'Siedemnastki' LCD będą droższe?

W ciągu najbliższych tygodni 17-calowe panele LCD mogą zdrożeć średnio nawet o 10 USD - prognozują tajwańscy producenci tych urządzeń. Wzrost cen podyktowany będzie rosnącym popytem na panele, któremu nie towarzyszy zwiększanie produkcji. Co gorsza, zdaniem analityków, w kolejnych miesiącach mogą nastąpić dalsze podwyżki.

Według przedstawicieli firmy CPT, w maju ceny 17-calowych paneli LCD wzrosną o 5 - 10 USD (w tej chwili średnia cena takiej matrycy to 137 USD - oczywiście, mowa tu o cenach producentów), co z pewnością spowoduje wzrost cen monitorów LCD. Będzie to spowodowane faktem, iż w ciągu ostatnich miesięcy gwałtownie zwiększyło się zainteresowanie klientów 17-calowymi monitorami (do niedawna chętniej kupowano modele 15-calowe). Niestety - w tym samym czasie producenci paneli LCD nie zwiększyli znacząco swoich mocy produkcyjnych, co sprawiło, że na rynku zaczyna brakować 17-calowych paneli.

Analitycy tłumaczą, że producenci niechętnie zwiększają produkcję, obawiając się powtórzenia sytuacji z drugiej połowy ubiegłego roku, kiedy to nastąpiło wyraźne przesycenie rynku monitorów LCD.

Dlatego też, zdaniem ekspertów, niewykluczone, że w ciągu kolejnych miesięcy obserwować będziemy kolejne (aczkolwiek niewielkie) podwyżki cen "siedemnastek" - chyba, że tajwańskie firmy zdecydują się na zwiększenie produkcji.


Zobacz również