Sieciowisko


Locr

Sieciowisko

Kojarzenie zdjęć z jednego rejonu to ciekawa funkcja locr.

W popularny ostatnio nurt precyzyjnego umiejscawiania osób czy wydarzeń włącza się serwis locr - locate your photos. Po zarejestrowaniu można wysłać fotografie na serwer, jako publiczne lub przeznaczone dla wybranej grupy osób (możemy zapraszać inne osoby przypisane do poszczególnych kategorii), a każdej z nich przypisać tagi geograficzne, korzystając z Google Maps. Każda fotografia jest wyświetlana w kontekście mapki, ale można też oglądać zdjęcia satelitarne danego miejsca. Oba widoki są dynamiczne, mają skalowany stopień powiększenia na ekranie oraz opcję przesuwania. Nie ma na razie możliwości zagnieżdżenia fotografii na innej stronie, brakuje także polskiego interfejsu, choć zapewne za jakiś czas się pojawi. Warto też zauważyć, że fotografie są wyświetlane w kontekście zdjęć innych użytkowników serwisu wykonanych w tym samym rejonie, co czytelnikom pozwala uzyskać więcej informacji o konkretnym miejscu. W serwisie jest jeszcze dostępny bezpłatny program locr GPS Photo do geotagowania fotografii, który instalujemy w swoim systemie.

Informacjehttp://www.locr.com

Motionbox

Sieciowisko

Adobe uparcie promuje technikę FlashPaper.

Konkurentem YouTube chce być m.in. powstały niedawno Motionbox. Serwis konwertuje wysyłane pliki wideo na format Flasha - akceptowane są liczne rodzaje plików wideo: formaty AVI, MOV, DV, MPG, MP4, WMV, ASF i QT. Maksymalna wielkość pojedynczego pliku to 100 MB. Można też wysyłać filmy bezpośrednio z telefonu komórkowego. Udostępnione są kody służące do zagnieżdżania pliku w innym miejscu - sam interfejs Motionbox pozwala wyświetlać wskazane przez nas fragmenty klipu.

Czy serwis zyska popularność, trudno przesądzić - zapewne zadecydują o tym takie parametry, jak niezawodność i czas oczekiwania. Ostatnio różnie z tym bywa w YouTube, który ma niekiedy kłopoty z naporem milionów widzów. Motionbox jest na razie znacznie mniej popularny, więc nie ma problemów z wyświetlaniem.

Informacjehttp://www.motionbox.com

Scribd

Scribd to użyteczny serwis społecznościowy, w którym można publikować pliki dokumentów zapisane w formatach biurowych Microsoftu i OpenOffice, a także PDF, TXT, PS (Adobe PostScript) i RTF. Ambicją twórców serwisu jest utworzenie wielkiej biblioteki publicznie dostępnych dokumentów.

Po założeniu konta wystarczy załadować pliki na serwer, po czym Scribd przystępuje do konwertowania ich na format Flasha. Po konwersji można je oglądać na stronie za pomocą wbudowanego czytnika Macromedia FlashPaper, promowanego od niedawna przez Adobe. Pliki mogą być oznakowane jako publiczne lub prywatne, do własnego użytku, a także opatrzone identyfikującymi je tagami. Możliwe jest też pobranie wyświetlonych plików w kilku innych formatach, jeśli czytelnik chce je zachować na dysku swojego komputera.

Każdy dokument ma swój własny, niepowtarzalny adres, przydatny do zagnieżdżenia go na innej stronie, np. w blogu, w podobny sposób, jak pliki znajdujące się w YouTube. Mamy też dostęp do statystyk wyświetlania poszczególnych plików.

Informacjehttp://www.scribd.com

Ciekawe wydarzenia w Internecie

 • Serwis Ex.plode.us ( ex.plode.us ) to nowa wyszukiwarka ludzi w sieciach społecznościowych, która swoim działaniem obejmuje na razie kilkanaście popularnych, wyłącznie amerykańskich sieci. Lista zawiera: Explode! Livejournal, Vox, DeadJournal, GreatestJournal, Tribe, Flickr, YouTube, 43 Things, Twitter, Jaiku, EduSpaces.
 • Szwedzka niedochodowa organizacja Barnraiser (www.barnraiser.org) opublikowała bezpłatne (licencja GNU GPL) oprogramowanie AROUNDMe (v. 1.0, niewielka kolekcja plików PHP), które pozwala budować społeczności online, z takimi elementami, jak wiki, fora, ankiety, księgi gości czy blogi. Aplikacja została stworzona zgodnie ze standardami W3C, w tym Web Content Accessibility Guidelines.
 • VideoJug (www.videojug.com), w wolnym tłumaczeniu - dzban pełen wideo - to serwis reklamujący się hasłem Life explained on film. Można w nim znaleźć mnóstwo porad i informacji dotyczących najrozmaitszych aspektów życia, od kupowania samochodów, przez malowanie ust i paznokci, do karmienia kanarków czy rozwiązywania problemów seksualnych. Jednym słowem, szwarc, mydło i powidło, czyli encyklopedia spraw wszelakich.
 • Senduit (www.senduit.com) to serwis pośredniczący w przesyłaniu innym osobom dużych plików - nie trzeba rejestrować konta, wystarczy załadować plik i podać odbiorcy prywatny adres. Maksymalna wielkość pojedynczego pliku wynosi 100 MB, możemy też wybrać jeden z dziesięciu okresów ważności adresu - od 30 minut do 7 dni.
 • Tutorom (www.tutorom.com) to serwis zawierający setki bezpłatnych lekcji z najrozmaitszych dziedzin wiedzy - komputery, języki i inne. Można nie tylko korzystać z gotowych kursów, ale i tworzyć własne. A podczas oglądania już istniejących ma się okazję osłuchania np. z komputerową angielszczyzną.
 • Dobry Ebook (www.dobryebook.pl) wydał pracę Tomasza Topy o systemie analitycznym Google Analytics. Dla bardziej zaawansowanych webmasterów będzie to zapewne przydatne źródło wiedzy - zresztą chyba pierwsze na naszym rynku książkowym - bo system wcale nie jest prosty i łatwy do zrozumienia, gdy zagłębić się w szczegóły.
 • Z opublikowanej niedawno przez The Wall Street Journal Online informacji wynika, że większość zawodowych blogerów pracujących na własny rachunek zarabia miesięcznie na reklamach od 2 do 10 tys. dolarów.
 • – praca blogera politycznego w gorcym okresie, np. wyborów, moe przynie 20 do 30 tys. dolarów w cigu miesica. Kosztuje to jednak mnóstwo pracy, aby utrzyma gorc atmosfer – osoby prowadzce blogi z tzw. breaking news powicaj im 40–60 godzin tygodniowo.

 • moboPic ( www.mobopic.com ) to bezpatne narzdzie online do tworzenia tapet z obrazków znajdujcych si na lokalnym dysku lub w Internecie. Po zaadowaniu grafiki trzeba wybra mark i model telefonu, za serwis automatycznie wybiera wielko kadru – ramk przesuwa si w dane miejsce. Po przetworzeniu obrazu mona go pobra pod podanym adresem lub przesa SMS-em do komórki. Zalet serwisu jest tu, oczywicie, dua baza informacji o wielkociach tapet.
 • Jamglue ( www.jamglue.com ) to bezpatna usuga w Internecie, za pomoc której mona tworzy muzyczne remiksy. Wyglda jak popularne, desktopowe programy do miksowania, w których wstawia si materia dwikowy na cieki i reguluje parametry, jak szybko czy gono.

  Po wprowadzeniu polskiej wersji jzykowej popularna platforma Google’a, czyli Blogger, zyska zapewne jeszcze wicej uytkowników. Przyda im si Blogger Backup Utility ( www.codeplex.com/bloggerbackup ), czyli may program do cigania opublikowanych wpisów na dysk komputera. Po podaniu loginu i hasa naley pobra tytuy wszystkich redagowanych przez siebie blogów (Get Blogs), a nastpnie wskaza jeden i klikn przycisk Backup Posts. Wpisy lduj domylnie w folderze Moje dokumenty\Blogger Backup i s zapisywane w formacie XML.

 • Najwiksz wyszukiwark fotografii w Internecie jest obecnie serwis Alamy ( www.alamy.com ), w którym znajduje si ok. 9 mln sklasyfikowanych zdj od fotografów i agencji z caego wiata. Serwis zawiera bardzo precyzyjne informacje o fotografiach, które klasyfikuje za pomoc wyrazów kluczowych.

 • Pierwsza wersja apple’owskiej przegldarki Safari do rodowiska Windows XP (numerowana jako 3.0) okazaa si niewypaem. Program, okrelany buczucznie przez twórców mianem najlepszego na wiecie, okaza si dziurawy, niestabilny i peen kopotliwych bdów zwizanych z wywietlaniem interfejsu i stron – dopiero wersja 3.02 uruchamia si poprawnie ( www.apple.com/safari ).