Sieciowe zwierciadła

Lucent Technologies i Global Crossing przeprowadzają ostatnie testy międzykontynentalnej sieci opartej na całkowicie optycznych przełącznikach sieciowych.

Po pozytywnych wynikach testów laboratoryjnych, firmy Lucent Technologies i Global Crossing poinformowały, że w światłowodowej sieci łączącej Nowy Jork i Whitesands w Wlk. Brytanii zostanie zastosowany przełącznik sieciowy Lucent WaveStar LambdaRouter. Zdaniem przedstawicieli obu firm będzie to kamień milowy na drodze do wdrożenia na świecie sieci "całkowicie optycznych". Lucent przewiduje, iż wprowadzenie usług komercyjnych wykorzystujących tę przełomową technologię nastąpi jeszcze w tym roku.

Przełącznik sieciowy WaveStar LambdaRouter, zaprojektowany w laboratoriach Bella, wykorzystuje wiele mikroskopijnych zwierciadeł, które służą do natychmiastowego kierowania i trasowania sygnałów optycznych bez ich konwersji na sygnały elektryczne, jak jest to realizowane obecnie. System, którego działanie można porównać do pracy policjanta kierującego ruchem, pozwoli sieci Global Crossing na obsługę (przekierowywanie) ruchu o prędkości 10 Tb/s (terabitów na sekundę). To odpowiednik przesłania 2 miliardów jednostronicowych wiadomości poczty elektronicznej w ciągu sekundy. Docelowo sieć ta ma połączyć 5 kontynentów i ponad 200 dużych miast w 27 państwach.

Więcej informacji:

www.globalcrossing.com

www.lucent-optical.com


Zobacz również