Siły Powietrzne USA chcą więcej PlayStation 3

Zakupem aż 2 200 konsol PlayStation 3 jest zainteresowane lotnictwo USA. Wojskowi chcieliby ich użyć do rozbudowy swojego badawczego superkomputera.

Lotnictwo USA już korzysta z 336 konsol PS3, z których utworzono eksperymentalny linuksowy klaster. Najwyraźniej rozwiązanie się sprawdziło, skoro dowództwo amerykańskiego lotnictwa chce rozszerzyć projekt o kolejne konsole. Miałyby one trafić do laboratorium Sił Powietrznych w mieście Rzym w stanie Nowy Jork.

Z wpisu na blogu Andrea Di Maio, analityka firmy Gartner wynika, ze to co szczególnie interesuje wojskowych to technologia, jaką kryje w sobie PS3, a zwłaszcza moc procesora Cell Broadband Engine Architecture, będącego sercem konsoli PlayStation 3. Drugą kwestią jest cena. Z wyliczeń przedstawionych przez Di Maio wynika, że decydując się na rozwiązania innych dostawców, za podobną moc trzeba zapłacić 10 razy więcej, niż w przypadku konsoli PS3. Wcześniej wojskowi testowali układy pochodzące m.in. od Intela i IBM-a, jednak okazało się, że porównywalną moc obliczeniową w najniższej cenie oferuje konsola PS3.

Według Di Maio, zainteresowanie Sił Powietrznych USA konsolami PS3 wpisuje się w trend konsumeryzacji IT.

"To czysty przykład na tego, jak technologia skierowana do konsumentów może zostać wykorzystana w bardzo wymagającej sferze rządowej - chociaż nadal są to zastosowania na poziomie badań, a nie działalności operacyjnej" - napisał Di Maio.

Według źródeł wojskowych, zastosowany w PS3 procesor okazał się przydatny w aplikacjach wymagających obróbki wideo o dużej jakości, jak też obliczeniach neuromorficznych, w trakcie których symuluje się neurobiologiczną architekturę ludzkiego układu nerwowego.

Dodatkowe konsole umożliwią laboratoriom zwiększenie ich potencjału i przetestowanie następnych aplikacji, wymagających dużo większej mocy do prowadzenia obliczeń w realnym czasie - stwierdzono w dokumencie Sił Powietrznych.

Plany lotnictwa USA to nie jedyne zastosowanie konsol Sony w charakterze komputerów o dużej mocy. Korzystają z nich także władze federalne USA w celu łamania haseł w komputerach osób zatrzymanych pod zarzutem pefofilii. Także w tym przypadku na konsolach zainstalowano Linuksa.