Silverlight 2


Multimedia to jego żywioł

Najnowszą wersję Silverlighta zaprojektowano z myślą o multimediach. Powyżej omówiliśmy usprawnienia dla zdjęć, ale to nie wszystko. Silverlight 2.0 to także filmy i muzyka. Poprawiono obsługę zawartości zakodowanej w VC-1 (HD), WMV, WMA i MP3. Co bardzo istotne, Silverlight nie wymaga do odtwarzania zawartości multimedialnej zewnętrznego dekodera, jak ma to miejsce w wypadku Flasha.

Wprowadzono obsługę mechanizmu DRM (Digital Rights Management - zarządzanie cyfrowymi uprawnieniami) dla PlayReady oraz dodano wsparcie dla formatu Windows Media Audio 10 Professional i Basic SSPL. Rozszerzono także możliwości parsera i protokołu usług powiązanych z MediaStreamSource. Silverlight nadal jednak nie oferuje wsparcia dla wideo zakodowanego z użyciem protokołu H.264.

Architektura

Silverlight 2

Wykaz funkcji Silverlighta 2.0

Poznaliśmy najważniejsze zmiany i nowości w drugiej odsłonie Silverlighta. Przyjrzyjmy się teraz architekturze platformy Microsoftu i dowiedzmy się na jakiej zasadzie ona działa. W skład Silverlighta wchodzą następująco: elementy rdzenne platformy, .NET Framework dla Silverlighta oraz instalator (wtyczka).

Elementy podstawowe to usługi i komponenty zlokalizowane wokół użytkownika i jego interfejsu oraz język XAML, służący do specyfikacji układu. Wśród nich wymienić należy usługę zapewniającą system wejścia, kontrolki pozwalające na interakcję z aplikacjami webowymi, odtwarzanie multimediów (także chronionych przez DRM), powiązywanie danych oraz funkcje prezentacji, w tym m.in. tekst, grafika (także wektorowa), animacje czy zdjęcia. Szczegółowy wykaz funkcji znajdziesz w tabeli obok.

Silverlight 2

Architektura środowiska Silverlight, a zarazem wykaz zależności pomiędzy poszczególnymi komponentami

Elementy .NET dla Silverlighta to zestaw komponentów i bibliotek zapewniających programistom tworzenie aplikacji zgodnych z omawianym środowiskiem. Zaimplementowana funkcja LINQ znacznie usprawnia procesy integracji i współpracy z danymi, które pochodzą z różnych źródeł oraz ich bindowania, z pełnym wsparciem XML. Kolejnym elementem .NET dla Silverlighta są podstawowe klasy bibliotek, zapewniających deweloperom funkcje programistyczne. WCF (Windows Communication Foundation) wprowadza uproszczony model zdalnego dostępu do danych i usług. WCF wspiera kanały RSS i ATOM oraz usługi SOAP, POX i JSON. Oczywiście nie zabrakło także kontrolek WPF, które wprowadzają do Silverlighta m.in. przyciski kalendarza, hiperłączy czy przewijania. Na końcu wymienić należy jeszcze komponent CLR, zapewniający np. zarządzanie pamięcią czy kontrolę nad bezpieczeństwem, oraz DLR, który wprowadza do Silverlighta model upraszczający obsługę języków dynamicznych (Iron Ruby czy Jscript).

Silverlight 2

Instalator wtyczki Silverlight

Komponenty .NET dla Silverlighta są tylko podzbiorem całej platformy, jaką jest .NET Framework. Wszystkie wspomniane komponenty dostępne są za darmo, a - również bezpłatny - zestaw SDK (Software Development Kit) Silverlighta 2 dla deweloperów dostarcza szczegółową dokumentację oraz gotowe środowisko, pozwalające uruchamiać i testować tworzone aplikacje.

Pozostał nam jeszcze instalator, który podczas pierwszego uruchomienia witryny czy aplikacji Silverlighta, instaluje odpowiednie rozszerzenie w przeglądarce. Okresowo sprawdza także dostępność aktualizacji dla wtyczki. Warto wspomnieć również, iż Microsoft, wraz z francuską firmą Soyatec, pracuje na wersją pluginu dla Eclipse'a - popularnej w środowisku open source platformy programistycznej. Jego finalna wersja ma zostać zaprezentowana w połowie br. Ma to oczywiście na celu spopularyzowanie platformy z Redmond w Internecie i pozyskanie wsparcia w innych środowiskach operacyjnych (Mac OS X, Linux).

Pobierz, zainstaluj i stwórz...

Poza wspomnianym pakietem SDK dla deweloperów, Microsoft udostępnił zestaw dodatków dla środowiska programistycznego Visual Studio, które pozwalają tworzyć aplikacje zgodne z Silverlightem. Owe rozszerzenia dostępne są bezpłatnie. Jest jednak pewien mankament, mianowicie narzędzia Silverlighta nie współpracują z bezpłatną edycją Visual Studio - Express Edition i należy posiadać komercyjną wersję pakietu, która, co tu dużo mówić, kosztuje niemało.

Opcje związane z tworzeniem aplikacji dla Silverlighta dodano także w programach z rodziny Expression Studio. Są to głównie moduły, pozwalające przygotowywać i publikować typowo multimedialne elementy w witrynach czy aplikacjach. Najbardziej "przyjaznymi" platformie programami są Microsoft Expression Blend (projektowanie UI, animacje 3D) oraz Design (grafika rastrowa i wektorowa). Szerokie omówienie zastosowań Silverlighta, wraz z przykładowymi próbkami kodu, znaleźć można w witrynie MSDN (MSDN.Microsoft.com).

...a następnie opublikuj

Silverlight 2

Aplikacja Microsoft Expression Blend - prawdziwy kompan Silverlighta

Gigant z Redmond nie zapomniał także o zapewnieniu odpowiedniej platformy hostingowej dla Silverlighta. Uruchomiona, w ramach usług z rodziny Windows Live, platforma Microsoft Silverlight Streaming (http://www.silverlight.live.com ) zapewnia bezpłatną funkcjonalność z zakresu obsługi witryn i aplikacji webowych na serwerach firmy (maksymalnie do 10 GB pojemności). Warto dodać, że Silverlight Streaming współpracuje z wieloma aplikacjami Microsoftu i pozwala na publikowaniem w nim bezpośrednio z poziomu tych programów. Można w tym celu skorzystać także z narzędzi firm trzecich.

Inną ciekawą usługą jest PhotoZoom (http://www.photozoom.mslivelabs.com ), pozwalająca tworzyć albumy zdjęć oparte na technologii DeepZoom, w tym także gigapikselowe panoramy "zszyte" z mniejszych fotografii. Także ta usługa jest bezpłatna i na koncie można umieszczać zdjęcia z poziomu DeepZoom Composera.

Przyszłość Silverlighta

Platforma Silverlight, oznaczona numerem 2.0, zdobywa coraz większą popularność w Sieci i dopiero teraz staje się realnym zagrożeniem dla Flasha. Microsoft poinformował niedawno, iż Silverlight ma już ponad 150 oficjalnych partnerów, a nowi cały czas przybywają. W rzeczywistości Silverlight ma kilka ciekawych funkcji, których nie ma produkt Adobe, jednak cały czas jest za nim w tyle. Nowa, dziesiąta wersja Flasha tylko to potwierdza. Adobe ma duże doświadczenie na rynku platform RIA i zawsze udaje mu się na czas "odskoczyć". A na rynku pojawił się także nowy gracz - platforma JavaFX 1.0 (patrz ramka obok).

Microsoft idzie jednak do przodu i zapowiedział już trzecią odsłonę platformy oraz wersję mobilną Silverlighta, dla telefonów komórkowych i smartfonów. W "trójce" znaleźć ma się długo wyczekiwane wsparcie dla kodeka H.264 oraz obsługi filmów w trybie Full HD (1080p) i obsługa animacji 3D, które będą akcelerowane sprzętowo. Oczywiście nie zabraknie nowości dla programistów, w tym nowych funkcji bindowania danych czy kontrolek. Według nieoficjalnych informacji Silverlight 3 zadebiutuje już w tym roku. Jednak zapowiadane nowości są znowu tylko próbą dogonienia Flasha.

Wersja mobilna, o której wcześniej wspomnieliśmy, bazować ma na "dwójce" Silverlighta i ma zostać udostępniona jeszcze w pierwszej połowie br. Inicjatywa, która jest wspólnym przedsięwzięciem Microsoftu i Nokii, ma zapewnić wsparcie dla technologii na urządzeniach Windows Mobile oraz telefonach fińskiego producenta z Symbianem na pokładzie. Wsparcie dla pozostałych systemów mobilnych ma zostać dodane nieco później.

Konkurencja nie śpi

Głównym rywalem Silverlighta pozostaje Flash. Nowa wersja wtyczki Adobe, oznaczona numerem 10, wnosi także wiele, już zauważonych przez deweloperów, nowości. Wśród najważniejszych innowacji "dziesiątki" wymienić warto obsługę efektów 3D, nowy silnik układu tekstu, usprawnienia z zakresu wydajności odtwarzania materiałów czy wsparcie dla środowisk 64-bitowych (na razie tylko Linux i Solaris). Nowego Flasha wykorzystał już serwis YouTube, który od pewnego czasu, dzięki wtyczce Adobe, oferuje materiały filmowe w jakości HD.

Drugim poważnym rywalem i zarówno nowym graczem na rynku platform RIA, jest JavaFX Suna, udostępniona pod koniec ubiegłego roku w wersji desktopowej (planowana jest także edycja mobilna). Środowisko twórców Solarisa ma także wiele praktycznych cech, wspomnijmy choćby o możliwości przeciągnięcia aplikacji webowej z okna przeglądarki na pulpit. Zatem perspektywy Silverlighta są zagrożone przez konkurencję.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: