby komunikowania się za pomocą ICQ - plotkowanie i komunikaty. Plotkowanie to znana nam już z IRC "tekstowa" rozmowa w czasie rzeczywistym z innym klientem ICQ. Przesyłanie komunikatów zbliżone jest do poczty elektronicznej, choć nieco szybsze. Możemy wysłać wiadomość do każdego użytkownika ICQ niezależnie od tego, czy jest w danym momencie podłączony do Sieci, czy nie. Gdy pracujecie w trybie on-line, z uruchomionym ICQ wiadomość pojawi się automatycznie. Jeśli komunikat został przesłany, gdy Wasz komputer był odłączony od Internetu, pojawi się na Waszym ekranie natychmiast, gdy ponownie nawiążecie łączność z Siecią. Jeśli zażyczycie sobie, będzie w stanie przesyłać znajomym pliki lub adresy URL. Opcja Voice/Video/Games pokazuje, czy macie zainstalowany alternatywny program (np. internetowy telefon), służący do komunikacji ze światem. ICQ pozwala także przesłać innej osobie prośbę, o uruchomienie takiego software'u w celu nawiązania komunikacji innego typu.

7 Zestaw dostępnych do definiowania przez użytkowników opcji pozwoli Wam nieco dłużej pobawić się ICQ. Można np. wysyłać innym użytkownikom programu tradycyjną pocztę elektroniczną lub automatycznie zwiedzać przygotowane przez nich strony WWW (oczywiście, o ile podali informacje na ich temat podczas konfigurowania własnego klienta). Tryb wyboru alarmu (Alert) pozwala zdecydować, w jaki sposób pragniecie być informowani o tym, że znajomi właśnie podłączyli się do Sieci. Tryb akceptowania (Accept) umożliwia ustawienie automatycznego akceptowania prośby o rozpoczęcie pogawędki czy odebranie pliku. Na zakończenie możecie także przyjrzeć się wszystkim informacjom o użytkowniku, zgromadzonym w katalogu ICQ.

8 Aby zmienić swój status on-line, kliknijcie na małym zielonym kwiatku ,umieszczonym na dole okna ICQ i wybierzcie opcję. Jeśli jesteście podłączeni do Sieci, ale nie chcecie, by Wam ktoś przeszkadzał, wybierzcie DND (Do Not Disturb - nie przeszkadzać). Kliknijcie na logo ICQ, aby otworzyć menu z olbrzymim zasobem podmenu oraz wyborem opcji. Najważniejsze z nich są oczywiście preferencje (Preferences), za pomocą których możecie przystosować ICQ do własnych potrzeb.

TALKING HEADS (Gadające Głowy)

CO TO?

Nazwa znanego zespołu muzycznego, ale także nowy, oparty na awatarach, graficzny system, służący do nawiązywania znajomości. Zbliżony w pewien sposób do MS Chat.

POPULARNOŚĆ

Minimalna. Ani razu nie udało mi się spotkać kogokolwiek w jednym z dostępnych pokojów pogaduszek.

JAKIEGO OPROGRAMOWANIA POTRZEBUJEMY?

Program, w wersji dla Windows 95 i NT, znajdziecie pod adresemhttp://www.on-line.co.uk/talk/

ZALETY:

Komiksowe trójwymiarowe postacie z możliwością dopasowania wyglądu dodają szczyptę nowości.

WADY:

Fatalna grafika, podstawowa metoda komunikacji. Tylko jeden serwer z kilkoma pokojami do pogaduszek.

CO TRZEBA ZROBIĆ, ŻEBY ROZPOCZĄĆ DYSKUSJĘ?

1 Jak zwykle, przed rozpoczęciem zabawy, musimy się zarejestrować. Oczywiście, trzeba podać nazwisko, adres poczty elektronicznej i identyfikator użytkownika. Następnie Talking Heads prześle nam list, zawierający tworzone losowo hasło, służące jako zabezpieczenie.

2 Następnie musimy ściągnąć z Sieci oprogramowanie. Ponieważ nie ma potrzeby instalowania go, wystarczy włożyć plik do dowolnego foldera i rozpakować go. Teraz tylko sprawdźcie, czy jesteście podłączeni do Sieci i uruchomcie program.

3 Gdy za pierwszym razem uruchomicie aplikację, Talking Heads ściągnie jeszcze trochę plików systemowych (głównie obrazki postaci). Może to zabrać kilka chwil. Gdy już się z tym uporacie, wpiszcie swój numer identyfikacyjny i hasło. Teraz trzeba wybrać pseudonim, ubranie i twarz naszego awatara.

4 Wreszcie możecie rozpocząć plotkowanie (o ile oczywiście jest z kim). Wystarczy napisać zdanie i wcisnąć [Enter] w celu przesłania go. Zdanie pojawi się w "komiksowym" dymku towarzyszącym postaci. Pokój, w którym się w pierwszej chwili znajdziecie, to pub, ale możecie także przebywać w innych miejscach - wystarczy skorzystać z menu Rooms. Aby uzyskać informacje o pozostałych uczestnikach dyskusji, kliknijcie na nich prawym przyciskiem myszy.

MICROSOFT CHAT 2 (Komiksowe Ploteczki) i MICROSOFT V-CHAT 2.0 (Wirtualne Rozmówki)

CO TO?

Microsoft od dawna stara się uatrakcyjnić stare i znane wszystkim programy. Tym razem w dwóch odrębnych programach do typowych możliwości oferowanych przez IRC firma Billa Gatesa dołożyła komiksowych awatarów i dwuwymiarowy, wyjęty z komiksu, świat (Chat) lub trójwymiarową scenerię z możliwością poruszania się po niej i dwuwymiarowych awatarów (V-Chat).

POPULARNOŚĆ

MS Chat - średnia (oferuje także jeden kanał dla Polaków). MS V-Chat - mała.

JAKIEGO OPROGRAMOWANIA POTRZEBUJEMY?

Klient MS Chat dla Windows 95 i NT dostępny jest na naszym dysku CD-ROM lub do pobrania ze stronyhttp://www.microsoft.com/ie/chat. Klienta MS V-Chat dla Windows 95 znajdziecie także CD-ROM-ie CYBER-a (wraz dodatkowymi awatarami) lub na stroniehttp://vchat1.microsoft.com/

ZALETY:

Oba produkty są przyjazne w obsłudze i instalacji, a ich estetyczny wygląd sprawia pozytywne wrażenie (postacie są nawet animowane). MS Chat oferuje możliwość wysyłania plików i przekazywania dźwięku innym uczestnikom pogawędki. V-Chat do pogawędki dodaje podkład dźwiękowy. Oba produkty dostarczają zabezpieczenia dla nie uprawnionych użytkowników (dzieci).

WADY:

Bardziej ograniczone od IRC. Tylko MS Chat ma polski kanał. V-Chat wymaga instalacji sterowników DirectX i znacznej przepustowości Sieci.

CO TRZEBA ZROBIĆ, ŻEBY ROZPOCZĄĆ DYSKUSJĘ?

1 Po ściągnięciu i instalacji programu, uruchomcie go. Następnie musicie wpisać pseudonim, wybrać serwer (równie dobry jest dostarczony wraz z aplikacją) i pokój (scenografię). Możecie także spróbować wyświetlić listę wszystkich pokojów dostępnych na danym serwerze.

2 Gdy nawiążecie połączenie, spróbujcie dostosować swoje wymagania do możliwości programu. W MS Chat użyjcie opcji preferencje (Preferences) w menu uczestnik (Member). Do dyspozycji jest wiele rodzajów postaci o różnym wyglądzie, tło, na którym będzie rozgrywać się akcja, oraz układ "klatek" komiksu. W MS V-Chat posłużcie się opcją Avatar, by przybrać dowolną postać.

3 Teraz, aby nawiązać rozmowę, możecie wpisać dowolny tekst w umieszczone na dole ekranu okno. W MS Chat wypowiedzi pojawią się w komiksowym dymku, towarzyszącym Waszej postaci (możecie także szeptać). Użyjcie kółka w dolnym prawym roku ekranu, by zmienić zachowanie swej postaci i wyrazić własne uczucia. Jeśli klikniecie prawym przyciskiem myszy na innych postaciach, dowiecie się o nich czegoś więcej.

W V-Chat wypowiedzi uczestników pojawiają się w górnym oknie, na dole widzimy całość akcji. Emocje możemy wyrażać przyciskami, umieszczonymi na pasku zadań, a o innych uczestnikach zabawy dowiemy się więcej, korzystając z prawego górnego okna.

4 Jeśli już znudziliście się rozmową w jednym pokoju, możecie zmienić otoczenie. Dzięki liście pokojów W MS Chat (Room List), z menu pokój (Room) wybierzecie dowolny zestaw wielu kanałów, działających na danym serwerze. W V-Chat możemy zmienić scenerię, klikając na niektóre pojawiające się w naszym polu widzenia aktywne elementy.