Sim City 4

W kolejnej odsłonie sławnej serii budujesz miasta na sposób amerykański - z mnóstwem ulic przecinających się pod kątem prostym i luzacką atmosferą.


W kolejnej odsłonie sławnej serii budujesz miasta na sposób amerykański - z mnóstwem ulic przecinających się pod kątem prostym i luzacką atmosferą.

Politycy nie mają ostatnio łatwego życia - nikt im nie wierzy, a każdy uważa, że mógłby być od nich lepszy. Teraz masz szansę tego dowieść - jako burmistrz Sim City jesteś odpowiedzialny za rozwój i pomyślność miasta, które sam budujesz. W czwartej części cieszącej się dużym powodzeniem serii autorzy pozostają wierni liczącej już 13 lat koncepcji gry. Ulepszona grafika i usprawnione struktury zarządzania sprawiają, że Sim City 4 bez trudu stawia czoło konkurencji; na przykład Anno 1503.

Miasto w 60 minut

Gdy twoje miasto się rozrasta, zaczyna przypominać największe stolice świata. Wczoraj było tu rżysko, a dziś jest już San Francisco! Gdy oddalasz kamerę, podziwiasz je z bardzo dużej wysokości.

Gdy twoje miasto się rozrasta, zaczyna przypominać największe stolice świata. Wczoraj było tu rżysko, a dziś jest już San Francisco! Gdy oddalasz kamerę, podziwiasz je z bardzo dużej wysokości.

Początek jest taki sam, jak we wszystkich poprzednich częściach. Zaznaczasz myszą obszar przewidziany pod budownictwo mieszkaniowe, usługi i tereny przemysłowe. Następnie budujesz elektrownię i przyglądasz się, jak w ciągu kilku minut powstają nowe domy, centra handlowe i zakłady przemysłowe. Inaczej niż we wcześniejszych wersjach, dostępnych jest kilka funkcji, które zwiększają komfort rozgrywki. Ulice powstają automatycznie już w chwili zaznaczenia powierzchni użytkowych. Przewody energetyczne są na swoich miejscach i tylko budowa instalacji wodociągowej wymaga twojego udziału. Powyższa infrastruktura wystarcza, aby przyciągnąć do nowo zbudowanego miasta 2 tysiące mieszkańców. Bez twojego udziału powstaje odpowiednia liczba sklepów i wystarczająco wiele fabryk, aby każdy z obywateli znalazł pracę. Pierwszą godzinę spędzasz praktycznie tylko na przyglądaniu się swemu miastu.

Sami profesorowie

To, że Sim City jest czymś więcej, niż skomplikowanym wygaszaczem ekranu, zauważasz w chwili, gdy nagle ustaje przyrost ludności. Inaczej niż we wcześniejszych wersjach gry, zadbano o realistyczną strukturę wieku i wykształcenia mieszkańców. Młodzi uczęszczają do szkół podstawowych i średnich, a pewnego dnia stają się wykształconymi obywatelami. Uczniowie wyższych klas poszerzają wiedzę w bibliotekach i muzeach. Dlatego nie wystarczy, że tu i ówdzie umieścisz jakąś placówkę oświatową.

Straszliwa trąba powietrzna szaleje z niszczycielską siłą w centrum twojego miasta. Tę katastrofę wywołałeś jednak sam.

Straszliwa trąba powietrzna szaleje z niszczycielską siłą w centrum twojego miasta. Tę katastrofę wywołałeś jednak sam.

Jeżeli w okolicy mieszkają tylko starsi ludzie, najpiękniejsza szkolna buda zda się psu na budę. A ponieważ lepiej wykształceni mieszkańcy Sim są jednocześnie bardziej zamożni, przywiązują większą wagę do takich spraw, jak zaopatrzenie w wodę, centra rozrywki i czystość.

Ruch drogowy po amerykańsku

Mieszkańcom Sim City potrzebna jest do szczęścia odpowiednia liczba ulic i autostrad. Publiczną komunikację miejską traktują lekceważąco i tylko bardzo duży tłok na drogach może ich zmusić do skorzystania z transportu szynowego. Kolej i metro przewożą wielu pasażerów.

Duże znaczenie dla kwitnącego miasta ma jakość powietrza. Jeżeli nie pomyślisz o tym odpowiednio wcześnie, dymy z elektrowni i instalacji przemysłowych spowodują masowy exodus mieszkańców. Obok dobrze znanych parków i terenów zielonych tym razem doskonale sprawdzają się korty tenisowe i boiska do gry w piłkę nożną. Nawet cmentarz jest korzystny dla zdrowia mieszkańców - gdyby nie on, zwłoki zmarłych obywateli miałyby zły wpływ na jakość powietrza. Innego zdania byłyby tylko ghule, na szczęście jednak Sim City 4 nie jest horrorem. Znajdujący się w pobliżu cmentarza kościół przyczynia się do poprawy zdrowia duchowego.

Co nowego?

 • Ładniejsza grafika 3D

 • Trzy progi podatku dochodowego

 • Budżety poszczególnych szkół, komend policji itd.

 • Wpływ sąsiadujących gmin na miasto

 • Różne grupy wiekowe mieszkańców

 • Różne poziomy wykształcenia obywateli

 • Automatyczna budowa ulic i linii energetycznych po wyznaczeniu obszarów zabudowy

 • Import postaci z gry The Sims

 • Test działania gry

  Rozdzielczość

  Minimalna rozdzielczość, która zapewnia dobrą grę, to 1024x768. Potrzeba do tego procesora 1 GHz i karty GeForce2 oraz 256 MB pamięci RAM. W rozdzielczości 800x600, z CPU 600 MHz i kartą GeForce1 obraz skacze.

  Pamięć RAM/twardy dysk

  W systemie Windows 98/Me potrzebujesz co najmniej 256 MB pamięci RAM; w przypadku Windows XP powinno to być 512 MB. Jeśli masz 128 MB pamięci, które Electronic Arts podaje jako minimalne wymagania, gra działa skokowo. Sim City 4 zajmuje na twoim twardym dysku 900 MB.

  Nasze podpowiedzi

  PORADA 1. Jeżeli masz słabą kartę 3D (poniżej GeForce1) i pamięć SDRAM, zmniejsz liczbę kolorów do 16-bitowych widocznych na ekranie.

  PORADA 2. Na początku rozgrywki przejdź kolejno przez wszystkie stopnie powiększenia i obejrzyj całą planszę, aby załadować do pamięci wszystkie tekstury budynków.

  PORADA 3. Jeśli masz procesor z zegarem poniżej 600 MHz, wyłącz mało ważne dla gry chmury, mgłę i fale. Dzięki temu gra będzie działała znacznie szybciej, a przewijanie planszy nie stanie się kłopotliwe.