Sigma SD10 - 10 megapikseli

Japońska firma Sigma zaprezentowała nowy aparat cyfrowy o symbolu SD10. Będące następcą modelu SD9 urządzenie, może pochwalić się matrycą o rozdzielczości 10 megapikseli. W SD10 została po raz kolejny wykorzystana została technologia firmy Foveon.

Sigma SD10 - 10 megapikseli

Po raz pierwszy matryca amerykańskiej firmy Foveon - X3, została zastosowana w poprzednim modelu Sigmy - SD9. W obecnym modelu mamy do czynienia z jej rozbudowaną wersją. Rewolucyjność rozwiązania polega na budowie matrycy. Składa się ona z trzech warstw sensorów zatopionych w krzemie. Światło przechodząc przez krzem w zależności od swojego koloru składowego (czerwony, zielony, niebieski) przenika na różną jego głębokość. Umożliwia to w rezultacie dokładniejsze odwzorowanie koloru. W tradycyjnych matrycach, gdzie występuje tylko jedna warstwa sensorów, każdy piksel może przechwycić jedynie jeden kolor składowy. Matryca kompensuje braki dwóch pozostałych kolorów składowych, dokonując procesu interpolacji, czyli uzupełniania tych braków. Proces ten może jednak dawać błędne wyniki i wpływać na końcową ostrość i dokładność zdjęcia.

Sigma SD10 - 10 megapikseli

Aparat oferuje wykonywanie zdjęć w trzech trybach: HI (2268 x 1512 pikseli), MED. (1512 x 1008 pikseli) oraz LOW (1134 x 756 pikseli). Dzięki formatowi zapisu zdjęć RAW możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości zdjęć, przy stosunkowo niewielkim rozmiarze. W zależności od wykorzystywanego trybu możemy dokonywać serii zdjęć o różnej długości z prędkością 2,5 ujęcia na sekundę (LOW - 30 klatek w serii, MED. - 14 klatek w serii, HI - 6 klatek w serii). Zakres czułości wynosi 100 - 1600 ISO. Zdjęcia zapisywane są na nośnikach w formacie CompactFlash I i II lub Microdrive. Wykonane ujęcia możemy oglądać na wbudowanym w SD10 wyświetlaczu TFT o przekątnej 1,8 cala. Oferuje on 3 tryby przeglądania zdjęć: galeria miniatur (9 zdjęć jednocześnie), pojedyncze zdjęcia oraz oglądanie zdjęcia z opcją zoom. Przesyłanie zdjęć z aparatu do komputera może odbywać się na dwa sposoby: poprzez port USB lub FireWire. Do urządzenia dołączono oprogramowanie o nazwie SIGMA Photo Pro 2.0. Służy ono do modyfikacji zapisanych w formacie RAW zdjęć. Możemy regulować balans bieli, ekspozycję, balans kolorów, kontrast. Program obsługuje 8-bitowe i 16-bitowe formaty TIFF oraz format JPEG.

Jak do tej pory, cena SD10 nie jest jeszcze znana.

Więcej informacji: http://www.sigma-photo.co.jp/english/