Siła wagi średniej


MSI PR200-009PL

Informacje MSI, tel. 071 7105200,http://www.msi-polska.pl Cena 4999 zł

Siła wagi średniej

MSI PR200–009PL

Kto pierwszy raz zamienia komputer stacjonarny na laptop, zwykle małą wagę przykłada do cech faktycznej mobilności, takich jak gabaryty, ciężar czy czas pracy na baterii. Dopiero po dłuższym korzystaniu z notebooka okazuje się, że we znaki daje się właśnie to, co początkowo nie miało dużego znaczenia.

Jeśli codziennie musisz taszczyć laptop, docenisz model MSI PR200-009PL. To bardzo poręczny komputer, niewiele większy od kartki A4 i mający raptem 2 cm grubości (jednak gdy używasz dołączonej baterii o pojemności 4800 mAh, tylna część będzie dużo grubsza). Ważący tylko 2 kg notebook pod względem wyposażenia niczym się nie różni od konkurentów o typowych rozmiarach - jego konfigurację oparto na procesorze Core 2 Duo T7300 2 GHz, 2 GB pamięci, zintegrowanej grafice Intel GMA X3100 i twardym dysku 160 GB. Jedynym istotnym ustępstwem na rzecz wygody noszenia jest ekran o 12,1-calowej przekątnej, lecz klasycznej rozdzielczości 1280x800.

Zaskakujący na wiele sposobów

Małe gabaryty na szczęście nie wpłynęły na liczbę dostępnych portów. W PR200 znajdziesz m.in. trzy porty USB, gniazdo ExpressCard/54, czytnik kart pamięci SD/MS, a nawet złącze HDMI. Wybaczyć więc można brak interfejsu FireWire. Do komunikacji bezprzewodowej służą moduły Wi-Fi a/g/n oraz Bluetooth. Skaner linii papilarnych chroni laptop przed nieautoryzowanym użyciem.

Siła wagi średniej

Werdykt PCWK

Niepozorny MSI może pochwalić się lepszymi rezultatami benchmarków - szczególnie PCWorld Bench 6 i MobileMark2007 - od modeli z mocniejszymi CPU i układami graficznymi. Na dodatek pracuje na baterii od prawie 4 do ponad 6 godzin - najdłużej z modeli w niniejszym rankingu i tylko o kilkanaście minut krócej od rekordzisty, niemal dwukrotnie droższego Sony VAIO VGN-SZ61XN/C z akumulatorem o dużo większej pojemności (5800 zamiast 4800 mAh). Dzięki tym cechom MSI PR200-009 w pełni zasługuje na tytuł Najlepszego zakupu.

ICom PrestigeBook 8420

Informacje ICom, tel. 081 4466464,http://www.icom.eu Cena 4999 zł

Siła wagi średniej

ICom PrestigeBook 8420

Szukasz laptopa, który nokautuje rywali kosmiczną szybkością pracy? Bezdyskusyjnym zwycięzcą naszego rankingu w kategorii wydajności jest ICom PrestigeBook 8240 - seryjny rekordzista benchmarków.

Nie oczekuj od niego oryginalnego stylu czy urody. To typowy kadłubek, czyli konstrukcja produkowana masowo przez jedną z kilku azjatyckich firm. Takie notebooki są sprzedawane kontrahentom, którzy jedynie dokonują ostatecznej konfiguracji (montaż CPU, pamięci, napędów), przyklejają swoje logo, zapewniają dokumentację, obsługę techniczną i serwis. ICom PrestigeBook 8420 jest więc de facto maszyną Compala z serii FL90 - identyczną jak laptopy Corrino 690SR oraz NoteStar PowerPlus FL90P. Różni się jednak od nich parametrami kluczowych podzespołów oraz obecnością skanera linii papilarnych.

Moc nie tylko na papierze

ICom został wyposażony w najszybszy obecnie procesor mobilny Intela (model T7700 2,4 GHz), 4 GB RAM (z których w systemie 32-bitowym zobaczysz tylko 3 GB), moduł Turbo Memory, układ graficzny GeForce 8600M GT z 512 MB pamięci oraz twardy dysk o prędkości 7200 obr./min. Taka konfiguracja powinna oznaczać potężną wydajność - i tak jest w rzeczywistości.

Siła wagi średniej

Werdykt PCWK

PrestigeBook ustanowił rekordy praktycznie we wszystkich benchmarkach z wyjątkiem długości czasu pracy na baterii. Co więcej, najwyższe rezultaty dotyczyły nie tylko końcowych ocen, lecz także składowych poszczególnych programów testowych. Jedynie w czterech wypadkach ICom dosłownie otarł się o rekordowy wynik, ale były to porażki na granicy błędu pomiaru.

Czas pracy na akumulatorze, wynoszący od 3 do 4 godzin, można by uznać za doskonały, zwłaszcza w porównaniu do znacznie gorszych wyników wspomnianego Corrino i NoteStara, gdyby nie jeden drobny szczegół: testowany PrestigeBook 8420 wyposażony był w mocną baterię o pojemności 7200 mAh, natomiast rywale mieli skromniejsze ogniwa - 4800 mAh.

MSI PR210-021PL

Informacje MSI, tel. 071 7105200,http://www.msi-polska.pl Cena 3499 zł

Siła wagi średniej

MSI PR210–021PL

Ponieważ ten laptop jest bliźniaczym modelem naszego Najlepszego zakupu, różniącym się tylko - albo aż - platformą sprzętową, najsensowniej jest opisać go właśnie w porównaniu do wersji PR200-009 oraz najbliższego rywala pod względem opłacalności, Acera TravelMate 6292.

Seria PR210 w przeciwieństwie do PR200 wykorzystuje układy AMD: procesor Turion 64 TL-56 1,8 GHz, chipset M690 oraz zintegrowany układ graficzny ATI Radeon Xpress 1270. W PR210 zastosowano moduł sieci Wi-Fi a/b/g, tymczasem intelowski układ 4965 z PR200 obsługuje także standard n. Notebooki mają także twarde dyski i napędy optyczne innych producentów . Największy dystans między obu modelami stanowią jednak dwie cechy: wydajność i cena.

Dużo wolniej, ale i dużo taniej

Faktem jest, że testowany model PR210 miał o połowę mniejszą RAM niż PR200 i procesor o niższej częstotliwości taktowania, lecz różnice w szybkości pracy między obu maszynami były olbrzymie - od 50 do prawie 100 procent na korzyść wersji intelowskiej. Również czas działania na baterii okazał się dużo krótszy w modelu z AMD - średnio o godzinę. Ale znacznie lepsza wydajność PR200 kosztuje słono, bo cena tego laptopa jest aż o 1500 zł wyższa niż PR210. Proporcje szybkości do kosztu są więc zachowane, a nawet lepsze w odmianie z platformą AMD, skoro jej nota za opłacalność jest dużo wyższa.

Siła wagi średniej

Werdykt PCWK

Bezpośredni konkurent MSI PR210 w dziedzinie opłacalnej inwestycji, Acer TravelMate 6292, dzięki cenie wyższej tylko o 200 zł od rywala uzyskał niewiele niższą ocenę opłacalności, choć jego konfiguracja odpowiada znacznie droższemu modelowi PR200. Nic dziwnego, że Acer jest zdecydowanie szybszą i bardziej energooszczędną maszyną od PR210, wydajnością nie dorównuje jednak naszemu Najlepszemu zakupowi. Największą wadą TravelMate w porównaniu do maszyn MSI jest brak portu HDMI, czego nie rekompensuje złącze FireWire. Niektórym mogą też przeszkadzać bardzo małe klawisze kursora oraz matowy ekran Acera.

Procedura testowa

Siła wagi średniej

Parametry techniczne i wyniki testów notebooków

Notebooki przetestowaliśmy 5 benchmarkami: komercyjnym PCWorldBench 6 Beta 2 przygotowanym przez zespół amerykańskiego PC Worlda i MobileMark2007 firmy BAPCo., oraz ogólnie dostępnymi produktami Futuremark – PCMarkVantage, 3DMark06 i 3DMark03. Testy uzupełniliśmy wynikami uzyskanymi w module benchmarkowym gry „Supreme Commander” firmy THQ. PCWorldBench 6 Beta 2 to test aplikacyjny, który uruchamia skrypty typowych zadań wykonywanych w programach Office 2003, Adobe Photoshop CS2, Autodesk 3ds max 8, Firefox 2, Windows Media Encoder 9, Roxio Videowave Movie Creator 1.5, Nero 7 Ultra i WinZip 10. Na podstawie działania tych skryptów PCWorldBench ocenia ogólną wydajność komputera (WBScore), mierzoną w stosunku do systemu bazowego (referencyjne 100 punktów; im wyższa wartość wyniku wydajności, tym lepszy notebook; 200 punktów oznacza maszynę dwukrotnie szybszą od zestawu referencyjnego). MobileMark2007 to test oparty na aplikacjach, lecz ma nieco inny zestaw programów: Adobe Reader 7, Illustrator CS2, Photoshop CS2, Macromedia Flash 8, Office 2003, Project 2003, Quicktime 7.1, Windows Media Encoder 9, WinDVD 8, WinZip 10. W ramach 3 tzw. scenariuszy (Productivity symulującego typowe działania użytkownika na aplikacjach, DVD odtwarzającego w pętli film z płyty DVD Video oraz Reader symulującego minimalne obciążenie podczas przeglądania dokumentu PDF) mierzony jest czas pracy laptopa na baterii. W trybie Productivity program ocenia też ogólną wydajność komputera. Programem PCMarkVantage zmierzyliśmy ogólną wydajność całego systemu i w odniesieniu do kilku typowych zastosowań – przy zasilaniu sieciowym. Programami z rodziny 3DMark zmierzyliśmy wydajność podsystemu graficznego. Moduł benchmarkowy gry „Supreme Commander” mierzy wiele parametrów obliczeniowych komputera; w tabelce zamieściliśmy jedynie uniwersalny, zrozumiały wynik w postaci średniej liczby klatek na sekundę.

Wydajność

Ocena wydajności to średnia ważona wyników poszczególnych testów, przy czym wagi wynoszą: 15% wynik ogólnej wydajności systemu PCMarks z PCM05, 15% wynik ogólny WBScore z PCWB 6B2, 15% wynik ogólny MM07, 40% czas pracy na baterii (20% w trybie Productivity, po 10% w pozostałych), 15% wydajność grafiki (3% wynik grafiki PCM05, 5% wynik 3DM06, 5% wynik 3DM03, 2% wynik „Supreme Commander”).

Możliwości

Do wyliczenia oceny możliwości notebooka wzięliśmy pod uwagę typ procesora, wielkość twardego dysku, pamięci RAM i pamięci karty graficznej, rozmiar i rozdzielczość ekranu, dostępne napędy, porty, moduły komunikacji bezprzewodowej i gniazda kart. UWAGA: Ocena bliska 0 oznacza konfigurację na poziomie ustalonego przez nas niezbędnego minimum.

Jakość

Siła wagi średniej

Ocena końcowa

Na ocenę jakości miały wpływ objętość i waga laptopa (z baterią i zasilaczem), jakość matrycy LCD, długość gwarancji, dołączane oprogramowanie i polska dokumentacja, a także wszelkie dodatki.

Opłacalność

Opłacalność każdego notebooka wyliczyliśmy, biorąc pod uwagę stosunek jego oceny końcowej do najwyższej oceny końcowej w teście oraz stosunek ceny do najniższej ceny wszystkich testowanych urządzeń.