Siedem cudów świata IT

Najpierw było Siedem Cudów Świata. Później wymyślono Nowe Siedem Cudów i zachęcono internautów by zagłosowali, jakie budowle powinny znaleźć się na tej liście. Wtedy nasi koledzy z amerykańskiego magazynu CIO pomyśleli: a jak wyglądałby spis siedmiu cudów świata IT? W ten oto sposób powstała kolejna lista - największych, najbardziej niesamowitych, wyjątkowych komputerów i projektów informatycznych. A tak przy okazji: chcielibyście zagłosować na ósmy cud? Zaproponujcie w komentarzach swoje kandydatury!

1. Komputer znajdujący się najbliżej Bieguna Północnego: Webcam nr 1

Sprawca: The National Oceanic and Atmosferic Administration's Pacific Marine Environmental Laboratory (Laboratorium Środowiska Morskiego Pacyfiku Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej) umieściło na czubku kuli ziemskiej pływające oko.

Model i producent: NetCam XL, wyprodukowana przez StarDot Technologies.

Siedem cudów świata IT

Ustawianie kamery w kwietniu 2007 (fot. NOAA)

Odległość od bieguna: Różna. "Jako że biegun północny znajduje się na środku Oceanu Arktycznego, umieściliśmy nasze instrumenty na krze tak blisko bieguna, jak tylko było to możliwe" - mówi Nancy Soreid, dyrektor ds. IT w Laboratorium Środowiska Morskiego Pacyfiku NOAA. "Kra nie stoi jednak w miejscu. Dryfuje".

Jak to działa: Kamera umieszczona jest na metalowej skrzynce, a ta z kolei stoi na sklejce i lodzie. Pod lodem umieszczono baterię, która zasila kamerę, a ta przekazuje obraz za pomocą satelity.

Pora największej oglądalności: Pracuje pomiędzy kwietniem a październikiem.

Długość życia: Działa podobnie jak Titanic. Pod koniec każdego sezonu tonie i jest zastępowana nową kamerą.

Temperatury pracy: Działa zarówno przy -40 jak i przy 48 stopniach Celsjusza.

Rozdzielczość: 2048 x 1536 (3,1 megapiksela).

Waga: 552 gramy

Wymiary: 82,5 x 56 x 167 milimetrów.

Co pokazuje: Głównie lód. Jak dotąd nie zauważono ani Świętego Mikołaja, ani latającego renifera.