Sieciowe przedszkole

Dziecko, komputer, Internet i... problemy. Jak ich uniknąć?


Dziecko, komputer, Internet i... problemy. Jak ich uniknąć?

Coraz częściej dzieci dostają w prezencie komputery, które rodzice kupują przede wszystkim z myślą o ich walorach edukacyjnych i rozrywkowych. Bogaty wybór gier do pecetów umożliwia zabawę, natomiast obszerne pakiety edukacyjne - naukę języka ojczystego i obcych, matematyki itp. Komputer może się stać hobby dziecka, a początkowa fascynacja kolorowymi aplikacjami dydaktycznymi, grami i zabawami - przerodzić z czasem w zainteresowanie informatyką. Dzieci mające od najmłodszych lat styczność z komputerem łatwiej i szybciej poznają nowe technologie, uczą się obsługi aplikacji. Dzięki temu z czasem nabędą przydatne umiejętności, takie jak edycja tekstów, posługiwanie się arkuszem kalkulacyjnym czy programowanie. Nauka przez zabawę daje zatem możliwość zainteresowania najmłodszych technicznymi nowinkami.

Maluchy buszują w Sieci

Sieciowe przedszkole

W przeglądarce Kidssafe Explorer można m.in. zdefiniować dostęp tylko do wybranych witryn internetowych.

Najmłodsi użytkownicy wcześniej czy później zetkną się z Internetem. Korzystanie z Sieci staje się w dzisiejszych czasach niezbędną umiejętnością, dlatego warto zachęcać dzieci do zaznajomienia się z pocztą elektroniczną, WWW i innymi usługami. Internet pobudza kreatywność, pozwala na szybkie i proste kontaktowanie się z rówieśnikami, umożliwia dostęp do wielu interesujących informacji. W Sieci znajduje się wiele witryn, które powstały z myślą o dzieciach, producenci oprogramowania oferują zaś wiele aplikacji dostosowanych do potrzeb i możliwości najmłodszych: przeglądarki internetowe, programy pocztowe, a nawet edytory witryn WWW. Narzędzia takie mają zazwyczaj przyjazny, łatwy w obsłudze interfejs użytkownika i multimedialne dodatki zwiększające interaktywność. Twórcy programów nie zapominają też, że dzieci korzystające z Internetu mogą się stykać z różnymi zagrożeniami. Aplikacje zapewniające tzw. kontrolę rodzicielską umożliwiają monitorowanie korzystania z internetowych zasobów i eliminują niebezpieczeństwo dostępu najmłodszych do niepożądanych treści - na przykład erotyki, przemocy i agresji.

Królestwo przeglądarek

Sieciowe przedszkole

Kiddonet to program z ciekawymi grami i zabawami, które można ściągnąć z Sieci.

Niestety, wśród polskiego oprogramowania nie znaleźliśmy aplikacji napisanej z myślą o młodszych użytkownikach Internetu. Tymczasem programiści z innych państw nie próżnują. Rynek zachodniego oprogramowania dla dzieci jest szeroki i oferuje bardzo ciekawe pomysły i rozwiązania, począwszy od uproszczonych przeglądarek stron WWW, a skończywszy na edytorach HTML. Z oprogramowania dla angielskojęzycznych użytkowników wybraliśmy te aplikacje, które nie sprawiają większych problemów spowodowanych barierą językową i nadają się również dla polskich dzieci.

Zdecydowanie najlepszym programem do przeglądania stron internetowych okazał się Kidsafe Explorer, oparty na Internet Explorerze i dostępny pod adresem www.arlington.com. au. Oferuje możliwość zdefiniowania listy zakładek do stron przeznaczonych dla młodego użytkownika. Pozwala też ograniczyć dostępność zasobów internetowych do ściśle określonych witryn wpisanych na listę (oraz wszelkich stron wchodzących w skład witryny położonych poniżej w hierarchii drzewa katalogów serwera). Konfiguracja taka zabezpieczona jest hasłem.

Rodzic może również zablokować dostęp do pulpitu systemu lub swobodne wyjście z programu. Dziecko będzie się poruszało tylko w obrębie Kidsafe Explorera, nie czyniąc spustoszenia w ustawieniach systemu. Po podaniu przez opiekuna hasła aplikacja przywraca widoczność pulpitu i dostęp do menu. Podobne opcje oferuje przeglądarka ChiBrow (www.chibrow.com). W jej oknie konfiguracyjnym można zadeklarować listę stron dostępnych dla najmłodszego użytkownika. Jednocześnie hasło pozwala na zabezpieczenie dostępu do tak zdefiniowanej konfiguracji i pulpitu systemowego.

Sieciowe przedszkole

Coolsite Junior - edytor HTML dla dzieci

Bardzo ciekawą propozycją dla najmłodszych jest autorska przeglądarka opracowana przez twórców dziecięcego portalu KiddoNet (www.kiddonet.com). Program składa się z wielu modułów, a co najważniejsze, nowe elementy mogą być pobierane z Sieci. KiddoNet zawiera rozbudowaną sekcję rozrywkową, umożliwiającą oglądanie komiksów, gry logiczne, kolorowanie obrazków czy śpiewanie piosenek. Nowe komiksy, gry, kolorowanki i piosenki można pobrać, łącząc się z Internetem. Uzupełnieniem całości jest aplikacja, która działa na serwerze Kiddonet - umożliwia ona dziecku nagranie głosu czy utworzenie własnego obrazka.

Jest też kilka programów-nakładek do Internet Explorera, uatrakcyjniających surowy wygląd tej przeglądarki. Do najciekawszych należą Monja Kids 3.0 (www.monjakids.com) oraz Hexabit Junior (www.HexaBit.com) Obydwie mają zabezpieczenie przed przypadkowym zamknięciem programu i wyłączeniem komputera oraz umożliwiają ukrycie pulpitu systemu.

Mały edytor

W ofercie aplikacji dla najmłodszych użytkowników Sieci nie mogło też zabraknąć edytorów stron WWW. Firma Sausage Software, znany producent programu do edycji stron WWW Hot Dog, opracowała jego wersję dla dzieci - Hot Dog Junior (www.sausage.com). Dzięki niej najmłodsi mogą zbudować z niemal gotowych elementów własną stronę internetową, przechodząc kilka etapów pracy twórczej: wybór wzorca, wybór elementów, podgląd strony i opublikowanie jej na serwerze. Na każdym etapie elektroniczny asystent (pies-doradca) podpowiada, co i jak należy wykonać.

Praca kolejnego programu tego typu, Coolsite Junior (www.cbnet.org), polega na składaniu strony z gotowych elementów graficznych i tekstu. Do dyspozycji są niezliczone biblioteki obrazków związanych z najróżniejszymi bajkami i filmami rysunkowymi dla dzieci. Efekty pracy można od razu obejrzeć w przeglądarce.

Dzieci listy piszą

Sieciowe przedszkole

HotDog Junior to dziecięca wersja znanego programu do tworzenia witryn internetowych.

Obsługa programu pocztowego bywa kłopotliwa nawet dla dorosłych. Dlatego z myślą o dzieciach powstają uproszczone programy pocztowe, których opanowanie nie wymaga specjalnych umiejętności komputerowych. Jednym z nich jest EeeZeeMail (www.eezeesoft.com) oferujący niezbędne minimum opcji. Dzięki tej aplikacji dziecko może bez problemu wysyłać i odbierać listy elektroniczne. Jedyny etap, na którym potrzebna jest pomoc rodzica, to skonfigurowanie konta, obejmujące m.in. ustawienie serwerów POP3, SMTP.

Ponieważ forma czystego tekstu w przypadku e-maila już dawno znudziła wielu użytkowników, niektórzy próbują rozszerzać jego możliwości. Również dzieci nie będą zafascynowane pisaniem zwykłych listów. Istnieją jednak urozmaicenia, które na pewno zainteresują młodego internautę. Jednym z nich jest AmazEmail (www.AmazEmail.com), program do generowania multimedialnych listów. Wystarczy wpisać tekst i wybrać scenę, w której ma być on przedstawiony. E-mail, urozmaicony animacją i efektami dźwiękowymi, kompilowany jest do programu, który można załączyć do wysyłanego listu. Tutaj przyda się trochę pomocy ze strony opiekuna, bo program generuje plik wykonywalny EXE i uruchamia domyślnego klienta poczty - wygenerowany w ten sposób e-mail wystarczy uzupełnić o adres odbiorcy.