Sieciowy kombajn

Na rynku pojawiło się nowe urządzenie pełniące funkcję modemu DSL, domowego routera oraz punktu dostępowego Wi-Fi. Najnowszy Fritz!Box obsłuży także linie internetowej telefonii VoIP i może służyć jako lokalny serwer FTP.

Jeśli korzystasz w domu z kilku komputerów, np. stacjonarnego oraz notebooka, i chcesz je podłączyć do Internetu, niezbędne okażą się takie urządzenia, jak router, przełącznik i modem. Jeśli twój laptop obsługuje sieć bezprzewodową, przydałby się także punkt dostępowy Wi-Fi. Wygodny w użyciu telefon internetowy wymaga zastosowania bramki VoIP. Szkoda zarówno pieniędzy, jak i miejsca na pięć urządzeń pełniących wyżej wymienione funkcje, bo wszystkie je zaoferuje "sieciowy kombajn", np. proponowany przez niemiecką firmę AVM.

Budowa

Fritz!Box został wyposażony w cztery porty LAN, gniazdo DSL/TEL do podłączenia linii telefonicznej, przez którą realizowany jest szerokopasmowy dostęp do Internetu, dwa gniazda FON do analogowych aparatów telefonicznych lub faksu oraz gniazdo USB, do którego można podłączyć sieciową drukarkę lub pendrive służący jako miniserwer FTP.

Z danych technicznych wynika, że modem może pobierać dane z maksymalną prędkością 24 Mb/s. Punkt dostępowy pracuje w standardzie 802.11g++, co pozwala na transmisję z prędkością do 125 Mb/s. Firma AVM fabrycznie zabezpiecza swoje kombajny unikatowym kluczem WPA, zapewniając bezpieczeństwo nawet użytkownikom bagatelizującym zagrożenie sieciowym atakiem.

Telefon przez IP

Fritz!Box FON WLAN 7140 umożliwia nawiązanie połączeń telefonicznych zarówno za pośrednictwem linii stacjonarnej, jak internetowej opartej na protokole SIP. Użytkownik za pomocą prefiksów ustala, z której chce skorzystać. Urządzenie może obsłużyć do 10 numerów telefonii internetowej, nawet różnych operatorów. Konfiguracja kont ogranicza się do wpisania kilku danych, takich jak adres serwera SIP, nazwa konta i hasło abonenta.

Omawiana bramka VoIP wykorzystuje technologię Traffic Shaping, która zapewnia optymalną przepustowość transmisji głosu, gdy łącze obciążone jest przesyłaniem innych danych.

Testując model 7140, dopatrzyliśmy się jednej wady - co prawda, nie samego urządzenia, lecz oprogramowania konfiguracyjnego. Zostało przygotowane do konfiguracji sieci łączącej się z Internetem w jeden sposób - za pomocą modemu DSL. Jeśli korzystasz nie z takich usług, jak Neostrada, ale np. z ethernetowej sieci osiedlowej, kreator jest nieprzydatny i instalację trzeba przeprowadzać ręcznie.

Informacje HSF Poland, tel. 061 8259966, www.fritzbox.pl Cena 755 zł


Zobacz również