Silicon Valley Europy Wschodniej

Oficjalna delegacja przedstawicieli węgierskiego rządu oraz świata biznesu przybyła do Silicon Valley. Węgrzy mają zamiar przekonać firmy IT do inwestowania w kraj nad Dunajem i uczynienie z niego Krzemowej Doliny Europy Środkowo-Wschodniej.

Węgierska delegacja przedstawicieli rządu i przemysłu odwiedziła Silicon Valley z misją przekonania światowych firm z branży IT do inwestowania w tym kraju m.in. budowy na Węgrzech centrów badawczo-rozwojowych (R&D - Research & Development). "Chcemy, aby Węgry stały się Krzemową Doliną Centralnej Europy" - oświadczył Csaba Kilin, szef Węgierskiej Agencji Inwestycji i Rozwoju Handlu. Wraz z dyrektorem banku centralnego i ministrami poinformował amerykańskich gigantów przemysłu komputerowego o dotychczasowych zagranicznych inwestycjach w dziedzinie badań i rozwoju oraz działalności światowych koncernów w kraju nad Dunajem.

Motorola zatrudnia w węgierskim ośrodku 400 inżynierów, Nokia 500 osób, a w General Electric pracuje 10 tys. Węgrów. Przemysłowy gigant, Flextronics International, stworzył nad Dunajem trzy parki technologiczne, w których Hewlett-Packard produkuje drukarki, a firma Cisco Systems routery.

Delegaci oświadczyli gospodarzom, że Węgry to źródło utalentowanych programistów i inżynierów gotowych pracować za 1/8 zarobków swoich amerykańskich odpowiedników, a węgierscy matematycy są sławni na całym świecie, z pionierem komputeryzacji i twórcą teorii gier Johnem von Neumannem na czele.

Kolejnymi atutami Węgier jest ich centralne położenie w Europie, zadowalający stan środowiska naturalnego i rozwijająca się infrastruktura. "Nasza ekonomia jest stabilna i szybko się rozwija, co jest korzystne dla firm pragnących rozpocząć na Węgrzech swoją działalność. Naszym celem jest z kolei przyciągnięcie na Węgry zagranicznego kapitału i zwiększenie w produkcji wartości dodanej" - oświadczył Attila Chakin, były minister Węgier, a obecnie doradca ds. ekonomicznych w węgierskim rządzie.