Siemens stawia na UWB w systemach IPTV

Siemens zamierza wykorzystać transmisję bezprzewodową w celu dystrybucji sygnałów wideo lub IPTV z szerokopasmowych modemów lub routerów internetowych do odbiorników TV lub innych urządzeń domowych.

Firma jest jedną z sześciu (inne to Amedia Networks, Complete Media Systems, Entone Technologies, Magnum Semiconductor i UTStarcom), które zdecydowały się na wykorzystanie w swoich produktach technologii opracowanych przez amerykańską Tzero Technologies.

Tzero specjalizuje się w opracowywaniu szerokopasmowych urządzeń radiowych Ultra WideBand. UWB jest technologią opracowaną w USA początkowo do zastosowań militarnych, ale obecnie wykorzystywaną również w systemach dostępnych na rynku. Organizacja WiMedia Alliance skupiająca producentów domowej elektroniki użytkowej zapowiada, że wkrótce opublikuje specyfikację standardu UWB, który ma zapewnić zgodność urządzeń pochodzących od różnych firm.

UWB konkuruje z Wi-Fi. Przewagą tej technologii jest jej lepsze przystosowanie do transmisji sygnałów multimedialnych przede wszystkim dzięki wyższej przepustowości sięgającej 480 Mb/s, podczas gdy najnowszy jeszcze nie zatwierdzony standard Wi-Fi IEEE 802.11n ma mieć szybkość transmisji na poziomie około 100 Mb/s.

Dlatego też przedstawiciele Tzero wierzą, że UWB zdobędzie wkrótce dominującą pozycję w zastosowaniach do transmisji syganłów wideo lub IPTV, a odpowiednie interfejsy zaczną być standardowo instalowane w odbiornikach TV i innych domowych urządzeniach elektronicznych.

Na razie, Siemens we współpracy z Tzero zamierza wprowadzić na rynek interfejsy zewnętrzne, dołączane do standardowych odbiorników TV. Domowe systemy bezprzewodowe UWB Siemensa mają pojawić się na rynku przed koncem tego roku. Pozostałe firmy planują premiery w I kwartale 2007.