Sięgnij gwiazd z komputerem

Program Stellarium 0.7.1 to narzędzie dla miłośników astronomii oraz dla tych, którzy lubią błądzić wśród gwiazd i konstelacji. Po uruchomieniu, narzędzie renderuje realistyczny obraz nieba z dowolnego punktu na Ziemi. Zamiast wychodzić w środku nocy na zewnątrz i podziwiać gwiazdy, zobacz bez lornetki i teleskopu wszystko na nieboskłonie.

Sięgnij gwiazd z komputerem

Aplikacja działa w systemach Windows, Linux, MAC OS i korzysta z bibliotek OpenGL, aby zapewnić niesamowite efekty graficzne na ekranie monitora. Dzięki niej można obejrzeć ponad 120 tysięcy gwiazd, planet i głównych satelitów w czasie rzeczywistym. Oczywiście możliwe jest odczytanie dokładnej pozycji każdego obiektu niebieskiego.

Nawet w dzień (kiedy Słońce uniemożliwia amatorom obserwacje nieba) w programie widać poszczególne planety. Aplikacja została wzbogacona o mitologiczne stwory (które nakładają się na 88 konstelacji), zdjęcia ponad 70 mgławic oraz prezentację Drogi Mlecznej.

Widok pleneru można zmieniać za pomocą skórek i dzięki temu dodawać nowe efekty - mgły otaczającej obserwatora. Efekty 3D są generowane naprawdę szybko i nawet komputery wyposażone w starszy sprzęt nie powinny mieć problemów z ich obsługą. W zależności od natężenia światła słonecznego wirtualny obraz dostosowuje swoje natężenie dzięki czemu widać wszystko nawet w środku dnia. Potężne powiększenie pozwala na zbliżenie najbardziej oddalonych gwiazd.

Po uruchomieniu upływu czasu w trybie przyspieszonym użytkownik może oglądać zachody słońca i wędrówkę gwiazd nad głową.

Interfejs programu jest przyjazny a nawigacja intuicyjna. Pomimo angielskiej wersji językowej trudno pogubić się w opcjach. Niestety nazwy własne gwiazdozbiorów trzeba tłumaczyć samodzielnie i to chyba jedyna wada dla polskich odbiorców aplikacji.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie projektu.