Sieciowe pogawędki

Internet Relay Chat (IRC) to chyba najbardziej znany sposób na szybką komunikację przez Internet. Kanały IRC, na których prowadzone są pogawędki, dawno przestały być zwykłym miejscem rozmów. Stanowią obecnie swego rodzaju oddzielny świat, z władzami, policją, terrorystami i zwykłymi mieszkańcami.


Internet Relay Chat (IRC) to chyba najbardziej znany sposób na szybką komunikację przez Internet. Kanały IRC, na których prowadzone są pogawędki, dawno przestały być zwykłym miejscem rozmów. Stanowią obecnie swego rodzaju oddzielny świat, z władzami, policją, terrorystami i zwykłymi mieszkańcami.

IRC, jeden z najstarszych sposobów komunikacji przez Sieć, (pierwszy serwer IRC został napisany w roku 1988 przez Jarkko Oikarinena), opiera się na klasycznej architekturze klient-serwer. Wiadomości wysyłane przez poszczególnych użytkowników odbierane są przez serwer IRC, który rozsyła je następnie do innych użytkowników lub do innego serwera. Serwery IRC połączone są w większe całości zwane sieciami. Najstarsza i jedna z największych sieci to EFNet - często przebywa w niej jednocześnie ponad 30 000 osób na ponad 10 000 kanałach. Na każdym kanale spotkać można przynajmniej dwa typy osób: zwykłych użytkowników oraz opów, czyli operatorów kanału. Operator kanału ma pełną władzę - może wyrzucić (kick) niektórych użytkowników, zabronić im dostępu do kanału (ban) lub nawet odebrać głos.

Ponieważ IRC nie zabezpiecza dostatecznie kanałów przed przejęciem i atakami nukerów, przygotowano jego rozwinięcie, czyli IRCX. Główną różnicą pomiędzy IRC a IRCX jest obecność w tym ostatnim nowej grupy użytkowników - właścicieli kanałów znajdujących się na szczycie hierarchii użytkownik - operator - właściciel, co w praktyce rozwiązuje problem przejmowania kanałów przez nieodpowiednie osoby i odbie-rania praw pierwotnym operatorom. Ponadto wprowadzono dodatkowe zabezpieczenie użytkowników - ich adresy nie są widoczne w całości dla innych ircowników.

Sieciowe pogawędki
Polski użytkownik IRC, łączący się z Internetem przez numer dostępowy TP S.A. (0202122), podlega pewnym restrykcjom - m.in. nie może korzystać z uprawnień operatora ani zmieniać swojego nicka w trakcie jednej sesji IRC. Powodem tych ograniczeń jest fakt, że numer IP przydzielany jest w tego typu połączeniu dynamicznie, tzn. jest inny przy każdym wejściu do Sieci. Nie można np. zabronić komuś dostępu do kanału IRC - wystarczy, że zakończy bieżące połączenie i rozpocznie następne.

Aby korzystać z kanałów IRC, konieczne jest posiadanie programu-klienta. W systemach uniksowych najpopularniejszy jest IRCII, użytkownicy Macintosha rozmawiają, korzystając z programu Ircle. Dla komputerów z systemem Windows 95/98/NT powstało wiele programów IRC - przetestowaliśmy 7 z nich, łącznie z dwoma najpopularniejszymi: mIRC i PIRCH.

mIRC 5.71

Sieciowe pogawędki
To z pewnością jeden z najpopularniejszych klientów IRC dla Windows. Jest wygodny w użyciu i umożliwia wykorzystanie chyba wszystkich możliwości IRC. Jego zalety przyćmiewa nieco fakt, że jest podatny na ataki. Pojawiły się bowiem wirusy (a właściwie robaki sieciowe), które potrafią tak zmodyfikować pliki inicjalizacyjne mIRCa, że będzie on automatycznie wysyłał kod wirusa do wszystkich osób znajdujących się na kanale. Nie powinno to jednak zniechęcać do korzystania z mIRCa - dobry program antywirusowy i nieprzyjmowanie plików przesyłanych przez IRC powinny być wystarczającym zabezpieczeniem przed tego typu zagrożeniami.

Program zawiera ogromną liczbę opcji - na pewno nie wszystkie z nich powinny być modyfikowane przez początkujących użytkowników. Obsługiwany jest zarówno tryb DCC, jak i jego rozwinięcie - XDCC oraz CTCP.

PIRCH 98

Sieciowe pogawędki
Główny konkurent programu mIRC. Do jego najważniejszych zalet należy wyjątkowo przyjazny interfejs (chociaż lista opcji jest jednak bardziej przejrzysta w mIRC) oraz obsługa CTCP i DCC (metodą przeciągnij i upuść oraz batchowym wysyłaniem plików). PIRCH 98 rozpoznaje wszystkie polecenia IRCII, zapisuje logi rozmów do plików tekstowych, pozwala definiować aliasy. Program ma kilka dodatkowych funkcji: listę ulubionych kanałów (podobną do list typu "Favorites" w przeglądarkach intertnetowych), listę skrótów do stron WWW, a także zintegrowany prosty odtwarzacz plików multimedialnych. Skonfigurowanie programu, konieczne do rozpoczęcia pogawędek, nie jest trudne, należy tylko pamiętać o wybraniu odpowiedniego rodzaju sieci w oknie ustawień (PIRCH98 może w danej chwili obsługiwać tylko jeden rodzaj sieci). Uczciwość nakazuje wspomnieć, że pojawiły się już wirusy rozprzestrzeniające się na kanałach IRC za pomocą tego programu - po wcześniejszej modyfikacji plików inicjalizacyjnych.

dIRC 1.4

Sieciowe pogawędki
W chwili oddawania tego wydania PC Worlda do druku dIRC 2.1 dostępny był dopiero w wersji beta. Pomimo dość ascetycznego interfejsu, dIRC zawiera wszystkie opcje potrzebne do prowadzenia rozmów na kanałach IRC. Zdarza się co prawda, że widać przerost formy nad treścią, np. gdy trzeba podawać lokalizację serwera IRC (co zresztą może być czasem przydatne). Ciekawą opcją dIRC jest sprawdzanie pisowni - znane raczej z edytorów tekstów. Standardowa instalacja programu zawiera tylko jeden słownik - angielski, ale ze strony producenta programu (www.dragonmount.net/ software/dirc/download/dictionaries. htm) można pobrać także słownik polski. Oprócz sprawdzania poprawności pisowni można także uruchomić opcję autokorekty - jej ustawienie przypomina analogiczną opcję (Worda z pakietu Microsoft Office), która nie tylko może poprawiać błędnie napisane wyrazy, ale także znakomicie przyspiesza wpisywanie często powtarzających się tekstów (podobnie jak aliasy).

Kilka podstawowych poleceń IRC

<font color="red">/join #pogaduchy - przyłączasz się do rozmów na kanale #pogaduchy

<font color="red">/leave #nuda - opuszczasz kanał #nuda

<font color="red">/msg jolka co u Ciebie? - wysyłasz użytkownikowi jolka prywatną wiadomość, niewidoczną dla innych osób na kanale

<font color="red">/nick romek - zmieniasz swój nick na "romek"

<font color="red">/whois jolka - zostaną wyświetlone dodatkowe informacje na temat użytkownika jolka

<font color="red">/away jestem na kawie - poinformowanie innych o swojej chwilowej nieobecności

<font color="red">/ignore wariat - od tej pory nie będziesz otrzymywał wiadomości od użytkownika wariat

<font color="red">/quit do widzenia! - zakończenie sesji IRC z wysłaniem pożegnalnego komunikatu