Silverlight 2.0 - premiera we wtorek

14 października nastąpi oficjalna premiera finalnej wersji platformy Silverlight 2.0. Najnowsze wydanie technologii Microsoftu umożliwiające odtwarzanie multimediów w oknie przeglądarki internetowej po raz pierwszy pozwoli tworzyć aplikacje z bogatym interfejsem nie tylko w ASP.NET czy AJAX, ale również za pomocą języków C#, Visual Basic, JavaScript, IronRuby i IronPython.

Silverlight 2.0 zawiera okrojoną wersję środowiska Microsoft .Net. Korzystający z niego programiści (jak przekonuje firma z Redmond - ok. 4 miliony osób) mogą tworzyć aplikacje dla Silverlight bezpośrednio w .Net. Firma z Redmond udostępni także bezpłatny zestaw szablonów programistycznych (Silverlight Control Pack), jak również specyfikację techniczną dla języka XAML (Extensible Application Markup Language). Ta ostatnia zostanie objęta gwarancją Open Specifications Promise.

Użytkownicy, którzy na swoich komputerach zainstalowali poprzednie wydania Silverlight, nie muszą aktualizować oprogramowania - odtwarzacz zrobi to automatycznie za nich.

Walka między Adobe a Microsoftem trwa nadal. Pierwsza z wymienionych firm twierdzi, że jej zainstalowany jest na ponad 96 % komputerów z dostępem do Internetu na świecie. Drugi z koncernów, opierając się na dotychczasowej liczbie pobrań Silverlight (200 mln.) dowodzi, że z technologii korzysta już co czwarty internauta na Ziemi.