Siekierka i kijek

Lepsze jest wrogiem dobrego. Jednak nie zawsze poprawianie czegoś, co jest dobre, daje oczekiwane efekty. Tak stało się z nowymi nagrywarkami HP.

Lepsze jest wrogiem dobrego. Jednak nie zawsze poprawianie czegoś, co jest dobre, daje oczekiwane efekty. Tak stało się z nowymi nagrywarkami HP.

Jesienią firma Hewlett-Packard postanowiła wymienić nagrywarki. Wew-nętrzne modele ATAPI CD Writer Plus 9110i oraz 9310i zostały zastąpione wersjami 9150i i 9350i różniącymi się od poprzedników jedynie oprogramowaniem do zapisu CD-R. Pojawiła się też całkowita nowość o numerze 9510, pozwalająca na zapis płyt CD-R z szybkością 12x, a RW - 8x, lecz w czasie pisania tego tekstu nie była, niestety, dostępna do testów.

Pod względem parametrów modele 9150 oraz 9350 nie zmieniły się: 9150 to nagrywarka 8/4/32, natomiast 9350 - 10/4/32. Obie wyposażono w bufor 4 MB i obsługę trybu SAO oraz CD-Text. Nie pozwalają natomiast na tzw. overburning, czyli zapis ponad standardowe 74 minuty dostępne na płycie.

Siekierka i kijek
HP dołącza do swych napędów dużo dodatków. Obie nagrywarki oprócz programu HP MyCD do zapisu sesyjnego i Adaptec DirectCD 3.01 do zapisu pakietowego oferują aplikację szybkiego formatowania nośników RW HP FastFormat, program do odsłuchiwania plików dźwiękowych HP MusicMatch Jukebox i narzędzie archiwizacyjne HP Simple Backup. Model 9350 zawiera ponadto zestaw do projektowania i naklejania etykiet oraz aplikację zarządzania multimediami Broderbund Multimedia Organizer Deluxe.

Do niedawna napędy HP wykorzystywały oprogramowanie Easy CD Creator firmy Adaptec, jednak HP postanowiła maksymalnie ułatwić życie użytkowników i we współpracy z firmą Veritas opracowała aplikację MyCD. Jest prosta w użyciu, pozwala na tworzenie własnych płyt w kilku krokach za pomocą zrozumiałego kreatora, ale zaawansowani użytkownicy będą mocno rozczarowani. Nie ma żadnej kontroli nad trybem i parametrami zapisu, nie mówiąc o możliwości nagrania krążka w "egzotycznych" formatach, jak CD-Extra czy płyta startowa. Nawet płyty audio trzeba nagrywać za jednym zamachem, bo MyCD nie pozwala na zapis kilku utworów i dogranie później kolejnych.

Ubóstwo funkcji MyCD uniemożliwiało przeprowadzenie standardowego testu nagrywarek, w którym m.in. tworzymy plik obrazu zawartości płyty i wypalamy z niego krążek. Postanowiliśmy skorzystać z pobranego z Internetu programu Ahead Nero 5.0.2.2 i zastąpić nim prosty MyCD. W przypadku zapisu pakietowego dołączone narzędzie DirectCD nie zostało zmienione; czas zrzucania audio zmierzyliśmy w aplikacji MyCD.

Tam, gdzie sposób przeprowadzenia testu nie różnił się od zastosowanego w modelach 9110 i 9310 (zapis i nadpisywanie RW, test odczytu), wyniki nowych napędów praktycznie były takie same, co poprzedników - w teście zapisu RW najlepsze wśród napędów 4x, w teście nadpisywania i odczytu - powyżej średniej. Czas zrzucania audio był minimalnie lepszy w nowych nagrywarkach, ale wciąż gorszy od przeciętnej.

Test tworzenia pliku obrazu i zapisu z pliku oraz zapisu w locie wykazał, że program Nero spowolnił nowe modele o 20 do nawet 40 sekund w stosunku do poprzedników. Z tego powodu w teście zapisu z pliku obrazu dziesięciokrotny 9310 wypadł gorzej niż ośmiokrotny Ricoh czy Lite-On. Należy jednak pamiętać, że zawiniło tu oprogramowanie, które nie jest standardowym wyposażeniem urządzenia.

Nawet gdyby nie wystąpiły te kilkudziesięciosekundowe straty, nagrywarki HP nie stanowiłyby atrakcyjnej oferty - za znacznie mniejsze pieniądze dostaniesz najnowszego Ricoha 12/10/32, porządnego Plextora 8/4/32 czy Yamahę 8/8/24.