Siedemnastu w boju

Klasyfikacja komputerów jako domowe albo biurowe staje się szalenie trudna, zwłaszcza że najważniejszym wyznacznikiem przestała już być wydajność. Coraz częściej się bowiem zdarza, że komputer domowy ma szybszy procesor, więcej pamięci, większy twardy dysk i lepszą kartę graficzną niż komputery biurowe. Musi być wszechstronny.


Klasyfikacja komputerów jako domowe albo biurowe staje się szalenie trudna, zwłaszcza że najważniejszym wyznacznikiem przestała już być wydajność. Coraz częściej się bowiem zdarza, że komputer domowy ma szybszy procesor, więcej pamięci, większy twardy dysk i lepszą kartę graficzną niż komputery biurowe. Musi być wszechstronny.

Wymuszają to wciąż rosnące wymagania systemowe najnowszych gier i programów multimedialnych. Biurowy komputer nie musi być wyposażony na przykład w kartę graficzną z akceleratorem 3D czy w napęd DVD. Nadal jednak niezmienna pozostaje jedna wspólna cecha, która przy wyborze sprzętu do domu odgrywa bardzo istotną rolę - cena.

Jak kupić?

Obecnie kupno komputerów nie wymaga specjalnych zabiegów. Są dostępne w sklepach z elektroniką i supermarketach, a nawet w sprzedaży wysyłkowej. Oferta jest bardzo bogata, ale niepozbawiona pułapek, więc aby kupić jakikolwiek komputer i nie dać się przy tym nabić w butelkę, musisz mieć podstawową wiedzę o sprzęcie. Skupmy się na ofercie supermarketów i sklepów elektronicznych. Jak pokazuje praktyka, nierzadko sprzedawcy mają bardzo mgliste pojęcie o tym, co sprzedają, i są zainteresowani głównie zainkasowaniem pieniędzy oraz odesłaniem Cię z pudłem do domu. W końcu po wyjściu ze sklepu będziesz się już kontaktował nie z nimi, a z serwisem...

Zwyciężca naszego testu - komputer Optimus Young TNT C733

Zwyciężca naszego testu - komputer Optimus Young TNT C733

Decydując się na zakup komputera, zacznij od odpowiedzi na pytanie, do czego będziesz go używał. Spróbuj przewidzieć, co będziesz na nim robił nie tylko od razu po powrocie do domu, ale także za rok czy dwa lata. Musisz wiedzieć, że komputery starzeją się technologicznie znacznie szybciej niż telewizory, magnetowidy czy samochody. Pogódź się z tym, że model, który kupisz, po pół roku będzie ta-kim sobie urządzeniem, a po roku może już trącić myszką.

Drugim krokiem powinien być dobór konfiguracji do potrzeb. Na przykład jeżeli masz używać komputera do prac biurowych i korzystać z takich aplikacji, jak edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program pocztowy i przeglądarka internetowa, to wystarczy Ci model wyposażony w: 64 MB pamięci, płytę główną, z którą zintegrowane zostały karty dźwiękowa i graficzna, twardy dysk o pojemności około 10 GB, napęd CD-ROM i modem 56 Kb/s. Jeżeli jednak komputer ma być używany przy okazji jako narzędzie rozrywki z najnowszymi grami, to warto pomyśleć o maszynie wyposażonej w kartę graficzną z akceleratorem grafiki 2D i 3D, 128 MB pamięci i napęd DVD-ROM.

Bez względu na przeznaczenie jednak warto kupić komputer z na tyle dużym twardym dyskiem, żebyś po kilku miesiącach nie musiał się rozglądać za następnym. Uważamy, że obecnie taką minimalną pojemnością jest 10 GB, a optymalną - 15 GB. Jeżeli jednak zamierzasz przetwarzać bardzo duże pliki (edycja wideo, obróbka grafiki czy DTP), twardy dysk powinien pomieścić minimum 20 GB danych.

Wydajność

Wydajność

Kupując komputer, zwróć uwagę na typ karty graficznej, a konkretnie na rodzaj chipsetu. Z reguły wszyscy producenci tych urządzeń deklarują zgodność ze standardem DirectX, na którym są oparte nowoczesne gry, jednak w praktyce niektóre karty graficzne mogą mieć problemy w bardziej zaawansowanych grach. Dotyczy to zwłaszcza kart z układami S3, które niejednokrotnie nie radzą sobie z wymaganiami stawianymi przez nowoczesne programy. Na szczęście większość producentów komputerów stawia na karty graficzne wyposażone w układy firmy nVidia, a konkretnie Rivę TNT2. Warto jednak wiedzieć, że karty z tymi chipsetami są na rynku aż w trzech odmianach, różniących się wydajnością. Najsłabsze to Riva TNT2 Vanta, wyposażone w 8 lub 16 MB pamięci VRAM. Nie nadają się do gier wymagających zaawan-sowanego przetwarzania grafiki 3D (np. Quake Arena). Kupując komputer z taką kartą, należy się liczyć z rychłą jej wymianą na szybszą. O wiele lepsze i wydajniejsze są karty Riva TNT2 M64 i Riva TNT2, wyposażone zwykle w 32 MB VRAM. Jest natomiast znakomicie, jeżeli producent zainstalował w komputerze kartę z układem GeForce256 lub GeForce2MX. Możesz wtedy zapomnieć o jej wymianie przez najbliższe dwa lata.

W określonym przez nas przedziale cenowym mieszczą się głównie komputery z procesorami Celeron i Duron o częstotliwości powyżej 600 MHz. Może się jednak zdarzyć, że w podobnej cenie znajdziesz znacznie wydajniejsze procesory Pentium III lub AMD Athlon (powyżej 600 MHz). Wybór jest zatem oczywisty.

Każdy nowy komputer powinien być sprzedawany z systemem operacyjnym. W dalszym ciągu przeważnie jest to Windows 98SE, jednak coraz częściej będzie się spotykało Windows ME. Prawdopodobnie już w połowie 2001 roku wszystkie komputery będą sprzedawane z Windows ME, należy więc zadać sobie pytanie, czy warto kupować sprzęt ze starym systemem operacyjnym.

Prawie wszystkie komputery są sprzedawane z 24-miesięczną gwarancją, a zdarzają się i z gwarancją 36-miesięczną, warto jednak przed kupnem zapoznać się z jej warunkami. Może się okazać, że nie wszystkie komponenty są objęte tak długą gwarancją lub że jej drugi rok to w rzeczywistości tylko darmowa usługa serwisowa (instalacja), lecz za części trzeba płacić. Niektóre firmy zakładają na klientów pułapki na przykład w postaci plomb na obudowie komputera, zmuszając ich w ten sposób pod groźbą utraty gwarancji do korzystania tylko z autoryzowanych serwisów w przypadku na przykład rozbudowy pamięci. Taka usługa jest płatna.

Opłacalność

Opłacalność

Coraz częściej w zestawach komputerowych oprócz komputera, klawiatury, myszy i systemu operacyjnego są rozmaite dodatki, na przykład głośniki, atrakcyjne gry i programy multimedialne, niekiedy programy biurowe. Powoli zwyczajem staje się także dodawanie przez producentów modemów wewnętrznych, co przy dynamicznym rozwoju Internetu w Polsce jest bardzo cenne.

Po analizie oferty rynkowej doszliśmy do wniosku, że najchętniej kupowane komputery do domu kosztują do 4000 zł brutto (bez monitora) . Taką więc przyjęliśmy granicę dla sprzętu biorącego udział w naszym teście, który - mamy nadzieję - pomoże Ci w wyborze i zakupie nowego komputera.

Procedura testowa

Podczas testu każdemu z komputerów przyznajemy pięć ocen w kategoriach: możliwości, jakość, wydajność, opłacalność i ocena ogólna. Ocena ogólna jest wyliczana na podstawie sumy iloczynów w kategoriach: możliwości (30 procent oceny), jakość (20 procent) i wydajność (50 procent).