Sieciowy ekshibicjonizm

Kiedyś pisano do szuflady, dzisiaj pamiętniki publikowane w Sieci może przeczytać i skomentować każdy. Blog - tak fachowo nazywa się ta publikacja - jest połączeniem dziennika pokładowego z konwencjonalnym pamiętnikiem. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa "weblog" oznaczającego rejestr, zapis sieciowy.

Kiedyś pisano do szuflady, dzisiaj pamiętniki publikowane w Sieci może przeczytać i skomentować każdy. Blog - tak fachowo nazywa się ta publikacja - jest połączeniem dziennika pokładowego z konwencjonalnym pamiętnikiem. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa "weblog" oznaczającego rejestr, zapis sieciowy.

Wachlarz tematów cyberdzienników obejmuje prywatne opisy przeżyć, różnego rodzaju komentarze dotyczące przeczytanych w mediach informacji, zagadnienia związane z zainteresowaniami piszącego. Blogi stają się coraz bardziej popularną formą wypowiedzi. Kiedyś były swoistymi przewodnikami po Internecie - zawierały linki do stron wartych uwagi, komentarze, opisy. Obecnie są tysiące blogów, a to za sprawą gotowych skryptów umożliwiających własną publikację. Autorzy dzisiejszych cyberpamiętników już nie muszą znać HTML-u, wystarczy, że skorzystają z jednego z serwisów oferujących zakładanie blogów.

Przegląd narzędzi

Pierwszym udostępnionym w Sieci narzędziem do łatwego i szybkiego publikowania dziennych relacji był Blogger - produkt firmy Pyra Labs (www.blogger.com). Za korzystanie z programu nie pobiera się żadnych opłat. Jak zaznaczają twórcy Bloggera, jest to doskonałe narzędzie do publikacji wiadomości, linków, miniesejów, poezji, zdjęć. Blogger daje użytkownikowi całkowitą kontrolę nad wyglądem kreowanego dziennika. Aby dodać kolejny post, czy uaktualnić wygląd pamiętnika, wystarczy wypełnić formularz na stronie Bloggera. Możliwe jest też dokonywanie wpisów do pamiętnika za pomocą telefonu komórkowego z usługą WAP przy użyciu Wapbloggera.

Alternatywą dla Bloggera jest polski program niByLog (http://nibylog.org). Marek Matulka, autor tego narzędzia, zaznacza, że stworzył niByLog z tego względu, że przy korzystaniu z Bloggera często pojawiały się problemy z aktualizacją stron na polskich serwerach. NiByLog jest stale rozwijany, od wersji 1.5 poprawione zostały zabezpieczenia (m.in. obsługa sesji, szyfrowanie hasła). W chwili pisania artykułu w przygotowaniu była wersja 1.6 z pełną obsługą wtyczek.

Serwisy do blogowania

Jednym z kompleksowych serwisów umożliwiających założenie własnego pamiętnika jest polski Blog.pl (www.blog.pl), prowadzony na bieżąco, z ogromną liczbą dzienników (obecnie ponad 4,5 tysiąca). Samych wpisów do blogów jest ponad 60 tysięcy, a komentarzy powyżej 100 tysięcy. Sądząc ze statystyk, jest to najczęściej używany przez polskich pamiętnikarzy serwis. Obsługa jest bardzo prosta. Aby zmienić wygląd blogu, wystarczy znać podstawy HTML-u. Interfejs serwisu jest niezwykle wygodny: po lewej znajduje się 10 dodanych ostatnio blogów oraz 40 najnowszych wpisów, a po prawej można się "zablogować", podając swój blogin i hasło.

Wygodny w obsłudze jest również działający od 1999 roku DiaryLand (www.diaryland.com). Pamiętniki tam zakładane mogą być dostępne dla wszystkich lub tylko dla wybranej grupy osób (w tym celu zabezpiecza się je hasłem). Równocześnie z bezpłatnym założeniem konta otrzymuje się alias e-mailowy. Edycja pamiętnika jest prosta i nie wymaga znajomości HTML-u. Za opłatą kilku dolarów można otrzymać dodatkowe usługi: przechowywanie grafiki na serwerze Diaryland, licznik odwiedzin oraz reklamę własnego pamiętnika.

Bardzo podobnym serwisem do Diaryland w zakresie oferowanych usług jest Pitas.com (www.pitas.com). W tym wypadku użytkownik też nie musi znać HTML-u, edycja konta jest niezwykle prosta. Autorzy serwisu nie wnikają w treść publikowanych tekstów, zaznaczają jedynie, że nie biorą odpowiedzialności za żadne słowa, które ukazują się w Pitas.com. Dodają również, że nie będą umieszczać jakichkolwiek reklam na stronach z pamiętnikami użytkowników.

Oprócz serwisów dla pamiętnikarzy działają również internetowe gazety poświęcone tej tematyce. W Polsce istnieje "Przegląd Polskich Blogów" (http://blogazeta.chlip. com - obecnie strona w przebudowie), zawierający najnowsze wpisy z popularnych polskich blogów. W celu korzystania z gazety należy założyć własny profil, aby w ten sposób skonfigurować przegląd według własnych upodobań.

Cyberdzienników jest coraz więcej, stąd w wielu serwisach o blogach znajdują się alfabetyczne indeksy pamiętnikarzy, co ułatwia odnalezienie poszukiwanego tekstu. Często pojawiają się też reklamy sieciowych pamiętników mające zaintrygować potencjalnego czytelnika. Jak mówi socjolog Tomasz Szlendak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pamiętnik sieciowy jest jednak mało ryzykownym rodzajem ekshibicjonizmu: oko ekranu jest totalnie bezosobowe. Cyberpamiętnik pozostaje zatem bardziej potrzebny tym, którzy opisują w Sieci swoje przeżycia, niż tym, którzy chcą je czytać.