Sieciowisko: przyszłością jest interaktywność

Tradycyjne media nie mają szans w konkurencji z Internetem, bo nie są interaktywne. Sieć pozwala nie tylko na słuchanie radia i oglądanie telewizji, ale także na wyszukiwanie interesujących zasobów, komentowanie, dzielenie się informacjami, przesyłanie plików, tworzenie społeczności i znacznie więcej. Twórcy nowo powstających serwisów prześcigają się w pomysłach. Zobaczmy, co wymyślili tym razem.

Sieciowisko: przyszłością jest interaktywność
TV-FOX to próba dosłownej realizacji idei "telewizja przez Internet". Ten eksperymentalny dodatek do przeglądarki Firefox daje dostęp do 2780 kanałów telewizyjnych, posortowanych według kraju oraz tematyki. Kanały są dość zróżnicowane, często egzotyczne, ale łatwo znaleźć coś ciekawego i obejrzeć wiadomości lub posłuchać muzyki podczas pracy przy komputerze. Obraz jest wyświetlany w małym oknie, które możemy przenieść w dowolne miejsce ekranu. Dodatek instaluje się błyskawicznie (ma zaledwie 209 KB) i działa również z przeglądarką Flock. Został pobrany ponad 500 tys. razy (!), a więc zainteresowanie pomysłem jest duże.

https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/11200

Sieciowisko: przyszłością jest interaktywność
Bardziej tradycyjne podejście prezentują serwisy, które oferują wybór najciekawszych klipów filmowych spośród milionów dostępnych w Sieci. eGuiders.com, którego dewizą jest "We search, You watch" (my szukamy, ty oglądasz), wyróżnia się sposobem doboru treści. Filmy są wyszukiwane w Sieci przez grupę osób - ekspertów zwanych eGuiderami i dzielone na szereg kategorii. Mamy więc animacje, filmy komediowe, muzyczne, dokumenty, są nawet seriale. Oczywiście filmy pochodzą z różnych witryn, nie tylko z popularnego YouTube. Codziennie dostajemy świeżą porcję treści do oglądania.

www.eguiders.com

Sieciowisko: przyszłością jest interaktywność
Znaleziony w YouTube klip wideo chcielibyśmy czasem ściągnąć na dysk. Na stronie z filmem udostępniony jest adres URL, ale co dalej? Problem rozwiąże szybko zyskujący popularność Farkie. Wystarczy wkleić kod filmu uzyskany ze strony YouTube w okno Farkie i kliknąć Download, a następnie wybrać format pliku wyjściowego. Do wyboru mamy cztery formaty filmowe (AVI, WMV, MOV, FLV), natomiast jeżeli zależy nam tylko na dźwięku, wybieramy format MP3 lub WAV. Po chwili plik w wybranym formacie będzie gotowy do przesłania na nasz dysk. To nie koniec możliwości Farkie. Serwis pozwala również na ściąganie klipów z MySpace, a także szukanie i przesyłanie innych materiałów (np. skryptów JavaSscript, obrazków, linków, arkuszy stylów CSS). Dostępna jest odpowiednia wtyczka do przeglądarki Firefox, ułatwiająca obsługę. Serwis będzie przydatny, jeżeli YouTube nie wprowadzi mechanizmów utrudniających kopiowanie dostępnych na stronie plików, a mówi się o tym coraz częściej.

www.farkie.com

Sieciowisko: przyszłością jest interaktywność
Start "wyszukiwarki wiedzy" Wolfram|Alpha wzbudził ogromne zainteresowanie. Jej twórca, Stephen Wolfram, ma szerokie zainteresowania, a jednym z jego ciekawszych projektów jest Wolfram Tones, czyli serwis pozwalający posłuchać muzyki skomponowanej przez komputer. Od strony użytkownika sprawa jest bardzo prosta; wybieramy styl muzyczny, klikając jeden z piętnastu przycisków i słuchamy fragmentu utworu, klikamy drugi raz - mamy następny utwór. Kompozycje brzmią dość eksperymentalnie, można ich posłuchać i nagrać na dysk. Mamy również do dyspozycji opcje dostępne na czterech zakładkach Composition controls, które pozwalają wpływać na wiele parametrów utworu. Z podstawami tworzenia muzyki przez Wolfram Tones możemy się zapoznać w obszernym opisie, pomysł opiera się na wykorzystaniu automatów komórkowych oraz odpowiednich algorytmów pakietu Mathematica.

tones.wolfram.com

Zupełnie inne potrzeby zaspokaja SuperCook, chociaż również czyni to inteligentnie. Jest to wyszukiwarka przepisów kulinarnych. Już sam fakt, że w bazie znajdziemy 250 tys. przepisów, wzbudza szacunek, ale najciekawszy jest sposób wyszukiwania. W polu wyszukiwania wpisujemy kilka posiadanych produktów, a SuperCook wyszukuje przepisy i podpowiada, co jeszcze należałoby mieć. Na przykład po wpisaniu "potato" (ziemniak) ujrzymy długą listę przepisów, a przy każdym uwagę, co jeszcze powinniśmy dodać (np. masło). Jeżeli mamy masło - wpisujemy ("butter") i mamy do wyboru ponad 20 przepisów na nieskomplikowane potrawy z ziemniaków. Oczywiście dodanie kolejnych składników, które znaleźliśmy w kuchni, zwiększa liczbę znalezionych przepisów (i nasze szanse na smaczne jedzenie). W swoich poszukiwaniach SuperCook zakłada, że zawsze mamy 4 składniki: sól, pieprz, cukier i wodę.

www.supercook.com

Niedawno powstał polski odpowiednik SuperCooka - fajneprzepisy.pl. Po wpisaniu "pierogi" otrzymamy 613 przepisów - ślinka leci.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: