Sieciowi tkacze

Do zarządzania coraz bardziej rozbudowanymi witrynami sieciowymi potrzeba potężnych i skomplikowanych programów. Digit testuje siedem pakietów, które umożliwiają efektywne tworzenie stron WWW i administrację serwisami internetowymi.


Do zarządzania coraz bardziej rozbudowanymi witrynami sieciowymi potrzeba potężnych i skomplikowanych programów. Digit testuje siedem pakietów, które umożliwiają efektywne tworzenie stron WWW i administrację serwisami internetowymi.

Wciągu ostatnich kilku lat sposób projektowania witryn internetowych bardzo się zmienił. Profesjonalne aplikacje, które umożliwiają budowanie interaktywnych stron WWW, stają się coraz tańsze i wyposażone w funkcje pozwalające na tworzenie treści dla różnego rodzaju mediów - od Internetu, aż po telefony komórkowe. Jeszcze niedawno większość stron internetowych wyglądała bardzo podobnie - czarny tekst na szarym tle i prawie całkowity brak jakiejkolwiek grafiki. Do projektowania i edycji kodu używano edytorów tekstowych. Użytkownicy Windows często korzystali z Notatnika, podczas gdy miłośnicy Maców wybierali TextEdit lub pierwsze wersje BBEdit. Wszystkie znaczniki kodu HTML były kodowane ręcznie, a funkcje graficzne były prawie niedostępne.

Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W Internecie istnieją miliony stron WWW, a coraz powszechniejszą metodą dostępu do Sieci (nawet w Polsce) są łącza stałe, dzięki czemu zawartość witryn staje się coraz bardziej rozbudowana. Nikogo już nie dziwi oglądanie filmów przez Internet lub oglądanie animacji utworzonych we Flashu. Zmieniły się także potrzeby projektantów WWW, którzy wymagają bardzo rozbudowanych kombajnów do wydajnego tworzenia witryn. W większości przypadków nie jest możliwe ręczne zakodowanie całej witryny w edytorze tekstowym. Projektanci coraz częściej wykorzystują rozbudowane skrypty i ogromne bazy danych w celu tworzenia stron WWW na żądanie.

Grupy robocze

Jak testowaliśmy

W czasie testowania programów wykorzystałem lokalną kopię rzeczywistej witryny internetowej z różnymi opcjami, takimi jak skrypty CGI, uzyskujące dostęp do baz danych, komponenty serwerowe używane do sterowania nawigacją, animacje Flash i Shockwave, strumieniowe pliki wideo w formacie RealMedia, filmy wideo w formacie QuickTime 5 oraz skrypty JavaScript. Na witrynę składa się około 30 000 plików różnego rodzaju.

Tworzenie serwisu firmowego często wymaga zaangażowania większej grupy koderów i grafików. Z tego powodu zaawansowany edytor HTML powinien umożliwiać pracę grupową oraz funkcje śledzenia postępów prac. Nie można zapomnieć o tak przydatnej funkcji, jaką jest dodawanie komentarzy do współużytkowanych plików. Taki system kontroli jest dostępny na przykład w programach Dreamweaver i GoLive, które są zintegrowane z narzędziami serwerowymi (odpowiednio SiteSpring i Workgroup Server) w celu zapewnienia wydajnych metod zarządzania i śledzenia.

Choć ciągle trafiają się konserwatyści, którzy wolą ręcznie wprowadzać kod HTML, to mniej zaawansowani projektanci mogą wykorzystać narzędzia graficzne, takie jak Microsoft FrontPage 2002, SoftQuad HoTMetaL Pro, Dreamweaver i GoLive, które umożliwiają szybsze i łatwiejsze tworzenie witryn. Te programy pozwalają również na automatyzację wielu czynności, dzięki użyciu szablonów, bibliotek elementów i skryptów, co zapewnia spójny wygląd i działanie witryny.

Co wybrać?

Wybierając narzędzie do tworzenia witryn sieciowych, należy upewnić się, czy tworzony kod jest zgodny ze specyfikacją HTML 4.1, a także czy dany program obsługuje style kaskadowe CSS, warstwy oraz inne języki, takie jak XML i XHTML oraz języki skryptowe PHP, ASP i JavaScript.

Nie wszystkie narzędzia zapewniają pełny wybór pożądanych opcji i funkcji. Z tego powodu często konieczne jest wykorzystanie kilku programów w celu osiągnięcia zamierzonego efektu. Przykładem może być połączenie Dreamweavera i BBEdita na Macu lub HomeSite i GoLive na platformie Windows.

BBEdit 6.5

Producent: Bare Bones

Kontakt: www.barebones.com

Cena: 119 USD

Chyba każdy projektant stron internetowych na Macu musiał zetknąć się z BBEditem. Program zadebiutował w 1993 roku, ale nawet po 9 latach jego interfejs praktycznie się nie zmienił. Nie należy się jednak sugerować wyglądem - w każdej kolejnej wersji dodawano nowe funkcje, dzięki czemu pod skromnym interfejsem ukryte jest potężne narzędzie. Wprawdzie od premiery wygląd BBEdita prawie się nie zmienił, ale w każdej nowej wersji pojawiają się coraz lepsze narzędzia i dodatki.

Prosty interfejs pozwala na bezpośrednie tworzenie kodu HTML dla strony WWW. Dostępnych jest jednak wiele palet, które ułatwiają dodawanie znaczników, stylów CSS i innych elementów.

Wbudowany kontroler składni pozwala na zachowanie czystości kodu. Wygląd strony należy badać w zewnętrznej przeglądarce lub w graficznym edytorze Dreamweaver. Jeśli chcesz programować WML, w programie są dostępne niezbędne narzędzia i szablony.

Menu Tools i Markup są wypełnione wszystkimi funkcjami, jakie są niezbędne do tworzenia dobrego i czystego kodu HTML. Możliwość grupowania plików i folderów zapewnia prosty, ale skuteczny mechanizm zarządzania witryną.

BBEdit 6.5 to najlepsze narzędzie dla miłośnika ręcznego kodowania HTML bez zbędnych narzędzi graficznych. Świetny wybór.