Siła bez kabla

Jak można przekazywać moc bez kabli i kiedy ostatecznie uwolnimy pecety i gadżety od przewodów nie tylko do transmisji danych, ale i dostarczania energii? Odpowiadamy na te dwa istotne pytania.

Jak można przekazywać moc bez kabli i kiedy ostatecznie uwolnimy pecety i gadżety od przewodów nie tylko do transmisji danych, ale i dostarczania energii? Odpowiadamy na te dwa istotne pytania.

To oczywiste, że każde przewody zawadzają. Ciągną się po blacie biurka i tworząc pajęczynę na podłodze, stają się pułapką na nieuważnych. Nawet jeśli wykorzystasz dzisiejsze możliwości Bluetooth czy Wi-Fi i pozbędziesz się przewodowej transmisji danych, drugi rodzaj połączenia kablowego zawsze zostaje. To linie zasilające. Baterie mogą uwolnić od przewodów najwyżej na kilka godzin, ale w końcu każde urządzenie elektroniczne trzeba podłączyć do gniazdka w ścianie i uzupełnić zużytą energię.

Pomysł z brodą

Czy rzeczywiście trzeba? W istocie rzeczy transmisja danych także nie obywa się bez przekazania energii. Gdyby przesłać jej wystarczającą ilość, może udałoby się zaspokoić zapotrzebowanie na waty jakiegoś niewielkiego urządzenia i zmusić je do pracy. Ten efekt nie byłby premierą. Bezprzewodową transmisję mocy po raz pierwszy zademonstrował Nikola Tesla jeszcze w dziewiętnastym wieku. Czyżby od tamtego czasu technologia nie posunęła się naprzód?

Wiele wskazuje, że ten rok może stać się przełomowy i zasilanie bezprzewodowe wyjdzie ze stanu długoletnich badań laboratoryjnych, by spróbować swoich możliwości w praktyce. Dzisiaj już jajogłowi z MIT demonstrują transmisję bez przewodów mocy wystarczającej do zasilania sześćdziesięciowatowej żarówki w dowolnym miejscu pokoju. W styczniu 2008 roku na Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas dziennikarze odnotowali cztery firmy demonstrujące zasilanie na odległość.

Wobec tak bliskiej perspektywy wprowadzenia najbardziej oswobadzającej technologii 21. wieku warto poznać zasadę zasilania bezprzewodowego i zrozumieć problemy powodujące aż tak długie oczekiwanie na jego wprowadzenie. Wyjaśnimy, jakie technologie stoją za radiową transmisją mocy, opiszemy, czym dzisiaj dysponują i jaką mają przyszłość.

Artykuł, który Państwa zainteresował dostępny jest w pełnej wersji rozszerzonej. Wersja ta jest dostępna jedynie dla płatnych prenumeratorów miesięcznika PC World Komputer oraz tych klientów, którzy wykupili dostęp do archiwum PC World Komputer. Aby uzyskac dostęp do wersji pełnej kliknij tutaj