Sieciowe pogodynki - prognozy i rzeczywistość

Wakacje zbliżają się nieubłaganie. Nareszcie będziemy mogli odpocząć w sprzyjających warunkach, uciec od codzienności, pobyczyć się na świeżym powietrzu. Niestety apetyt rośnie w miarę jedzenia. Nasze, przygotowywane nieraz cały rok plany wakacyjne, nieodwołalnie wymagają spełnienia kilku warunków. Po pierwsze chcemy znaleźć się w interesującym nas z wielu różnych powodów miejscu, które wybieramy po dłuższych lub krótszych debatach. Drugim niezbędnym czynnikiem jest, bez wątpienia, sprzyjająca pogoda.


Wakacje zbliżają się nieubłaganie. Nareszcie będziemy mogli odpocząć w sprzyjających warunkach, uciec od codzienności, pobyczyć się na świeżym powietrzu. Niestety apetyt rośnie w miarę jedzenia. Nasze, przygotowywane nieraz cały rok plany wakacyjne, nieodwołalnie wymagają spełnienia kilku warunków. Po pierwsze chcemy znaleźć się w interesującym nas z wielu różnych powodów miejscu, które wybieramy po dłuższych lub krótszych debatach. Drugim niezbędnym czynnikiem jest, bez wątpienia, sprzyjająca pogoda.

O ile sprawdzenie za pomocą globalnej sieci komputerowej warunków pogodowych na najbliższy okres w danym regionie świata jest sprawą prostą, o tyle decyzja czy rzeczywiście interesuje nas wyjazd w konkretne miejsce jest sprawą znacznie trudniejszą. Jednak nawet w tym wypadku Internet może przyjść nam z pomocą. Ci czytelnicy, którzy z założenia niedowierzają prognozom pogody, mają możliwość na własne oczy sprawdzić panujące w danym rejonie warunki. W tym celu, w wielu miejscach na świecie, ustawiono kamery, które przekazują za pomocą sieci WWW aktualizowany co pewien czas obraz rzeczywistych warunków pogodowych.

Pogoda w World Wide Web

Ogólnoświatowa pajęczyna oferuje szereg serwisów informacyjnych przekazujących prognozę pogody dla wybranych miejsc na całej kuli ziemskiej. Redakcja CYBER-a pozwoliła sobie polecić tylko najbardziej wiarygodne strony WWW, oferujące najszerszy zakres informacji. Jednocześnie informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za nietrafną prognozę.

Jednym z najpełniejszych serwisów pogodowych jest strona MSNBChttp://www.intellicast.com/ dostarczająca prognozę na cztery dni naprzód dla większości dużych miast z całego świata. Pod tym samym adresem znajdziemy także zdjęcia satelitarne, obrazy z radarów, listę miast objętych zapowiedziami podzieloną na kraje, czy regiony oraz fragment filmowej zapowiedzi pogody telewizji satelitarnej MSNBC.

Wyjątkowe szczegółowe informacji na temat pogody oferuje sieciowy serwishttp://www.weatherlabs.com/city.htm W tym wypadku otrzymujemy szczegółową prognozę na poranek, południe, wieczór i noc na przyszły dzień dla 2000 miast oraz bardziej ogólną na trzy dni naprzód. Całe szczęście twórcy prognoz pogodowych nie zapomnieli o konwersji stopni w skali Fahrenheita i Celsjusza.

Kolejnym przydatnym serwisem pogodowym jest strona CNNhttp://www.cnn.com/WEATHER/index.html Pod tym adresem odnajdziemy prognozę pogody dla 3600 miast na całym świecie, zdjęcia satelitarne, obrazy z radarów pogodowych oraz centrum ostrzegania o nadciągających huraganach.

Gdy obawiamy się wyjątkowej niepogody sprawdźmy stronę amerykańskiego narodowego centrum wczesnego ostrzeganiahttp://iwin.nws.noaa.gov/iwin/nationalwarnings.html której zadaniem jest ostrzeganie wszystkich mieszkańców Stanów Zjednoczonych o zagrażających im katastrofach pogodowych: tornadach, powodziach, huraganach.

Wirtualne wycieczki

Aby upewnić się co do warunków pogodowych proponujemy jednak na przed samym wyruszeniem w świat dokładniej przyjrzeć się obrazom z kamer prawie na żywo prezentującym co rzeczywiście dzieje się w obcych landach. Obraz taki może pozwolić nam także na uzyskanie dokładniejszych informacji na temat miejsc, do których się zamierzamy się wybrać. Foldery turystyczne nie zawsze bowiem oddają prawdziwe warunki, a żeby nie mieć poniewczasie wyrzutów sumienia warto wszystko własnoręcznie sprawdzić.

Najbogatszym spisem interetowych kamer jest stronahttp://www.users.interport.net/~mnw/liveview.htm która według jej twórcy Marka Weismana oferuje linki do 374 najciekawszych widoków na świecie. W chwili, gdy piszemy ten tekst na stronie umieszczono 259 odnośników z USA i 115 ze świata, należy przy tym wspomnieć, iż znajdziemy tu także kamery z Polski, Chorwacji, czy Emiratów Arabskich.

Jeśli oprócz czystych informacji chcemy bliżej przyjrzeć się warunkom klimatyczno-pogodowym w jakimś rejonie USA to powinniśmy przejść pod adreshttp://www.ipa.net/sites/weather/cams.html gdzie umieszczony jest spis linków do stron oferujących przekazywany co kilkadziesiąt sekund obraz z kamer umieszczonych w strategicznych punktach tego kraju.

Pod adresemhttp://sunpower.informatik.uni-tuebingen.de/schimkat/cam.html mamy do dyspozycji spis kamer prezentujących na bieżąco widoki nie tylko z wielu rejonów USA, Argentyny, Australii, Belgii, Brazylii, Kanady, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Irlandii, Izraela, Włoch, Japonii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii ale i z tak egzotycznych miejsc jak Hong Kong, Antarktyda, Indonezja, Singapur, Nowa Zelandia. I tak nawet leniuchy, które nie zamierzają ruszyć się na krok z domu, mogą dzięki globalnej sieci zostać turystami zwiedzającymi prawie cały świat.

Wybrednych wirtualnych turystów kierujemy na stronęhttp://www.eskimo.com/~irving/web-voyeur/ Znajduje się tu lista tak dziwacznych odnośników jak: przekaz obrazu z kamery umieszczonej w ogródku utrzymywanym wspólnie przez użytkowników sieci zdalnie sterujących specjalnymi robotami, często aktualizowane zdjęcia dzikich zwierząt i wiele innych.

http://www.csd.uu.se/~s96fst/ tutaj do dyspozycji mamy między innymi obraz ZOO w Berlinie, możliwość sterownia i obserwacji modelu elektrycznej kolejki szynowej oraz oczywiście wiele innych kamer. Niektóre z kamer dają nam nawet interaktywną możliwość sterowania kierunkiem (360 stopni), w którym zamierzamy się porozglądać.