Siedemnastki u szczytu formy

Łatwiej kupić dobrą kineskopową siedemnastkę niż coraz atrakcyjniejszy cenowo model z ekranem o dwa cale większym. Z czym się to wiąże i co nowego wśród popularnych monitorów, przekonaliśmy się na przykładzie 10 nowych modeli, które przetestowaliśmy.

Łatwiej kupić dobrą kineskopową siedemnastkę niż coraz atrakcyjniejszy cenowo model z ekranem o dwa cale większym. Z czym się to wiąże i co nowego wśród popularnych monitorów, przekonaliśmy się na przykładzie 10 nowych modeli, które przetestowaliśmy.

Parametry techniczne i wyniki testów monitorów 17-calowych

Parametry techniczne i wyniki testów monitorów 17-calowych

W popularnych monitorach 17-calowych zachodzi sporo zmian. Producenci wiedzą, że mimo dynamicznego wzrostu sprzedaży mniej szkodliwych dla zdrowia paneli LCD, kineskopowe, szczególnie w Polsce, nadal stanowią gros wyświetlaczy kupowanych przez komputerowców. Aby jednak Ci nabywcy nie patrzyli z zazdrością na ciekłokrystaliczne "naleśniki", niektóre firmy, np. iiyama i LG, postanowiły upodobnić wygląd "pudełkowych" obudów do ich atrakcyjniejszych, lecz droższych odpowiedników. Tak oto doczekaliśmy się monitorów CRT z błękitnymi obudowami bądź dopracowanymi stylistycznie przyciskami i elementami panelu sterowania.

Profesjonalnych jak na lekarstwo

Niestety, nie zawsze zabiegi upiększające idą w parze z poprawą jakości obrazu. Widać, że nakłady poniesione na stylistykę musiały być okupione oszczędnościami w miejscach kluczowych dla sekcji wizyjnej. EIZO, producent zwycięzcy naszego testu, postąpił dokładnie odwrotnie. Nie zmienił nic w kontrowersyjnej obudowie, którą trudno nazwać przykuwającą wzrok.

No, może zwróci czyjąś uwagę zwalistą formą i wyglądem przywołującym na myśl urządzenia profesjonalne - zwykle nieatrakcyjne wizualnie, lecz dobrze działające. Tu właśnie doszliśmy do sedna sprawy. Mimo że kilka modeli z testowanej dziesiątki ma w symbolu literę P (Professional), to jedynie produkt EIZO można nazwać urządzeniem tego typu.

Tylko FlexScan T565 ma złącza BNC i zaawansowane opcje konfiguracyjne z automatyczną regulacją parametrów obrazu włącznie. Pozostałe modele wyposażono jedynie w standardowe gniazda D-Sub, które nie są marzeniem grafika. Nie jest nim także monitor 17-calowy, dlatego wady tego typu w przypadku modeli o stosunkowo niewielkiej przekątnej ekranu należy uznać za niezbyt dokuczliwe. W wypadku siedemnastek można mówić wręcz o pewnym skąpstwie producentów. Nie znaleźliśmy w żadnej z nich koncentratora USB czy też wbudowanych głośników. Jak więc widać, niniejsze porównanie jest gratką dla tych, którzy nie zwracają uwagi na multimedialne gadżety, a często prosili nas o zestawienie monitorów o "podstawowym" jedynie wyposażeniu.

Jak testowaliśmy
W celu zachowania identycznych warunków pracy monitorów testy przeprowadzone zostały na specjalnie przygotowanym komputerze testowym wyposażonym w wysokiej jakości kartę graficzną Matrox Millennium G550 32 MB DDR DH.
Wydajność i opłacalność

Wydajność i opłacalność

Urządzenia podłączano przewodem monitorowym, stanowiącym standardowe wyposażenie zestawu. Pomiarów i analiz dokonywaliśmy zawsze na tym samym stanowisku pomiarowym, w sztucznym oświetleniu o stałym natężeniu. Testowa rozdzielczość została ustalona na 1024x768 pikseli w 32-bitach przy odświeżaniu 85 Hz (uzyskiwanie tej wartości to jeden z warunków uzyskania przez produkty certyfikatu zgodności ze szwedzkimi normami TCO'99, uznawanymi za jedne z najbardziej rygorystycznych na świecie). Aby sprawdzić, czy deklaracje producentów co do parametrów wyświetlanego przez monitory obrazu zgadzają się ze stanem rzeczywistym, testowaliśmy również jakość obrazu generowanego z maksymalną oferowaną rozdzielczością i wartością odświeżania. Do tego celu posłużył nam program Power Strip. Przed przystąpieniem do pomiarów poddawaliśmy monitory około półgodzinnemu wygrzewaniu w celu osiągnięcia przez podzespoły urządzeń optymalnych warunków pracy. Po tym okresie monitory były rozmagnesowywane. W celu zbadania równomierności rozświetlania kineskopu (luminancji) użyliśmy elektronicznego światłomierza. Wartości rozświetlania zmierzyliśmy w centrum i narożnikach ekranu, na którym wyświetlany był obraz testowy o identycznej wyjściowej wartości rozświetlania i stałej barwie. Oprócz światłomierza za narzędzie weryfikacji jakości pozostałych aspektów obrazu posłużyła nam specjalna aplikacja testowa Nokia Test Monitor w wersji 2.0. Program umożliwia nie tylko dobranie optymalnego poziomu jasności i kontrastu, ale także zbadanie takich cech obrazu, jak: ostrość (tablice kontrolne z identycznymi wzorami geometrycznymi w centrum i narożnikach ekranu oraz obraz kontrolny z drobnym tekstem o takim położeniu, jak wspomniane wzory geometryczne); geometria (obraz testowy złożony z drobnej siatki poprzecznych i podłużnych pasów, dodatkowe okręgi w centrum i rogach ekranu); konwergencja - zbieżność kolorów (obraz testowy składający się z drobnej siatki zbudowanej z krótkich odcinków w różnych barwach); efekt mory, czyli zniekształcenie obrazu polegające na występowaniu niepożądanych form geometrycznych; efekt pompowania, czyli niepożądane zmiany rozmiarów i kształtu obrazu podczas dynamicznych zmian jasności dużych powierzchni. Jeśli zestaw dostępnych regulacji monitora obejmował funkcje korekcji zniekształceń konwergencji, geometrii, ostrości lub mory, to pomiary dotyczyły jakości obrazu po dokonaniu możliwych poprawek. Podczas testu każdemu z monitorów przyznaliśmy pięć ocen w kategoriach: wydajność, możliwości, jakość, opłacalność oraz ocena końcowa. #Wydajność#
Ocena końcowa

Ocena końcowa

Wydajność wyliczaliśmy na podstawie wyników uzyskanych w takich próbach jakości generowanego obrazu, jak: zmierzona światłomierzem równomierność rozświetlania ekranu (waga 20%), ostrość (35%), konwergencja (10%), efekt pompowania (10%), geometria (25%). Każdy wynik uzyskany w poszczególnych składowych testu wydajności był dzielony przez najwyższy wynik uzyskany w swojej kategorii. Suma powstałych w ten sposób liczb, którym przypisaliśmy powyżej wymienione wagi procentowe, stanowi ocenę wydajności. #Możliwości# Na ocenę możliwości monitora wpływały m.in.: obecność gniazd przyłączeniowych USB oraz BNC, tryb maksymalnej rozdzielczości i wartości odświeżania, certyfikaty jakości, obecność głośników i mikrofonu oraz gniazd audio, obecność funkcji regulacji parametrów obrazu (m.in.: konwergencja, mora, obrót, pochyłość, automatyczne dopasowywanie do rozmiarów ekranu, temperatura kolorów, napięcie źródła, zniekształcenia-trapezu, narożników, liniowości poszczególnych krawędzi oraz wygoda obsługi. Punktowaliśmy też tryb zwiększania jasności ekranu i inne niestandardowe funkcje. #Jakość# Na ocenę jakości składają się m.in.: długość gwarancji, ocena wykonania, podręczniki i instrukcje obsługi, dodatkowe oprogramowanie, liczba i rodzaj dostarczonego okablowania, menu ekranowe w języku polskim. #Opłacalność# Jest iloczynem oceny końcowej oraz średniej ceny wszystkich monitorów w teście, podzielonej przez cenę danego urządzenia (maksymalnie 10 punktów).