"Simpsonowie" w Internecie, pirat w areszcie

Australijska policja zatrzymała mężczyznę, który podejrzewany jest o nielegalne zarejestrowanie w kinie filmu "Simpsonowie" i udostępnienie go w Internecie - donosi serwis Out-law.com. 21-letni mieszkaniec Sydney nagrał film za pomocą... telefonu komórkowego.

Przedstawiciele australijskiej organizacji antypirackiej AFACT (Australian Federation Against Copyright Theft) są pewni, że zatrzymany młodzieniec był pierwszą osobą, która sfilmowała kinową wersję "Simpsonów" i udostępniła ją w Internecie. Mężczyzna opublikował ów plik zarówno w sieciach P2P, jak i kilku serwisach oferujących strumieniową transmisję wideo.

Film był dostępny w Internecie jeszcze przed oficjalną amerykańską premierą kinową - jednak przedstawiciele AFACT twierdzą, iż w ciągu 72 godzin udało im się usunąć ze stron WWW większość kopii "Simpsonów". Organizacja szacuje jednak, że tylko za pośrednictwem sieci BitTorrent film pobrało co najmniej 110 tys. osób.

21-letni mężczyźna (jego tożsamości nie podano) został oskarżony o kradzież i nielegalne dystrybuowanie materiałów chronionych prawem autorskim. Za takie przestępstwa grozi mu kara do 5 lat więzienia oraz grzywna.