Sieciowy strażnik

"Chroń swój komputer i swoją rodzinę przed niebezpieczeństwami płynącymi z Internetu" - tak firma Symantec reklamuje najnowszy produkt. Norton Internet Security 2000 to aplikacja mająca bronić nas przed hakerami i wirusami, a nasze dzieci trzymać z dala od niepożądanych treści swobodnie przepływających przez modem.

"Chroń swój komputer i swoją rodzinę przed niebezpieczeństwami płynącymi z Internetu" - tak firma Symantec reklamuje najnowszy produkt. Norton Internet Security 2000 to aplikacja mająca bronić nas przed hakerami i wirusami, a nasze dzieci trzymać z dala od niepożądanych treści swobodnie przepływających przez modem.

Sieciowy strażnik
Norton Internet Security 2000 to, według zapewnień producenta, pierwszy kompleksowy i w pełni zintegrowany pakiet do użytku osobistego, zapewniający bezpieczeństwo oraz ochronę prywatności przy korzystaniu z Internetu.

Oprogramowanie ma zagwarantować optymalną wygodę obsługi i bezpieczeństwo, chroniąc użytkowników komputerów osobistych przed niebezpieczeństwami i zagrożeniami wynikającymi z korzystania z Sieci.

Oprócz najnowszej wersji antywirusa (tutaj AntiVirus 2000), firma oddała do dyspozycji program szerszy, dający użytkownikowi możliwość pełniejszego kontrolowania tysięcy plików napływających do komputera z globalnej sieci. O tym, że konieczność obrony PC naprawdę istnieje, nie trzeba przekonywać użytkowników często korzystajacych z Sieci.

Fachowcy z Symanteca porównali swój najnowszy program do ściany ognia (firewall) stojącej pomiędzy komputerem użytkownika a Internetem. Zapora pełni funkcję filtru - sprawdza pobierane i wysyłane informacje oraz uniemożliwia przesyłanie niepożądanych danych (chroni np. przed Back Orifice). Jej zadaniem jest filtrowanie, a następnie przepuszczanie bądź blokowanie informacji przepływających w obie strony. Ma nie dopuścić do przedostania się prywatnych danych, bez zgody użytkownika do Internetu, a z drugiej strony nieautoryzowanym połączeniom nie pozwala "widzieć zza tej ściany" komputera. Proste? Być może. Co to jednak oznacza w praktyce?

Jak zapewniają twórcy programu z siwiejącym okularnikiem, Peterem Nortonem na okładce, aplikacja Internet Security 2000 ma eliminować najnowsze wirusy, nie dopuszczać hackerów do penetracji systemów, chronić dzieci przed niecenzuralnymi witrynami oraz "trzymać" niepowołane osoby z dala od naszych danych osobistych. Tę kompleksową ochronę program ma zapewniać na kilka sposobów. Nie zezwala on na przykład na uaktywnienie programów w Javie i ActiveX bez wiedzy użytkownika. Ponadto umożliwia zaplanowanie własnej strategii obrony komputera, kiedy jest on podłączony do sieci. Strategia ta może być odmienna dla każdego z użytkowników danego PC. Już podczas instalacji programu można wprowadzić odpowiednią ilość profili do systemu. Jeśli z domowego PC korzysta również twoje dziecko, można ograniczyć liczbę przeglądanych przez nie stron. Istnieje również możliwość zastrzeżenia wychodzących informacji tak, aby dziecko nie mogło wysłać siecią domowego numeru telefonu lub numeru twojej karty kredytowej.

Po instalacji programu i ponownym uruchomieniu komputera na ekranie monitora pojawia się okno panelu sterowania. Każdorazowo po uruchomieniu Internet Security 2000 otrzymamy w tym oknie wiadomość o aktualnym stanie wprowadzonych zabezpieczeń. Panel podzielony jest na sześć zasadniczych modułów: Security, Privacy, Parental Control, Ad Blocking i Accounts. Ostatnia opcja dotyczy wprowadzania nowych profilów dla kolejnych użytkowników. Cztery pozostałe pozwalają na dowolną zmianę ustawień w programie.

Opcja Security oferuje możliwość wybrania poziomu zabezpieczenia. Od wysokiego, oznaczającego automatyczne zablokowanie wszystkich połączeń z Internetem dopóki użytkownik nie wyrazi na nie zgody, poprzez średnie - zabezpieczenie PC przed najczęstszymi atakami do niskiego - dającego jedynie słabe zabezpieczenia i przepuszczającego większość plików.Własne ustawienia parametrów obsługi Javy i ActiceX można wprowadzić wybierając Custom Level.

Opcja Privacy daje wybór spośród trzech poziomów zabezpieczeń, tym razem jednak chodzi o ochronę danych osobistych oraz wszelkich numerów i adresów znajdujących się na dysku komputera. Dodatkowo wbudowana technologia kontroli cookies pozwala użytkownikowi wybrać witryny WWW, które mogą umieszczać swoje cookies w jego komputerze. Opcja Parental Control zapewnia opiekunom dzieci możliwość kontrolowania tego, co mogą "wydobyć" z sieci.

Dopuszczalne jest dodawanie i blokowanie adresów poszczególnych witryn na koncie danego użytkownika. Można w ten sposób zablokować kategorie takie jak sex, drugs, crime,...etc. Ad Blocking z kolei umożliwia blokowanie reklam i grafik tak, aby nie były wyświetlane w oknie przeglądarki.

Do pakietu Internet Security 2000 dołączona jest dyskietka awaryjna (Emergency Boot Disk), którą producent poleca w sytuacjach, gdy twardy dysk zainfekowany jest wirusem nie pozwalającym na normalne uruchomienie komputera. Niektórych wirusów nie można usunąć, jeśli PC był uruchomiony z zainfekowanego dysku, wtedy także należy skorzystać z dyskietki awaryjnej. Nic nie pomoże, jeśli zapomnimy uaktualnić zawartych na niej definicji wirusów.

Najnowszej aplikacji Symanteca należy się wysoka ocena. Internet Security 2000 spełnia założenia producentów i doskonale nadaje się do zastosowania w małych firmach i wśród indywidualnych użytkowników komputerów osobistych. Program jest skonstruowany tak, aby był łatwy w obsłudze, jednak wymaga od użytkowników znacznie silniejszej interakcji niż poprzednie produkty firmy. Przygotowanie i konfiguracja własnej strategii obronnej mogą bowiem sprawić trudności niedoświadczonym jeszcze internautom.

Norton Internet Security 2000

Rodzaj: pakiet bezpieczeństwa

Producent: Symantec,http://www.symantec.com/regio/pl

Informacje: Symantec GmbH, 00-867 Warszawa, al. Jana Pawła II 29, tel. (022) 5289128, faks (022) 5289199

Cena sugerowana: 49 USD