Sim City 4


Efektowne katastrofy

Po raz pierwszy ekipa Maxis zastosowała grafikę 3D. Budynki rzucają realistyczne cienie, a kamerę możesz przybliżyć. Widzisz, jak mieszkańcy jadą do pracy lub demonstrują, gdy są niezadowoleni. Jednak skala powiększania jest tylko 5-stopniowa, kamerę możesz obracać jedynie o 90 stopni, a domy powstają wyłącznie w czworokątnych kwartałach. Efekty specjalne widoczne są dopiero, gdy ma miejsce katastrofa. Niesamowite wrażenie sprawia wulkan, który pustoszy centrum, ale i tornado, które szaleje na ulicach ma dużo wdzięku. Gorzej wygląda robot, który krąży po mieście. Te i pozostałe cztery katastrofy wywołujesz sam, gdy stwierdzisz, że ludziom żyje się za dobrze.

Grupy społeczne

Ustalenie budżetu na odpowiednim poziomie to najważniejsze narzędzie skutecznego zarządzania. Za pomocą odpowiednich przepisów decydujesz o obciążeniach podatkowych obywateli. Po raz pierwszy możesz zróżnicować podatki dla bogatych, klasy średniej i zwykłych zjadaczy chleba. W ten sposób regulujesz dopływ poszczególnych grup ludności do miasta. Ma to szczególne znaczenie, gdy chcesz wybudować przyjazną dla środowiska elektrownię słoneczną - aby tego dokonać miasto powinno liczyć co najmniej 3 tysiące zamożnych obywateli.

Sim City 4
Czym byłby jednak zarząd miasta bez możliwości wydawania innych zarządzeń? Masz ich do dyspozycji w Sim City 4 bardzo wiele: od inicjatyw w zakresie kształcenia, aż po kampanię na rzecz używania nowych opon samochodowych. Zakres regulacji prawnych jest szeroki. Niektóre zarządzenia są jednak wyłącznie po to, aby zwiększyć wpływy - na przykład legalizacja gier losowych, która oznacza zwiększenie dochodów do miejskiej kasy.

Szkoła dla bogatych

W najnowszej odsłonie gry masz wpływ na pewne elementy, na przykład szkoły. W bogatej okolicy możesz zatrudnić więcej nauczycieli lub wyżej dotować szkolne autobusy. Skutek działań widoczny jest od razu - odpowiednie obszary miasta zostają zaznaczone kolorem. Jaskrawoczerwony sygnalizuje ważne problemy, którymi powinieneś się natychmiast zająć. Twoje działania mogą też zweryfikować mieszkańcy. Niestety ich komentarze są bardzo ogólne i odnoszą się tylko do najbliższego otoczenia. Obywateli miasta możesz nawet zaimportować z gry The Sims. Znajdują sobie oni zajęcie i od czasu do czasu zmieniają miejsce zamieszkania.

Pomoc sąsiedzka

Zestawienie wydajności
Po raz pierwszy możesz się zatroszczyć o sąsiednie miasta. Na jednym obszarze zbudujesz do 64 miejscowości, które funkcjonują niezależnie. Jeżeli połączysz je drogami, możesz handlować energią, wodą i odpadami. Jeżeli w jednym z miast brakuje miejsc pracy, zatrudniasz mieszkańców w sąsiednim. Na planszach on-line miastami może zarządzać wielu graczy-burmistrzów. Niestety, w czasie naszych testów serwer gry nie działał, więc zrezygnowaliśmy z oceny działania trybu multiplayer.

Bez rewelacji

Gra od razu mi się spodobała, więc ochoczo zabrałam się za budowanie. Niestety szybko się przekonałam, że skromny budżet początkowy ogranicza rozmach wyobraźni. Zaczęłam więc rozbudowywać miasto ostrożniej, od początku myśląc o podatkach, którymi obłożę mieszkańców. Ktoś w końcu musi finansować moje kaprysy. Po wzniesieniu trzeciego miasta znudziłam się i zesłałam na obywateli katastrofę w postaci olbrzymiego robota. Jednak nawet duży wybór plag i nieszczęść bawił mnie jedynie przez kilka minut. W końcu jak długo można grać w niekończącą się serię Sim City bez przesytu?

Malwina Kalinowska

Wszystko po staremu

Najpierw pozytywy - gra Sim City 4 jest ładna i sporo frajdy daje przyglądanie się mieszkańcom zajętym budową miasta. Nowe możliwości zarządzania zmusiły mnie do większej troski o pomyślność obywateli, ale pełną kontrolę nad miastem uzyskałem szybciej, niż bym chciał. Przyjemność z dłuższego grania odbiera na przykład fakt, że bardzo łatwo uzyskać kredyt, więc nawet początkujący gracz może w krótkim czasie wszystko wybudować.

Brak wyzwań

Dlaczego nie zadbano o więcej scenariuszy? I dlaczego mieszkańcy ciągle budują swoje domy na planie czworokąta, tak jak w pierwszej wersji? Wersja poprzednia, trudniejsza, dużo bardziej mi się podobała. Sim City 4 oferuje prostą, mało wciągającą rozgrywkę. Jeżeli szukasz emocjonującej i bardziej urozmaiconej, zagraj w coś innego - nawet w stare Cezary.

Jacek L. Komuda