Silne szyfrowanie

Novell zgodnie z nowymi rozporządzeniami dotyczącymi eksportu, wydanymi przez amerykański Departament Handlu, oferuje na całym świecie silne mechanizmy szyfrujące do NetWare i NDS.

Firma poinformowała, że zgodnie z nowymi rozporządzeniami dotyczącymi eksportu, wydanymi przez amerykański Departament Handlu, udostępniła użytkownikom z całego świata moduł, który zapewnia obsługę silnych mechanizmów szyfrujących. Odpowiednie zezwolenie, umożliwiające wyposażanie pakietów NetWare(r) 5, NetWare 5.1, NDS(r) 8, NDS Corporate Edition i NDS eDirectory(tm) w skuteczniejsze mechanizmy szyfrujące, zostało wydane niedawno przez Biuro Zarządzania Eksportem, zgodnie z odpowiednimi przepisami opublikowanymi 14 stycznia 2000 r. Klienci Novella spoza USA i Kanady mogą obecnie wyposażyć wymienione produkty w mechanizmy szyfrujące. Zainstalowanie nowego modułu Novell International Cryptographic Infrastructure (NICI) zapewnia szyfrowanie z kluczami 128-bitowymi i dłuższymi. Moduł NICI można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej, znajdującej się pod adresem: www.novell.com/products/cryptography.

Mianem silnych mechanizmów szyfrujących określa się ogólnie te algorytmy szyfrowania/deszyfrowania, które korzystają z kluczy 64-bitowych lub dłuższych. Szyfry korzystające z kluczy 128-bitowych lub dłuższych są uważane za niemal niemożliwe do "złamania" bez odpowiednich kluczy odszyfrowujących. Do tej pory producenci oprogramowania potrzebowali specjalnej licencji rządowej na eksportowanie aplikacji używających kluczy dłuższych niż 56-bitowe.