Sieciowy dom z IBM

Wycieczka po Pervasive Computing Lab firmy IBM nie pozostawia wątpliwości, że dom przyszłości będzie pełen sieci.

Inżynierowie z IBM Pervasive Computing Lab w Teksasie stworzyli system, który pozwala na kontrolę działania wszelkich domowych urządzeń za pośrednictwem Internetu. Specjaliści z IBM nazwali projekt "żywe laboratorium". I choć wiele z zastosowanych przez nich urządzeń nie znalazło się jeszcze na półkach sklepowych, to - według firmy - era "sieciowych domów" nadejdzie szybciej niż można przypuszczać.

Projekt sieciowych domów firmy IBM opiera się na podłączeniu urządzeń i sprzętów domowych do Internetu szerokopasmowym łączem z wykorzystaniem linii wysokiego napięcia i bezprzewodowych sieci 802.11. Zestaw, umożliwiający taką komunikację, składa się z przypominającego odtwarzacz CD urządzenia umieszczonego w pobliżu odbiornika TV oraz bezprzewodowej klawiatury. Za pomocą zestawu można zarządzać pracą domowych urządzeń elektrycznych oraz korzystać z zasobów Internetu. Zdaniem IBM, kuchnia przyszłości będzie naszpikowana urządzeniami oferującymi dostęp do Internetu: od telefonu po lodówkę. Aparat telefoniczny, zaopatrzony w ekran dotykowy, umożliwi łatwe dokonywanie zakupów w sklepach online. Lodówka także będzie podłączona do sieci. "Możesz przeglądać zawartość swojej lodówki z każdego miejsca na ziemi i uzupełniać zapasy przez Internet" - twierdzi David Bodin z IBM Lab.

Inżynierowie IBM z Pervasive Computing Lab opracowują także systemy internetowe na potrzeby rynku motoryzacyjnego. Jak twierdzą jego twórcy, zainstalowane w pojazdach mechanizmy rozpoznawania mowy mogą przyczynić się do podniesienia komfortu korzystania z zamontowanych w samochodzie urządzeń elektronicznych, a także do poprawienia bezpieczeństwa na drogach. Zostanie wyeliminowana konieczność ręcznego obsługiwania telefonów komórkowych, sprzętu audio czy pokładowych komputerów. Samochód przyszłości za pomocą głosowych komend "sam" zmieni stację radiową, odbierze pocztę elektroniczną czy pobierze z Internetu pliki muzyczne. W maju tego roku firma IBM wprowadziła pakiet narzędzi do tworzenia aplikacji zgodnych ze standardem Open Service Gateway. Ma on ułatwić programistom tworzenie systemów dla domowych urządzeń "sieciowych".


Zobacz również