Siedem wcieleń MIMO


W praktyce

Routery, jako niezależne od komputera, wymagają zasilania. Producenci jakby się zmówili - wszystkie urządzenia wyposażone są w zewnętrzne zasilacze, które transformują sieciowy sygnał elektryczny na sygnał o napięciu 5 lub 12 V i natężeniu 2 lub 1 A. Z punktu widzenia użytkownika lepsze byłoby umieszczenie transformatorów w obudowie urządzenia i podłączanie się do sieci elektrycznej zwykłym komputerowym bądź radiowym kablem elektrycznym.

W dodatku w modelach firm ASUS, Belkin, USRobotics oraz TRENDnet zintegrowano transformator z wtyczką i jest ona tak duża, że podłączając router do zasilania przez listwę elektryczną, można zablokować wtyczki innych urządzeń.

Z wyjątkiem routera USRobotics wszystkie pozostałe korzystają z na stałe zamocowanych antenek (bo trudno je nazwać antenami). Łatwa wymiana anteny umożliwiłaby zwiększenie zasięgu sieci bezprzewodowej, co może mieć znaczenie w dużych domach. Co równie ważne, zwiększyłaby zyski producentów i umożliwiła łatwiejszy transport i pakowanie urządzeń.

Ponieważ trwają prace nad standardem 802.11n sankcjonującym przesyłanie danych wieloma drogami w jednym kanale komunikacyjnym (MIMO), warto dobrze przemyśleć zakup omawianych routerów. Nie wiadomo, czy będą spełniać nowe wymagania - jeśli nie, należy się liczyć z wymianą urządzenia lub pogodzić z ograniczeniem wydajności do poziomu oferowanego przez standard 802.11g.

ASUS WL-566gM + WL-106gM

ASUS poszerza ofertę i mimo skromniejszych możliwości pokonuje konkurentów wydajnością.

Zestaw router i karta sieci bezprzewodowej dostarczony przez firmę ASUS obiecuje największą wydajność dzięki oznaczeniu 240. Rzeczywiście, pracuje najszybciej, a najbliższy konkurent jest o jedną trzecią wolniejszy. Dodatkowo urządzenia ASUSA najszybciej nawiązują połączenie.

Myli się jednak ten, kto twierdzi, że bezprzewodowe przesyłanie danych jest w zestawie ASUSA szybsze niż z wykorzystaniem tradycyjnych połączeń kablowych. Rzeczywiste tempo transferu wynosi jedynie dwie trzecie tempa przesyłania przewodowego. Nie należy wierzyć napisom na pudełku, które głoszą, że przesyłanie danych osiąga 108 Mb/s, czyli więcej niż wynosi teoretyczna wydajność Fast Ethernetu.

Nietypowy router

Oprogramowanie do bezprzewodowej karty sieciowej firmy ASUS jest rozbudowane, pozwala na dokładną jej konfigurację i zastępuje wbudowane w Windows XP SP2 oprogramowanie do komunikacji bezprzewodowej (można je jednak łatwo wyłączyć i zdać się na funkcje systemu). Sterownik karty umieszcza swoją ikonę w zasobniku systemowym obok zegara i jednoznacznie informuje o jakości połączenia oraz o możliwości skorzystania z Internetu. Niestety, sygnalizacja jest niezbyt czytelna ze względu na podobieństwo ikon oznaczających poszczególne stany.

ASUS WL-566gM nie zwraca uwagi wyglądem, bo wykonany jest z jasnokremowego plastiku i wyposażony w niewielkie diody kontrolne, które świecą niezbyt jasno. Trzy anteny zewnętrzne znajdują się z tyłu, obok złączy sieci LAN i WAN. Router przystosowano do prostego montażu na ścianie odpowiednimi wycięciami w obudowie. Niestety, producent zastosował niewygodną wtyczkę zasilającą, w której umieścił duży transformator.

Po wpisaniu adresu routera w przeglądarce internetowej każdy użytkownik otrzymuje informacje o funkcjonowaniu połączenia z Internetem, przez interfejs WAN. Dalsze operacje możliwe są dopiero po zalogowaniu się.

Wygodną konfigurację routera zapewnia przycisk umieszczony z tyłu obudowy, który wywołuje oprogramowanie EZ-Setup. Prowadzi ono użytkownika krok po kroku, jednak nie wymusza włączenia szyfrowania połączeń bezprzewodowych.

INFORMACJE ASUS

http://www.asus.com

CENA 1222 zł

TRENDnet TEW-611BRP + TEW-601PC

Niepozorny zestaw pozwala bezpiecznie skonfigurować tanią sieć bezprzewodową.

Najtańszy nie oznacza najgorszy. Zestaw firmy TRENDnet udowodnił, że również tanie urządzenia pozwalające na zestawianie sieci bezprzewodowych mogą pracować szybko, zwłaszcza gdy notebook i router znajdują się w tym samym pomieszczeniu. Zwiększenie odległości między oboma elementami sieci bezprzewodowej nie powoduje zauważalnego zmniejszenia szybkości, natomiast pewne zastrzeżenia budzi tempo łączenia się z siecią karty bezprzewodowej, zwłaszcza w wypadku korzystania z funkcji systemu operacyjnego.

Karty sieciowe firmy TRENDnet dostarczane są z odpowiednimi sterownikami, ale tylko do systemu Windows XP, i to niedopracowanymi - podczas testu doprowadziły nawet do zawieszenia się systemu. Są jednak dość rozbudowane, pozwalają między innymi na modyfikację ustawień związanych z oszczędzaniem energii w czasie pracy na bateriach.

Bezpieczeństwo

Router firmy TRENDnet to jedyne z testowanych urządzeń, w którym zwrócono uwagę na bezpieczeństwo. Po pierwsze, doświadczony użytkownik może je właściwie skonfigurować i zabezpieczyć, podłączając po raz pierwszy do sieci. Pozwala na to wyłącznik interfejsu bezprzewodowego. Po zalogowaniu się do interfejsu umożliwiającego zarządzanie ustawieniami dostępne są przyciski automatycznego skonfigurowania połączenia z Internetem oraz automatycznego ustawienia zabezpieczeń interfejsu sieciowego.

Urządzenie pozwala także na automatyczne synchronizowanie czasu wskazywanego przez router i specjalne serwery, a także automatyczne uwzględnianie zmian związanych z czasem letnim i zimowym. Oprogramowanie śledzące zdarzenia może być bardzo dokładnie skonfigurowane, a ponadto wysyłać dane do specjalnego serwera, którego adres użytkownik samodzielnie ustala. Dodatkowo router będzie wysyłać pod wskazany adres e-mail informacje po zapełnieniu się dziennika bądź w określonych odstępach czasu.

INFORMACJE Korpol, tel. 083 3441911

http://www.korpol.pl

CENA 720 zł

Linksys WAG54GX2 + WPC54GX

Urządzenie ma zdecydowanie największe możliwości spośród testowanych.

Linksys to oddział znanego producenta zaawansowanego sprzętu sieciowego, zajmujący się urządzeniami do małych sieci. Jedno z nich to router szerokopasmowy o nietypowej konstrukcji. Wyposażony jest w trzy anteny umieszczone na wierzchu obudowy, przy czym każdą można niemal dowolnie obrócić. Typowe ustawienie to pozycja pionowa, dlatego producent dołączył odpowiednią podstawkę, zapewniającą większą stabilność. Router można też zawiesić na ścianie, ponieważ ma specjalne otwory w obudowie.

To jedyny model z testowanych przez nas, który umożliwia sprawdzenie, czy zdalny serwer odpowiada na wywołania ping, a także prześledzenie trasy przesyłania danych (tracert). Pokazuje osobno statystyki zbiorcze dotyczące sieci przewodowej, bezprzewodowej i połączenia internetowego. Są wśród nich informacje o liczbie pakietów, przesyłanych bajtów, a także o błędach.

Linksys zrezygnował z kreatora ustawień routera, oferuje natomiast instrukcję obsługi, przedstawiającą krok po kroku konfigurowanie urządzenia. Niestety, sprawy bezpieczeństwa potraktowane są po macoszemu.

Najciekawsze kombinacje

Dzienniki zdarzeń mogą być skutecznie i szybko analizowane intuicyjnym narzędziem pozwalającym na wybieranie zdarzeń poszczególnych rodzajów.

Karta PCMCIA współpracuje z dodatkowym oprogramowaniem, które bardzo czytelnie prezentuje informacje o ilości przesłanych danych oraz szybkość i rodzaj szyfrowania połączenia bezprzewodowego. Dodatkowo w prosty sposób pozwala zmieniać zarządzanie połączeniami bezprzewodowymi przez system lub oprogramowanie producenta.

Oprócz routera przetestowaliśmy także bramę ADSL, umożliwiającą podłączenie do linii telefonicznej i najprostsze współdzielenie takiej usługi, jak np. neostrada. Brama ADSL różni się od routera tym, że zamiast portu WAN (typu Ethernet) zastosowano w niej złącze typu RJ-11, dzięki czemu może zastąpić modem dostarczany przez usługodawcę. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, bo bezproblemowo działa w każdym systemie operacyjnym, a ponadto eliminuje jedno zbędne urządzenie i konieczność stałej pracy jednego z komputerów obsługujących tradycyjny modem ADSL. Brama ADSL ma nieznacznie tylko mniejsze możliwości i działa o blisko 20 procent wolniej niż router.

INFORMACJE Konsorcjum FEN, tel. 061 8468700

http://www.fen.pl

CENA 1116 zł