Silverlight 3 obsłuży HD

Firma Microsoft potwierdziła dzisiaj, że nowa wersja Silverlighta, której wydanie jest planowane na początek przyszłego roku, będzie w stanie odtwarzać wideo wysokiej rozdzielczości w formacie przeznaczonym dla swojego rywala - odtwarzacza multimedialnego Flash firmy Adobe. Dodatkowy użytkownicy będą w stanie słuchać streamingu muzyki w tym samym formacie, który obsługuje iTunes.

Mimo iż dzięki wprowadzeniu obsługi kodeka H.264, nowa wersja odtwarzacza Silverlight będzie w stanie obsłużyć znacznie szerszą gamę streamingu obrazu HD oraz muzykę o bardzo dobrej jakości, to jednak nie będzie to miało wpływu na jakość odtwarzanego wideo.

Z powodu różnych restrykcji nałożonych przez Apple (m.in. Fairplay, która nie pozwala programom niezwiązanym z iTunes na obsługę ich treści), nowy Silverlight nie będzie również w stanie obsłużyć plików na dysku lokalnym w formacie AAC. Nie znajdziemy tu również wsparcia dla wideo dostarczanego z serwerów Adobe za pomocą protokołu RTMP.

Niemniej jednak coraz większa liczba nadawców wykorzystuje standard AAC do strumieniowania treści na stronach WWW - a z tą technologią oprogramowanie Microsoftu sobie poradzi.

Warto przy tym przypomnieć, że kiedy zaszłej jesieni Microsoft wydał pierwszą wersję Silverlighta, zmuszała ona potencjalnych klientów do kodowania swoich treści kodekiem VC-1, który w tej chwili jest otwartym standardem dla dysków HD i Blu-ray opartych o format Windows Media.

Kodek ten obsługuje streaming o wyraźnie lepszej jakości niż Flash, jednak zdecydowana większość serwisów (wg Adobe 70%), w tym także YouTube, wciąż dostarcza treści zakodowane kodekiem H.263. Zmusiło to Microsoft do wprowadzenia obsługi H.264 w swoim odtwarzaczu, gdyż - jak przyznali sami twórcy Silverlighta - stał się on nowym standardem.

Wczesna wersja Silverlighta 3 zostanie zaprezentowana na targach IBC w Amsterdamie, które odbędą się w dniach 12-16.09. w Amsterdamie.


Zobacz również